Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Asteroida „wielka jak cztery Empire State Buildings” zbliży się do Ziemi w piątek

W piątek o 16:26 asteroida o średnicy 1,8 kilometra, czyli wielkości wszechświata, ogarnie Ziemię. Według strony space.com, 7335, bo tak się nazywa, przejedzie 4 miliony kilometrów od naszej niebieskiej planety, czyli około dziesięciokrotności odległości między Ziemią a Księżycem. Jeśli wcześniej wykluczono ryzyko kolizji – chyba że w ostatniej chwili zboczyło z kursu – NASA nadal klasyfikuje je jako potencjalnie niebezpieczne. Trzeba powiedzieć, że ta ogromna asteroida jest „wielka jak cztery Empire State Buildings”.

„Nie ma absolutnie żadnego zagrożenia. Statystycznie znane jest 90% obiektów większych niż jeden kilometr, co jest również progiem katastrofy, jeśli spadną na Ziemię. Do tej pory społeczność naukowa zidentyfikowała je wszystkie. Żaden z nich nie został zagrożony przez co najmniej sto lat ”, wyjaśnia Patrick Michel, specjalista od planetoid w Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS) w zachodniej Francji.

Przy prędkości 76000 km/h

A 7335 jest dobrze znane społeczności naukowej. Został odkryty w 1989 roku przez amerykańską astronom Eleanor Helen, która pracowała w Palomar American Observatory w Kalifornii. Ma osobliwość bycia „Apollo”, czyli asteroidą, której orbita krąży wokół Słońca i regularnie przecina orbitę Ziemi. Porusza się z prędkością 76000 km/h.

NASA dodaje, że jest to najbardziej imponujący obiekt gwiazdowy, który w tym roku przeleci blisko Ziemi spośród 29 000 monitorowanych obiektów. Astronomowie mogą spróbować go wykryć, kierując swoje okulary na odległość co najmniej 20 cm w kierunku gwiazdozbioru Hydry. Jeśli nie masz niezbędnego sprzętu, Strona internetowa projektu wirtualnego teleskopu Swoje obserwacje będzie transmitować na żywo z Chile i Australii. Kolejne przejście w pobliżu naszej planety zaplanowano na 23 czerwca 2055 roku.

READ  Xbox i Hideo Kojima: LOI zostaną podpisane na grę! | Xbox One