Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Astronomowie ci obliczyli prędkość obrotową tej masywnej czarnej dziury

Astronomowie ci obliczyli prędkość obrotową tej masywnej czarnej dziury

Czarne dziury to z pewnością jeden z najbardziej tajemniczych obiektów w naszym wszechświecie. Istnieją cztery typy, w tym supermasywne czarne dziury, które czasami ważą kilka milionów mas Słońca. Niedawno zespołowi badaczy pod przewodnictwem astrofizyka Dheeraja Bashama z Massachusetts Institute of Technology (MIT) udało się Oblicz prędkość obrotową bardzo odległej czarnej dziury, znajdującej się miliard lat świetlnych od Ziemi. W tym celu wykorzystali nową technikę polegającą na monitorowaniu oscylacji dysku akrecyjnego.

Są to okresowe zmiany gęstości, temperatury czy innych parametrów fizycznych W materii, która krąży wokół czarnej dziury, zanim zostanie w nią wepchnięta. Wyniki ich badań opublikowano 22 maja W magazynie Natura.

Sposób na zawroty głowy

Analizując subtelne zmiany światła emitowanego podczas budzenia się czarnej dziury o niskiej aktywności, naukowcy po raz pierwszy na świecie określili jej prędkość obrotową! wynik : Obraca się wokół siebie z prędkością szacowaną na mniej niż 25% prędkości światła, czyli około 74 948 km/s.. Jak wyjaśnia Basham, jeden z badaczy biorących udział w badaniu: „ Badając w ten sposób kilka układów w nadchodzących latach, astronomowie będą w stanie oszacować globalny rozkład prędkości rotacji czarnych dziur i zrozumieć ich ewolucję w czasie. „.

Czające się w sercach galaktyk te kosmiczne giganty mogą przejść od cichej do intensywnej aktywności, wytwarzając jedne z najjaśniejszych rozbłysków światła we wszechświecie. W 2020 roku astronomowie zauważyli Zaskakujące przebudzenie uśpionej czarnej dziury w odległej galaktyceWywołując potężny rozbłysk światła, nazwali go AT2020ocn. Dane ujawniły, że emisja tego intensywnego światła nastąpiła w wyniku zdarzenia zwanego „ Nastąpiło pęknięcie pływowe Jest to moment, w którym grawitacja czarnej dziury pożera gwiazdę, tworząc wokół niej świecący dysk.

Dokładne monitorowanie

Aby zmierzyć rotację czarnej dziury Trzeba było zauważyć to wydarzenie od jego początku. Basham wyjaśnia: „ Aby odnieść sukces, należy natychmiast skierować teleskop na obiekt, gdy tylko nastąpi przemieszczenie pływowe, i monitorować go w sposób ciągły przez dłuższy czas, aby móc analizować różne skale czasowe, od kilku minut do kilku miesięcy. „.

READ  Czas i miejsce - aktualności adwentystów

Dzięki narzędziom do ciągłego skanowania nieba badacze byli w stanie uchwycić AT2020ocn we właściwym czasie. I tak to zauważyli Galaktyka emituje promieniowanie rentgenowskie mniej więcej co 15 dniPowiązali to zjawisko z oscylacją dysku akrecyjnego pobliskiej czarnej dziury. Łącząc te obserwacje z szacunkową masą czarnej dziury (około 2,5 miliona mas Słońca), udało im się dokładnie obliczyć jej prędkość obrotową.

Ta nowa technologia pomiarowa może Radykalna zmiana w naszym rozumieniu czarnych dziur. W rzeczywistości jest dokładniejsza i bardziej bezpośrednia niż dotychczas stosowane techniki, często opierające się na obserwacjach pośrednich. Dzięki analizie zmian jasności dysku akrecyjnego możliwe jest obecnie jej uzyskanie Bardziej wiarygodne i użyteczne dane W większej liczbie sytuacji: ewolucja dysku, interakcje pomiędzy czarną dziurą a pobliskimi gwiazdami lub okresy niskiej aktywności. Dzięki temu odkryciu pewnego dnia możliwe będzie mapowanie różnych prędkości obrotowych czarnych dziur, co nam to umożliwi Lepsze zrozumienie ewolucji tych ciał kosmicznych na przestrzeni wieków.

  • Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) z powodzeniem obliczyli prędkość obrotową czarnej dziury za pomocą nowej metody.
  • Zamiast obserwować go pośrednio, przeanalizowali zmiany jasności dysku akrecyjnego.
  • Technologia, która umożliwi gromadzenie bardziej wiarygodnych danych o czarnych dziurach i lepsze ich zrozumienie.

📍 Aby nie przegapić żadnych nowości od Presse-citron, śledź nas wiadomości Google I WhatsApp.