Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aplikacje na Windows 11 i Androida: to już koniec

Aplikacje na Windows 11 i Androida: to już koniec

Microsoft ogłosił koniec wsparcia dla WSA, narzędzia umożliwiającego działanie aplikacji na Androida w systemie Windows 11. Na szczęście istnieją alternatywy.

Źródło: Frandroid – Anthony Wonner

Od momentu premiery system Windows 11 wprowadził szczególnie interesującą funkcję: możliwość instalowania aplikacji na Androida bezpośrednio w systemie operacyjnym. Ta funkcja, możliwa dzięki podsystemowi Windows dla Androida (WSA), otworzyła nowe możliwości dla użytkowników systemu Windows, umożliwiając im dostęp do szerszego zakresu aplikacji. Co więcej, Microsoft podpisał partnerstwo z Amazonem, aby wykorzystać swój wewnętrzny sklep z aplikacjami.

Podsystem Windows dla systemu Android to środowisko operacyjne, które umożliwia uruchamianie aplikacji systemu Android w systemie Windows poprzez tłumaczenie wywołań interfejsu API systemu Android na równoważne wywołania interfejsu API systemu Windows. Dzięki temu aplikacje na Androida mogą płynnie działać w systemie Windows, bez konieczności wprowadzania większych zmian przez twórców aplikacji.

Porzucenie podsystemu Windows na rzecz Androida

Ale, Microsoft ogłosił koniec wsparcia podsystemu Windows dla Androida. W dokumencie dla programistów firma stwierdziła, że ​​Amazon Appstore w systemie Windows oraz wszystkie aplikacje i gry oparte na WSA nie będą już obsługiwane. Od 5 marca 2025 r.

Do tego czasu wsparcie techniczne będzie nadal dostępne dla klientów. Dlatego klienci, którzy zainstalowali aplikacje Amazon Appstore lub aplikacje na Androida przed 5 marca 2024 r., będą nadal uzyskiwać dostęp do tych aplikacji aż do daty zaprzestania ich udostępniania. Microsoft powiedział również, że użytkownicy, którzy mają już zainstalowane aplikacje na Androida, będą mogli nadal z nich korzystać po upływie ostatecznego terminu. Jednak użytkownicy, którzy będą chcieli zainstalować nowe aplikacje na Androida po 5 marca 2025 r., nie będą mogli tego zrobić.

Powody tej decyzji

Decyzja Microsoftu o usunięciu podsystemu Windows dla Androida jest prawdopodobnie spowodowana brakiem wykorzystania. Aplikacje na Androida są mało przydatne w systemie Windows, zwłaszcza biorąc pod uwagę nieatrakcyjność tabletów z systemem Windows. Dodatkowo podsystem Windows dla Androida jest zawsze funkcją eksperymentalną.

READ  Bądź miły dla ChatGPT, a to Cię nagrodzi

Na szczęście zawsze będą dostępne sposoby korzystania z aplikacji na Androida w systemie Windows. Wiele narzędzi innych firm umożliwia uruchamianie aplikacji na Androida w systemie Windows. Na przykład BlueStacks to jeden z najpopularniejszych emulatorów Androida dla Windows. Umożliwia użytkownikom uruchamianie aplikacji i gier na Androida na komputerze z systemem Windows z pełną obsługą myszy, klawiatury, a nawet gamepada. NoxPlayer to kolejny popularny emulator Androida dla Windows, podobnie jak MEmu. Masz więc opcje.