Polski prezydent robi krok w celu złagodzenia napięć z Brukselą. Andrzej Duda podpisał w poniedziałek kontrowersyjny mechanizm dyscyplinarny Sądu Najwyższego dla sędziów, który zdaniem Unii Europejskiej podważa niezawisłość sądownictwa.
„Duda podpisał ustawę… o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym” – napisało na Twitterze kancelaria prezydenta. Ten ostatni zaproponował zniesienie tego mechanizmu dyscyplinarnego w nadziei na zakończenie konfliktu, któremu sprzeciwia się w Brukseli.
Polska niższa izba parlamentu, kontrolowana przez rządzących konserwatystów, głosowała w zeszłym tygodniu za zniesieniem izby dyscyplinarnej. Jednak opozycja, wraz z grupami sędziów i innych krytyków, stwierdziła, że tekst nie odnosi się odpowiednio do obaw związanych z upolitycznieniem wymiaru sprawiedliwości.
Czytać: Europejskie praworządność: Bruksela rozpoczyna postępowanie przeciwko Polsce
Unia Europejska i Warszawa od dawna kłócą się o niezależność wymiaru sprawiedliwości i rządy prawa w Polsce. Problem nasilił się, gdy Unia Europejska walczyła o utrzymanie jedności, aby poradzić sobie z wojną na Ukrainie. Polska granicząca z Ukrainą jest na czele wysiłków solidarnościowych Unii Europejskiej.
Środki z planu Covid-19 muszą zostać uwolnione
Plan naprawy gospodarczej Polski utknął w martwym punkcie na ponad rok z powodu obaw Komisji Europejskiej o niezależność sądownictwa. Bruksela domaga się, aby sąd rozpoznawał sprawy dyscyplinarne dla sędziów zgodnie z prawem europejskim.
Bruksela zatwierdziła plan naprawy dopiero na początku tego miesiąca. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która niedługo potem odwiedziła Warszawę, powiedziała, że zatwierdzenie planu przez UE jest „ważne”, ale że to „tylko pierwszy krok, bo pieniądze zostaną wypłacone, gdy wdrożone zostaną reformy i inwestycje”.
Aby kontynuować czytanie: Kryzys z Polską: dwadzieścia siedem między dialogiem a stanowczością
Komisja Europejska poinformowała Polskę, że musi w szczególności zlikwidować tę izbę dyscyplinarną, aby mogła otrzymać zamrożone po Covidie środki naprawcze w wysokości około 35 mld euro.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy