Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Astronauta Jean-Francois Clairvoy potwierdza: „Nadszedł czas nagrody”

„To nie jest dzień, który zrobi różnicę w ciągu sześciu miesięcy misji”.Francuski astronauta Jean-Francois Clairvoy wyjaśnił France Info w niedzielę, 7 listopada, że ​​powrót astronauty Thomasa Pesqueta, który był już trzykrotnie przekładany z powodu złej pogody na Florydzie, gdzie załoga musi wylądować. to oczekiwanie „bezbolesny” Ponieważ astronauci się znają „powody”Według astronauty, który dodaje, że takie opóźnienia są częste w tego typu misjach i w żaden sposób nie wpływają na procedurę powrotu.

franceinfo: powrót po ponad sześciu miesiącach pozyskiwania przestrzeni kosmicznej. Jak zarządzamy wszystkimi tymi zagrożeniami?

Jean Francois Jasnowidz: Już wiemy, że to może się zdarzyć. Poza tym jesteśmy do tego skoordynowani jako astronauta i z góry wiemy, że nie zadziała to zgodnie z planem. W tym momencie misji przez sześć miesięcy żaden dzień nie będzie miał znaczenia. Jest dodatkowy czas na relaks i spojrzenie w dół, a nie pozostaje Ci nic innego, jak czekać na moment, w którym rozpocznie się proces rozstania.

Czy to czekanie nie jest takie bolesne?

Czekanie jest bolesne, gdy nie wiesz, gdy jesteś w nieznanym. Dajemy im jednak powody, by czekać. Przekazujemy im wszystkie informacje o nowych parametrach orbity, separacji i odbiciach w różnych regionach. Istnieje sześć możliwych obszarów wschodniej i zachodniej Florydy, więc czekamy, ale wiemy. To tak jak ty, kiedy jesteś na lotnisku, w pociągu, nie lubimy czekać, nie wiedząc dlaczego. Ale kiedy wyjaśnisz dlaczego, zawsze łatwiej jest to zaakceptować.

Czy to oczekiwanie ma wpływ na fizyczną gotowość związaną z powrotem?

W rzeczywistości w przypadku długiego lotu bardzo ważne jest, aby codziennie wykonywać około dwóch godzin ćwiczeń dziennie, aby utrzymać ciało w dobrej kondycji układu krążenia. Więc może zaplanujemy godzinę lub dwie ćwiczeń w te dodatkowe dni, jeśli chcą. I to jest bardzo prawdopodobne, ponieważ chcemy być w formie w drodze powrotnej, ponieważ czujemy się bardzo ciężko i bardzo zdenerwowani, jeśli chodzi o poczucie równowagi. Ucho wewnętrzne, tak zwany aparat przedsionkowy, który nawet przy zamkniętych oczach informuje o czuciu pionowym i kierunku, przestaje działać i może powodować nudności i zawroty głowy. Wiemy, że tak się stanie.

READ  Twitch Star bije rekordy czasu i subskrybentów

Jak się do tego przygotowujesz?

Aby zmniejszyć ryzyko upadku po powrocie do grawitacji, musisz odbudować utraconą na początku misji objętość krwi. Ponieważ w kosmosie organizm ludzki potrzebuje mniej płynu krwi do normalnego życia. A jeśli nie uzupełnisz 10-20% pojemności krwi przez picie bardzo słonej wody, jedna na dwie osoby upadnie podczas wstawania podczas lądowania. Tak więc wypijamy równowartość półtora litra bardzo słonej wody na godzinę przed rozpoczęciem roku szkolnego. Ale przygotowanie to przede wszystkim ja. Przeczytaj procedury, zachowaj koncentrację, nawet jeśli większość pracy zostanie wykonana. Musisz być skupiony do ostatniej chwili, ponieważ najmniejszy błąd może być śmiertelny.

Czy to oczekiwanie może mieć wpływ na umysł?

Nie, jest odwrotnie. Czekanie pozwoli astronautom przejść przez okres relaksu dzięki regularnemu informowaniu o tym, co się dzieje. Nie przejdą od dość intensywnego trybu przygotowania bagażu w cudzysłowie do etapu instalacji swojej kapsuły. Jest to raczej faza, w której odpoczywamy i naprawdę pozwala umysłowi przejść z etapu „pracy na orbicie” do etapu „powrotu do atmosfery”. Niezbędne jest również przygotowanie list kontrolnych, czyli spisu tego, o czym nie wolno zapomnieć, zarówno w związku z zadaniem, pewnymi próbkami eksperymentów fizycznych, materiałami itp. Wtedy twoje ulubione drobiazgi, do których masz prawo. W drodze powrotnej nie możemy przywieźć tyle, ile mogliśmy zabrać na podróż zagraniczną. Na przykład Jean-Loup Chretien przyniósł na stację Mir urządzenie elektroniczne, ale nie mógł go zwrócić. To samo dotyczy Thomasa. Drobne rzeczy osobiste może zabrać ze sobą w kieszeniach lub w małych torebkach, ale są one bardzo ograniczone.