Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

14 milionów osób zostało przesiedlonych w ciągu zaledwie trzech miesięcy

Wybuch wojny pod koniec lutego spowodował masowy exodus Ukraińców z dróg. Sama Polska gości ponad połowę – 3,27 mln – osób, które wyjechały za granicę od 24 lutego, z czego 90% to kobiety i dzieci – powiedział w Genewie Wysoki Komisarz ds. Uchodźców (UNHCR). Z biegiem czasu znacznie wyschła.

Do tego dochodzi blisko 8 mln osób wewnętrznie przesiedlonych na terenie Ukrainy, która przed działaniami wojennymi liczyła 37 mln mieszkańców na terenach znajdujących się pod jej rządową kontrolą, a Krym został w 2014 roku zaanektowany przez Rosję i wschodnie regiony kontrolowane przez prorosyjskich. separatyści.

Tragiczne żniwo ludzkie

W tym momencie bardzo trudno jest oszacować straty. Brak jest kompleksowej oceny ofiar cywilnych w konflikcie. W samym Mariupolu kilka tygodni temu władze ukraińskie mówiły o śmierci 20 tys. osób. Ukraińscy śledczy twierdzili, że zidentyfikowali „ponad 8000 przypadków” rzekomych zbrodni wojennych.

Na poziomie wojskowym ukraińskie Ministerstwo Obrony szacuje straty rosyjskie na ponad 26 000 ludzi, 199 samolotów i około 1200 czołgów od rozpoczęcia inwazji 24 lutego. Kreml przyznał, że doszło do „znacznych strat”. Źródła zachodnie podały, że zginęło nawet 12 000 rosyjskich żołnierzy. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że od 2500 do 3000 ukraińskich żołnierzy zginęło, a około 10 000 zostało rannych.

Cywile strzelali w plecy

Ukraińskie władze i naoczni świadkowie w wywiadzie udzielonym Agence France-Presse w czwartek oskarżyli armię rosyjską o ostrzał z czołgu dom we wsi pod Charkowem w północno-wschodniej Ukrainie, w którym zginęło wielu cywilów.

Ze swojej strony amerykański kanał CNN wyemitował tego samego dnia to, co zaprezentował w formie zamkniętych obrazów telewizyjnych, ukazujących ukraińskich cywilów zastrzelonych przez rosyjskich żołnierzy w plecy, sprawę badaną przez ukraińską prokuraturę.

Akcja tej sceny rozgrywa się w pobliżu salonu samochodowego 17 marca na przedmieściach Kijowa. Grupa pięciu żołnierzy przeszukała dwóch mężczyzn przed ich uwolnieniem. Kiedy wyszli, zastrzelili ich dwaj żołnierze.

READ  Dzięki Bettermaker analog spotyka się z cyfrowym

Według ukraińskiej prokurator Iriny Venediktovej, pierwszy rosyjski żołnierz również powinien zostać wkrótce postawiony w stan oskarżenia, ponieważ zastrzelił 62-letniego Ukraińca, który jechał na rowerze bez broni.

Dodał, że 21-letni Vadim Chichimarin podróżował z czterema towarzyszami po tym, jak ich konwój został zaatakowany 28 lutego. Twierdzono, że ukradli samochód w regionie Sumy (wschód), a Vadim Chichimarin rzekomo zastrzelił cywila „żeby nie zostali zgłoszoni”.

Jednocześnie w Genewie Rada Praw Człowieka ONZ dała zielone światło dla wszczęcia przez specjalną komisję utworzoną na początku marca śledztwa w sprawie okrucieństw przypisywanych Rosjanom. Dochodzenia te należy dodać do trwających już dochodzeń Międzynarodowego Trybunału Karnego i władz ukraińskich.

W tym samym czasie przedstawiciele ONZ w Nowym Jorku wezwali do zaprzestania bombardowania szkół na Ukrainie, jednocześnie potępiając ich wykorzystanie do celów wojskowych.

(z AFP)