Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Archeolodzy odkryli w polskim zamku 500-letnią grę planszową

Archeolodzy odkryli w polskim zamku 500-letnią grę planszową

Ludzie zawsze używali gier planszowych do rozrywki i spędzania czasu z przyjaciółmi i bliskimi. Grasz sam lub z innymi, w trybie współpracy lub rywalizacji. Nie wiemy, kiedy powstała pierwsza gra planszowa, ale wiemy, że starożytne cywilizacje bawiły się nią już kilka tysięcy lat temu.

Po znalezieniu mieczy używanych przez rzymską kawalerię 1800 lat temu archeolodzy odkryli 500-letnią grę planszową w ruinach zamku Imelów w Polsce. Archeolog Tomasz Olsacki twierdzi, że jest to gra w dziewięciu morrisów i w zależności od kraju nazywana jest także grą na młynie lub nawet grą merles.

Ta gra planszowa została wynaleziona ponad 500 lat temu

Odkryta gra planszowa ma 500 lat, ale sama gra jest znacznie starsza. Nie znamy jego dokładnego pochodzenia. Jednak ślady gry odkryto już na kamieniach świątyni Qurna w Egipcie. Datuje się to na około 1400 rok p.n.e. reklama

Łaciński poeta Owidiusz również wspomina o istnieniu gry około 8 roku naszej ery. ” Źle jest, gdy kobieta nie umie się bawić, ponieważ miłość często rodzi się podczas zabawy » – pisze poeta w trzeciej księdze Sztuki kochania. Szacuje się, że Rzymianie nauczyli się gry od kupców na szlakach handlowych.

Plansza do gry odkryta w Polsce została wykuta w płycie z piaskowca. Mierzy około 13,5 cm długości. Płyta z piaskowca ma długość 32 cm i grubość od 6 do 12 cm. Archeolodzy uważają, że zabawka mogła zostać wyrzeźbiona przez murarzy budujących zamek, aby zapewnić sobie rozrywkę podczas przerwy. Po ukończeniu zamku możliwy był także dostęp dla dzieci lub służby.

Zamek został zbudowany przez polskiego szlachcica i służył jako browar, łaźnie publiczne i szpital wojskowy

Zamek Ćmielów ma długą i burzliwą historię. Został zbudowany w latach 1519-1531 przez polskiego szlachcica Krzysztofa Szydłowieckiego. W 1657 roku został zdobyty przez Szwedów i odrestaurowany. Zamek został następnie częściowo rozebrany w 1702 r. W 1800 r. przekształcono go w browar, a w 1905 r. w łaźnie publiczne. Kilkadziesiąt lat później Niemcy wykorzystali go jako szpital wojskowy podczas II wojny światowej.

READ  Dusty Hill, gitarzysta ZZ Top, zmarł w wieku 72 lat

Ruiny polskiego zamku stały się własnością prywatną dopiero w 2009 roku. Od 2022 roku na miejscu prowadzone są prace archeologiczne, mające na celu lepsze poznanie historii zamku. W ten sposób odkryto grę planszową.

Przeczytaj także >> Badanie tych grzebieni odkrywa część historii handlu Wikingami

Jakie są zasady gry planszowej Nine Men’s Morris?

Morris dziewięciu mężczyzn ma formę siatki z 24 przecinającymi się punktami. Naprzeciw siebie staje dwóch graczy. W zależności od rodzaju gry gracze mają 3, 6 lub 12 pionków reprezentujących mężczyzn. Ich celem jest ustawienie trzech ludzi pionowo lub poziomo na dostępnych punktach, aby utworzyć wiatrak. Przy każdym powstałym młynie gracz może usunąć jeden z elementów przeciwnika. Każdy gracz po kolei umieszcza swoich ludzi na pustych kropkach.

Kiedy plansza jest już kompletna i wszystkie puste miejsca są zajęte przez elementy, gracze mogą po kolei przesuwać swoich ludzi na sąsiednie pola. Celem jest zawsze utworzenie młynów w celu wyeliminowania pionków przeciwnika. Jeśli gracz utknie bez sąsiedniego pustego miejsca, do którego mógłby się poruszyć, przegrywa grę. Podobnie gracz zostaje wyeliminowany, gdy zostało mu tylko dwóch ludzi, ponieważ nie może już stworzyć młyna.

źródło : National Geographic Polska