Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Analiza importu owoców i warzyw

Analiza importu owoców i warzyw

Według analityków EastFruit, mimo czołowej pozycji na świecie w eksporcie niektórych owoców i warzyw, takich jak świeże jabłka czy mrożone maliny, Polska pozostaje ważnym importerem netto i będzie bardzo atrakcyjnym rynkiem.

Zdaniem analityków EastFruit, mimo bycia światowym liderem w eksporcie niektórych owoców i jagód, takich jak świeże jabłka czy mrożone maliny, Polska pozostaje ważnym importerem netto i byłaby bardzo atrakcyjnym rynkiem.

Dodatkowo w ciągu ostatnich pięciu lat Polska znacząco zwiększyła import owoców i warzyw. W 2022 roku import owoców i warzyw, w tym segmentu orzechów i grzybów, do Polski sięgnie 3,8 mld dolarów. W tym samym czasie eksport owoców i warzyw wyniósł 3,1 mld dolarów, a ujemne saldo handlu międzynarodowego blisko 700 mln dolarów.

Nie ulega wątpliwości, że Polska jest ważnym krajem handlu owocami i warzywami. Dla porównania Uzbekistan, największy eksporter w regionie, zarabia na eksporcie 700-800 mln dolarów rocznie, a Mołdawia tylko 200-220 mln dolarów. Innymi słowy, obroty handlu zagranicznego Mołdawii owocami i warzywami są 20 razy niższe niż Polski.

Nic dziwnego, że wielu dostawców z Ukrainy, Mołdawii, Uzbekistanu, Tadżykistanu i Gruzji jest zainteresowanych możliwościami dostarczania swoich produktów na rynki polskie i możliwościami, jakie ten rynek oferuje. Dlatego badacze Eastfruit postanowili pokazać strukturę i trendy importu owoców i warzyw w tym kraju.

Jakie warzywa i owoce importuje Polska?
Podobnie jak inne kraje półkuli północnej, głównym produktem importowym Polski są banany, które stanowią 9% wartości importu. Wszystkie owoce cytrusowe stanowią około 13% importu, a generalnie te dwa rodzaje owoców, które nie są uprawiane w Polsce ze względu na ograniczenia klimatyczne, stanowią 22% importu.

Pomidory zajmują trzecie miejsce pod względem importu w kategorii owoców i warzyw w Polsce i o 9% mniej niż banany.

Co ciekawe, Polska będąc jednym z największych na świecie eksporterów mrożonych owoców i warzyw jest jednocześnie największym importerem tych produktów. Polska kupuje mrożone jagody głównie z Ukrainy, a następnie odsprzedaje je po przetworzeniu do innych krajów na całym świecie, co pozwala polskim handlowcom pozostać „na rynku” pomimo ograniczonej lokalnej produkcji.

READ  Dziecko deportowane z Afganistanu zmarło z powodu zatrucia grzybami

Warto zauważyć, że borówka znajduje się w pierwszej 6-tce importowanych produktów, ponieważ Polska jest znaczącym producentem i eksporterem tej modnej jagody. Oczywiste jest, że lokalni konsumenci zakochali się w jagodach i kupują je przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy lokalnie uprawiane jagody są dostępne na rynku w lipcu i październiku.

Po więcej informacji: East-fruit.com

Data wydania: