Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: Konieczne są dalsze wysiłki, aby zagwarantować używanie języków regionalnych lub mniejszościowych

Polska: Konieczne są dalsze wysiłki, aby zagwarantować używanie języków regionalnych lub mniejszościowych

Polska powinna przyjąć bardziej „proaktywne” i „ustrukturyzowane” podejście do promowania języków regionalnych lub mniejszościowych. Raport Opublikowano dzisiaj przez Komitet Ekspertów Monitorujących Przestrzeganie Obowiązków wynikających z Europejskiej Karty Języków Regionalnych lub Mniejszościowych Rady Europy.

Choć polskie prawo zapewnia ramy dla używania języków regionalnych lub mniejszościowych w takich obszarach jak edukacja, administracja, media, kultura – a polskie władze zapewniają wsparcie finansowe dla działań i inicjatyw w językach objętych Kartą. W raporcie wskazano istotne uchybienia we wdrażaniu Karty, która weszła w życie w Polsce w 2009 roku i dotyczy języków: niemieckiego, ormiańskiego, białoruskiego, kaszubskiego, karaimskiego, łemkowskiego, litewskiego, romskiego, rosyjskiego, słowackiego, tatarskiego, czeskiego , ukraińskim i jidysz.

Opierając się na sytuacji polityczno-prawnej panującej podczas wizyty grupy ekspertów w Polsce w marcu tego roku, w raporcie stwierdzono „oczywiste negatywne konsekwencje” po tym, jak Polska od września ubiegłego roku ograniczyła nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości. godzin tygodniowo w porównaniu z trzema godzinami przewidzianymi w przypadku innych języków regionalnych lub mniejszościowych. Uchylenie tego środka jest jednym z kluczowych zaleceń raportu.


Komunikat prasowy

READ  Moskwa skrytykowała dostawę z Niemiec do Polski