Polska powinna przyjąć bardziej „proaktywne” i „ustrukturyzowane” podejście do promowania języków regionalnych lub mniejszościowych. Raport Opublikowano dzisiaj przez Komitet Ekspertów Monitorujących Przestrzeganie Obowiązków wynikających z Europejskiej Karty Języków Regionalnych lub Mniejszościowych Rady Europy.
Choć polskie prawo zapewnia ramy dla używania języków regionalnych lub mniejszościowych w takich obszarach jak edukacja, administracja, media, kultura – a polskie władze zapewniają wsparcie finansowe dla działań i inicjatyw w językach objętych Kartą. W raporcie wskazano istotne uchybienia we wdrażaniu Karty, która weszła w życie w Polsce w 2009 roku i dotyczy języków: niemieckiego, ormiańskiego, białoruskiego, kaszubskiego, karaimskiego, łemkowskiego, litewskiego, romskiego, rosyjskiego, słowackiego, tatarskiego, czeskiego , ukraińskim i jidysz.
Opierając się na sytuacji polityczno-prawnej panującej podczas wizyty grupy ekspertów w Polsce w marcu tego roku, w raporcie stwierdzono „oczywiste negatywne konsekwencje” po tym, jak Polska od września ubiegłego roku ograniczyła nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości. godzin tygodniowo w porównaniu z trzema godzinami przewidzianymi w przypadku innych języków regionalnych lub mniejszościowych. Uchylenie tego środka jest jednym z kluczowych zaleceń raportu.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE