Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Astronom amator odkrywa mały księżyc wokół Jowisza

Astronom amator wyizolował niedawno obecność nieznanego wcześniej małego księżyca wokół Jowisza w danych zebranych przez Teleskop Kanada-Francja-Hawaje w lutym 2003 roku. Obiekt ten łączy konstelację Carmi wielu satelitów poruszających się wstecz wokół planety.

Cztery lata temu myśleliśmy, że Jowisz jest otoczony przez 67 księżyców. W 2018 roku zespół astronomów zauważył obecność Dwanaście nowych satelitów o olbrzymu, To zwiększa liczbę księżyców Jowisza do 79 .. Podobnie jak w przypadku innych księżyców Jowisza, księżyce krążące w tym samym kierunku co planeta (jak tutaj) muszą mieć nazwę kończącą się na “a”, podczas gdy inne księżyce mają nazwę kończącą się na “e”. Wszystkie te księżyce zostały nazwane na cześć potomków Zeusa (Pandia, Ersa, Irini, Philofrosin i Euphimy).

Ale Jowisz, który zapewnia silne pole magnetyczne, zdolne do wyłapywania na swojej orbicie wielu kosmicznych śmieci, mógłby… Dziesiątki, jeśli nie setki nieodkrytych księżycówمار na orbicie wokół niego. Nawiasem mówiąc, jeden z nich został niedawno zauważony przez astronoma amatora Kai Li. Po raz pierwszy astronom amator zauważył księżyc wokół Jowisza.

Nowy członek grupy Karmi

Ten mały księżyc w nowiu łączy grupę karmiczną. Jest to grupa księżyców Jowisza, które mają podobne orbity i poruszają się wstecz na głównych półosiach między 22 900 000 a 24 100 000 km. Innymi słowy, te małe księżyce się poruszają W kierunku przeciwnym do obrotu Jowisza przy ekstremalnym nachyleniu względem płaszczyzny orbity z planety.

Karmi to największy satelita tej grupy, o średnicy około 46 kilometrów. Według naukowców jest to asteroida przechwycona przez grawitację Jowisza. Pozostałych dwudziestu dwóch członków grupy Karmic będzie po zderzeniu odrębnymi elementami od asteroidy.

Jowisz sfotografowany w 1974 roku przez sondę kosmiczną Pioneer 11. Kredyty: NASA Ames

Spędź lato przed powrotem do szkoły

Astronom-amator dokonał swojego odkrycia, analizując zestaw danych zebranych przez naukowców z University of Hawaii za pomocą teleskopu Canada, France and Hawaii Telescope (CFHT) w 2003 roku. Mówi się, że Kai Li zwrócił szczególną uwagę na zdjęcia zebrane w lutym ta randka. publiczny. W tym czasie Jowisz był w opozycji do Słońca w stosunku do Ziemi. Tak więc nasza planeta znajdowała się pośrodku „linii prostej” między Słońcem a Jowiszem, co pozwoliło astronomom wyraźnie zobaczyć układ Jowisza przy naszej gwieździe.

READ  Hubble przestał działać

Lee następnie oparł się na obserwacjach śledzących z teleskopu Subaru, wciąż na Hawajach, aby potwierdzić, że obiekt rzeczywiście był związany z grawitacją Jowisza. w jednym stan Z serialu Lee opisał swoje odkrycie jako „Letnie hobby przed powrotem do szkoły”.

ta skała 80 Księżyc Jowisza, tymczasowo oznaczony EJc0061, w oczekiwaniu na interwencję Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Jak opisano powyżej, będzie miał nazwę kończącą się literą „e”, ponieważ rozwija się w przeciwnym kierunku do planety.