Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Asteroida o średnicy 1,8 km zbliży się w piątek do Ziemi

Asteroida 7335 pozostanie w dobrej odległości od naszej planety, 4 mln km. Jego następna wizyta zaplanowana jest na 23 czerwca 2055 r.

wyspecjalizowana witryna space.com Przywołuje „ogromną asteroidę wielkości czterech Empire State Buildings”. W najbliższy piątek, dokładnie o 16:26, asteroida 7335 (1998 JA) zbliży się do Ziemi. W dobrej odległości to wszystko: 4 miliony kilometrów, czyli dziesięciokrotność podróży między Ziemią a Księżycem, lub wystarczająco dużo, aby uniknąć ryzyka kolizji.

nie ma zagrożenia

Ale ze względu na duże rozmiary jego średnica wynosi 1,8 km, NASAAmerykańska agencja kosmiczna sklasyfikowała 7335 jako „potencjalnie niebezpieczny” obiekt. W przypadku odchylenia się jego trajektorii może spowodować poważne uszkodzenia w przypadku zderzenia z ziemią.

Scenariusz, który nie powinien się wydarzyć, zwłaszcza że asteroida jest znana społeczności naukowej.

„Nie ma absolutnie żadnego zagrożenia. Statystycznie wiadomo, że 90% obiektów o rozmiarach przekraczających kilometr, które, nawiasem mówiąc, stanowią granicę katastrofy, jeśli spadną na Ziemię. Jak dotąd społeczność naukowa zidentyfikowała wszystkie te obiekty. My przez jakiś czas nie były zagrożone przez żadne z nich. Przynajmniej sto lat”, analiza z Zachód Francji Patrick Michel, specjalista od planetoid w Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS).

7335 została odkryta w 1989 roku przez amerykańską astronom Eleanor Helen, która pracowała w Palomar American Observatory w Kalifornii. Jego cechą charakterystyczną jest to, że jest „Apollo”, czyli asteroidą, której orbita krąży wokół Słońca i regularnie przecina orbitę Ziemi, identyfikuje space.com. Porusza się z prędkością 76000 km/h.

Najbardziej imponująca rzecz w tym roku

NASA dodaje, że jest to najbardziej imponujący obiekt gwiazdowy, który w tym roku przejdzie blisko Ziemi, spośród 29 000 obiektów, które obserwuje.

Zauważono to już w marcu, ale jego podejście w piątek będzie „najbliższe”. Ci, którzy chcą go zobaczyć, będą musieli skierować swoje okulary na gwiazdozbiór Hydry.

READ  Xbox Cloud Gaming: lepsza wydajność na Xbox One niż na tej samej konsoli | Xbox One

Kolejne przejście w pobliżu naszej planety zaplanowano na 23 czerwca 2055 roku, co czyni to piątkowe wydarzenie jeszcze bardziej niezwykłym. Ale najbardziej imponujący crossover zaplanowany jest na piątek 13 kwietnia 2029 roku.

W tym dniu asteroida Apophis, nazywana „Bogiem Chaosu” o średnicy 300 metrów, przeleci niecałe 30 tysięcy kilometrów od Ziemi, w zasięgu niektórych satelitów komunikacyjnych. NASA wykluczyła już jakiekolwiek ryzyko kolizji.