Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

30 lat temu Kirgizi głosowali na ZSRR

30 lat temu Kirgizi głosowali na ZSRR

Très peu de gens, parmi les Kirghiz et tous ceux qui vivent dans l’espace post-soviétique, semblent se souvenir qu’il ya 30 ans, le 17 marca 1991, avaitu le seul référendum de toute l’histoire de l 'union Soviet . Zadał pytanie: czy Związek Radziecki powinien zostać zachowany jako nowa federacja suwerennych i równych republik, czy też nie.

Artykuł opublikowany 17 listopada 2021 r. Zostaje niniejszym omówiony i przetłumaczony przez Novastan przez Cactus Media.

W tamtym czasie ta aktualna kwestia była bardzo ważna. W rzeczywistości była to kwestia życia i śmierci. W tamtym czasie silna i niezniszczalna unia „Wolnych Republik” nie została wcześniej zachwiana przez taką „paradę suwerenności”.

16 listopada 1988 roku Estonia jako pierwsza ogłosiła suwerenność. Litwa i Łotwa poszły w ich ślady odpowiednio 26 maja i 28 lipca 1989 r., A 23 września tego samego roku przyszła kolej na Azerbejdżan. Ogłoszony przez Rosję 12 czerwca 1990 r.

Novastan jest jedynym francuskim i niemieckim medium specjalizującym się w Azji Środkowej. W pełni asocjacyjna, działa dzięki Twojemu udziałowi. Jesteśmy niezależni i aby tak pozostać, potrzebujemy Ciebie! Możesz nas wesprzeć SubskrybującRealizować 66% darowizny można odliczyć od podatkuLub zostając aktywnym członkiem stąd.

W tym przypadku państwa bałtyckie, a także Armenia, Gruzja i Mołdawia odmówiły udziału w referendum. W pozostałych dziewięciu republikach Związku Radzieckiego, z 185,6 mln obywateli uprawnionych do głosowania, 148,5 mln z nich poszło do urn, czyli 79,5%. Wśród nich 113,5 mln, czyli 76,4%, głosowało za utrzymaniem zreformowanego Związku Radzieckiego.

Należy zaznaczyć, że udział w referendum w Kirgistanie wyniósł 92,9%, a 96,4% opowiedziało się za Związkiem Radzieckim.

Katastrofa geopolityczna XX wieku

Niestety rzeczywistość zniweczyła wszelkie nadzieje i aspiracje wyborców, którzy dali do zrozumienia, że ​​na jednej szóstej Ziemi opinie ludzi tak naprawdę nie były brane pod uwagę. 8 grudnia 1991 r., Pół roku po referendum, które jasno wyraziło aspiracje większości Sowietów, szefów państw Białorusi, Rosji i Ukrainy, czyli Stanislav ChuchkiewiczI Borys Jelcyn I Leonid Kravchuk, spotkał.

READ  Szwecja znajduje ślady materiałów wybuchowych na „obcych przedmiotach” odzyskanych w pobliżu gazociągu Nord Stream

Podczas tej „Ostatniej Wieczerzy” o godz Fescoli W sanatorium państwowym w ul Las BialovisiWe wschodniej Polsce rządzili głowy państw. Negocjacje w sprawie utworzenia nowego związku i nowego porozumienia zakończyły się ślepym zaułkiem. Secesja republik i utworzenie niepodległych państw stało się faktycznym czynnikiem. ” Ogłosili. Następnie podpisano porozumienie o końcu Związku Radzieckiego i utworzeniu Związku Niepodległych Państw (UEI).

Przeczytaj także o Novastanie: następstwa czasów radzieckich w Tadżykistanie

21 grudnia nowi suwerenni szefowie państw zgromadzeni w Ałma-Acie, dawnej nazwie Ałmaty, utworzyli Federację Przemysłu Wojskowego. Dopiero długo później oficjalnie uznano, że decyzja o rozwiązaniu ZSRR była sprzeczna z wolą mieszkańców kraju, który chcieli ratować. Po upadku kraju szybko uznano, że rozpad Związku Radzieckiego był największą geopolityczną katastrofą XX wieku.

Oprócz tych nieszczęść, po referendum, Michał GorbaczowPierwszy prezydent ZSRR, który również okazał się ostatnim, wykazujący się niezdecydowaniem i niewytłumaczalną powolnością, nie zareagował przynajmniej na uogólniony koniec praw kraju. To samo Askar AkayevBył bardzo ostrożny i konserwatywny w swojej krytyce władzy „Głasnost i ludzkie błędy popełniane przez Michaiła Gorbaczowa miały katastrofalne konsekwencje dla Związku Radzieckiego”.

Przyczyny awarii

Dziś, podobnie jak wtedy, istnieje wiele opinii na temat przyczyn upadku Związku Radzieckiego. Jednak większość uczonych i osób publicznych uważa, że ​​lekkomyślne, nieskuteczne i pospieszne reformy mają z nimi wielki związek i doprowadziły do ​​dezintegracji systemu i struktury gospodarki narodowej oraz sfery społecznej i politycznej. … rezultatem był gwałtowny spadek poziomu życia na całym terytorium tego groźnego kraju.

Przede wszystkim to zakłócenie podaży doprowadziło do powszechnego niezadowolenia ludności, a zakup prawie wszystkich podstawowych produktów podlegał systemowi kartek żywieniowych. Jednocześnie Sowieci mieli teraz prawo wyjeżdżać za granicę i mogli na własne oczy przekonać się, jaka jest różnica w poziomie życia między ZSRR a krajami zachodnimi. Ten spadek poziomu życia zwiększył wymagania narodowe i skomplikował stosunki etniczne w różnych częściach kraju.

READ  Unia Europejska odrzuca wyniki węgierskich konsultacji w sprawie sankcji wobec Rosji - EURACTIV.com

Przeczytaj także o Nowistanie: Szarow Raszidow, postać radzieckiej dyplomacji z krajami Trzeciego Świata

Pierestrojka Michaił Gorbaczow zawiódł w pierwszej kolejności, ponieważ jego inicjator nie był pewien, co zrobić, jak, ani w jakiej kolejności. Po drugie dlatego, że elita w partii wiedziała, jak z tego skorzystać, zarówno w sytuacji państwa, jak iw lokalnych kontekstach.

W przeprowadzonym w tym czasie wywiadzie reżyser Stanislav Govorkhen Był gorzki. „Tylko najbardziej prymitywni i ci, którzy niczego nie rozumieją, mogą myśleć o Rosji jako o demokracji. Rzeczywiście, władze składają się z tych samych komunistów, w tym najgorszych z nich: kameleonów, które umiały zmieniać kolor. Zamach stanu w 1991 r. Sprywatyzowano wszystkich sekretarzy regionalnych komisji, a dyrektorzy fabryk praktycznie robili to, co wykonywali TurkmenbashiPrywatyzacja całych krajów. Z tym wszystkim nie można było walczyć. „, Powiedział.

Upadek został znacznie przyspieszony przez zamach stanu przeprowadzony przez Państwowy Komitet Nadzwyczajny w sierpniu. W tym samym czasie wpływy utraciła Rada Najwyższa ZSRR i Zgromadzenie Reprezentantów Ludowych.

Niefortunny wynik

Nikolai Amosov, Światowej sławy kardiochirurg i akademik, jasno określił, co wyniknie z pragnień niepodległościowych republik Federacji. Podczas rozmowy z dziennikarzem odpowiadał na pytania, opisując, jak wyobrażał sobie przyszłość Ukrainy. „Tego dnia ukraińska propaganda zapewniła nas, że jesteśmy tak bogaci, że po przejściu dominacji rosyjskiej kraj rozkwitnie i natychmiast stanie się jednym z najważniejszych w Europie. Tak się nie stało. Gdy tylko Ukraina otworzyła swoje granice, nasz kraj ucierpiał konkurencyjny przemysł. »I Zauważył.

Przeczytaj także o Novastanie: Rosja próbuje nowego podejścia dyplomatycznego w Azji Środkowej

« Dzięki wolności gospodarczej pojawia się klasa przedsiębiorców. Jednak nasze społeczeństwo pozostanie biedne przez długi czas, ponieważ naród radziecki stracił, oprócz moralności, zdolność do pracy i jest po prostu leniwy ”., Lekarz powiedział.

Komentarze podobne do tego, co powiedziano o Ukrainie, wydają się powtarzalne i mają zastosowanie do większości innych nowo niepodległych państw postsowieckich, w tym Kirgistanu.

READ  Wicepremierem został Jarosław Kaczyński, siłacz polskiej prawicy konserwatywnej

Masz ochotę na Azję Środkową w swojej skrzynce pocztowej? Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera za darmo Kliknij tutaj.

Aktor radziecki i rosyjski Alexey Petrenko Skutecznie podsumowuje spostrzeżenia i przemyślenia milionów swoich rodaków. „Uważam upadek mojego kraju, Związku Radzieckiego, za największą zbrodnię, jaka miała miejsce w ostatnim czasie. Jestem przekonany, że kiedyś w lesie Białowieskim musi się odbyć eksperyment podobny do procesów norymberskich. Zbrodniarze, którzy się tam zgromadzili i ci, którzy dokonali zamachu stanu na mojej ziemi i moim kraju będą tam sądzeni. Mam nadzieję, że wszyscy zostaną postawieni na swoim miejscu. W ich miejsce w tej próbie i rekonfiguracji faktów », Ogłosił.

« Jasne, Estończykom i Turkmenom może być trudno żyć pod jednym dachem i dobrze współistnieć. Ale było to możliwe i należało postępować w cywilizowany sposób, tak jak np. Czesi i Słowacy. Ale taki był los tego szczęśliwego i nieszczęśliwego kraju, taki był los mojej ojczyzny. ”, Aktor leżał na podłodze.

Napisane przez Wiaczesława Temirbajewa dla Kaktus Media

Tłumaczenie z języka Rosyjski Paulinon Vanackère

Pod redakcją Leonarda Delice’a

Dziękuję za przeczytanie tego artykułu do końca! Jeśli masz trochę czasu, chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie, abyśmy mogli się poprawić. Aby to zrobić, możesz Odpowiedz anonimowo na ten kwestionariusz Lub wyślij nam e-mail na adres [email protected]. Dziękuję bardzo !