Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

A jeśli atmosfera Wenus dobrze chroni życie?

Wenus to bardzo niegościnna sąsiadka. Przy temperaturach około 400 stopni może być siedliskiem życia.

To uparta plotka, która utkwiła w umysłach uczonych jak taśma klejąca na palcu kapitana Haddocka. Wielu jednak w to nie wierzy, ale najbardziej optymistyczni zwolennicy są coraz liczniejsi. Wraz ze wzrostem tej grupy zyskuje wiarygodność, a co najważniejsze, mnoży dowody poszlakowe.

Bez pełnego zrozumienia, w jaki sposób, byłoby już możliwe, że atmosfera Wenus dostarcza form życia. Prymitywne, drobnoustrojowe czy bakteryjne, to nie ma znaczenia, życie istnieje, a jeśli ta hipoteza zostanie potwierdzona, wskaże to na prawdziwą rewolucję w naszej koncepcji życia i wszechświata oraz tego, jak ono działa.

Idea obcego życia jest tylko dla science fiction

Przez długi czas myśleliśmy, że nie jesteśmy sami, gdzieś na niebie są inni ludzie tacy jak my, przynajmniej są inne żyjące gatunki. Ale nieco mniej niż pół wieku temu ta fantazja wpadła w sferę science fiction i popkultury.

Naukowcy nie wierzą już, że poza Ziemią istnieje życie, a przynajmniej na pewno nie w naszym Układzie Słonecznym. Kandydatów jednak nie brakuje. Zaczynając od księżyców Jowisza, zwłaszcza Europy, które z pewnością mają pod powierzchnią ocean płynnej wody, żyzną pożywkę dla życia, powiedziałbyś? Nic nie jest mniej pewne.

Venus: Idealna kandydatka wbrew sobie?

W rzeczywistości warunki do rozwoju życia na planecie lub księżycu są bardzo szczególne i na pewno nie istnieją Nieprzyjazna Wenus Że życie może się zakorzenić.

Choć może to zabrzmieć dziwnie, możliwe jest, że życie toczy się w bardzo gęstej atmosferze naszego sąsiada. Naukowcy coraz częściej w to nie wierzą. Nie ma potrzeby myśleć przez chwilę, że życie może istnieć na palącej Ziemi Wenus. Ten ostatni ma średnio 460 ° C, podczas gdy powietrze nieoddychające składa się w 96% z dwutlenku węgla. Do tego prędkość wiatru to około 360 km/h.

READ  Nowy prototyp rozpędza się od 0 do 100 km / h w ciągu jednej sekundy

Nie potrzeba więc doktoratu z astronomii, aby zrozumieć, jak okrutna może być „siostra bliźniaczka” Ziemi. Ale według najbardziej optymistycznych naukowców, Na Wenus są kieszenie życia. Znajdują się one w atmosferze planety.

Rzeczywiście, od lat 70. XX wieku i jego eksploracji przez Sowietów na całej planecie odkryto ślady amoniaku. Od tego czasu naukowcy odkryli ślady tlenu, ale także pary wodnej. Więcej wskazówek, które wskazują, że życie może i nadal istnieje Wenus.

Według nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology, najlepszymi kandydatami byłyby chmury na Wenus 50 kilometrów nad poziomem morza. To może być „Potencjalnie nadający się do zamieszkania” W bardzo specyficznych warunkach.