Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Bordeaux, Anglet, Nicea… Jak wyglądałyby miasta ze wzrostem poziomu wody?

Bordeaux, Anglet, Nicea… Jak wyglądałyby miasta ze wzrostem poziomu wody?

Na kilka dni przed COP 26 naukowcy podnieśli alarm. Z powodu globalnego ocieplenia poziom wody będzie się podnosił przez wieki

Nawet gdyby ludzkość była w stanie ograniczyć ocieplenie do 1,5°C w porównaniu z epoką przedindustrialną, poziom mórz podniósłby się na wieki, a miasta zamieszkane przez pół miliarda ludzi zostałyby zatopione. Takie ostrzeżenie wydało we wtorek wielu naukowców.

Jeśli planeta ociepli się o pół stopnia więcej, 200 milionów mieszkańców miast będzie regularnie nawiedzanych przez powodzie i stanie się bardziej bezbronne podczas burz. Napisali w czasopiśmie Environmental Research Letters.

Zagrożone miasta nadmorskie

Najbardziej ucierpi Azja, w której znajduje się dziewięć z dziesięciu największych zagrożonych miast. Większość aktualnych szacunków wzrostu poziomu morza i Zagrożenia dla miast nadmorskich Działają do końca wieku i wahają się od pół metra do niecałego metra.

Jednak zjawisko to będzie się utrzymywać po roku 2100 pod wpływem wzrostu temperatury wody i topnienia lodu, niezależnie od tego, jak szybko zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych.

na ten sam temat



Raport IPCC: Morze pochłonie ląd na wieki

Wzrost poziomu globalnych oceanów to jeden z najbardziej niepokojących tematów dla ekspertów IPCC, którzy 9 sierpnia publikują swój raport. Bezwładność termiczna mórz sprawia, że ​​zjawisko to jest nieodwracalne przez kilka stuleci. Ale skala katastrofy będzie zależeć również od emisji gazów cieplarnianych

„Około 5% światowej populacji żyje obecnie na lądzie poniżej poziomu, który zostałby osiągnięty podczas przypływu w wyniku akumulacji dwutlenku węgla w atmosferze w wyniku działalności człowieka” – wyjaśnia główny autor artykułu, przewodniczący Ben Strauss. oraz główny śledczy Climate Central dla niezależnej organizacji dziennikarzy i naukowców.

Obecne stężenie dwutlenku węgla jest o 50% wyższe niż w 1800 roku, a średnia temperatura na powierzchni Ziemi wzrosła o 1,1°C. To wystarczy, aby podnieść poziom morza o około dwa metry, bez względu na to, czy zajmie to dwa stulecia, czy dziesięć wieków, mówi Ben-Strauss.

symulacja

Limit 1,5 stopnia określony w porozumieniu paryskim, który kraje na całym świecie będą próbowały utrzymać na szczycie COP26 w Glasgow, zaczynając od 1On jest 12 listopada podniosło to na dłuższą metę poziom wody o około trzy metry. „W Glasgow do końca tej dekady mamy potencjał, by pomóc lub zdradzić setki przyszłych pokoleń” – powiedział Ben Strauss.

Symulacje w 180 miastach i lokalizacjach na całym świecie zostały przeprowadzone przez Climate Central, aby pokazać wpływ podnoszenia się poziomu morza w różnych scenariuszach (+2°C, +3°C lub +4°C). Etui zostało zaprojektowane dla trzech francuskich miast, w tym dwóch w regionie Nouvelle-Aquitaine. Przy globalnym ociepleniu o 4°C Bordeaux nie będzie już miało tego samego oblicza, z katedrą Saint-Andre i jej stopami w wodzie.

W temperaturze +3°C Pałac Quinceconis już się nie znajduje.

Na większą skalę znikną wszystkie brzegi Górnej Żyrondy i Médoc. Podobnie jak prawy brzeg Bordeaux, hrabstwa Chartrons i Bacalan.

To samo dotyczy plaży Cavaliers w Angles w Kraju Basków.

Oto obszar katedry Sainte-Reparate w Nicei:

Plaza d’Espana w Sewilli:

Pałac Buckingham, Londyn:

READ  Kontrofensywa Kijowa jest „bardzo trudna” i „nic dziwnego”, że zajmie trochę czasu, mówi starszy dowódca NATO