Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

100 dni po inwazji Rosji na Ukrainę Bruksela nałożyła szósty pakiet sankcji, aby Moskwa się ugięła

Od inwazji Rosji na Ukrainę minęło 100 dni. Atak ten pozwolił Moskwie zająć 20% terytorium Ukrainy. Po nieudanej próbie obalenia rządu w Kijowie siły rosyjskie skupiają się na podboju Donbasu na wschodzie kraju, gdzie obecnie toczy się wojna. od zużycia. W odpowiedzi na inwazję na Ukrainę Zachód wycofał broń dyplomatyczną i sankcje gospodarcze. Czwartek ,Po miesiącu trudnych negocjacji ambasadorowie krajów Unii Europejskiej zatwierdzili szósty pakiet sankcji wobec Moskwy. Tekst musi uzyskać pisemną zgodę każdego państwa członkowskiego, aby został opublikowany w piątek w Dzienniku Urzędowym, aby umożliwić wejście w życie środków. Wracając do głównych sankcji, które nie pozostają bez konsekwencji dla gospodarek krajów zachodnich.

  • Rosyjskie embargo na ropę

27 krajów zgodziło się na zmniejszenie importu rosyjskiej ropy o 90% do końca roku, aby odciąć finansowanie wojny Moskwy z Ukrainą. Osiągnięte porozumienie przewiduje stopniowe wstrzymanie importu rosyjskiej ropy transportowanej łodziami, co stanowi dwie trzecie zakupów europejskich. Zakaz ten obejmuje jednak wyjątki. Aby znieść węgierskie weto, które domagało się gwarancji bezpieczeństwa energetycznego, rosyjska ropa będzie nadal transportowana rurociągiem Drużba. Skorzystać na tym będą również Słowacja i Czechy, a także Niemcy i Polska, które również zobowiązały się do wstrzymania importu tym rurociągiem do końca 2022 roku.

  • Zakaz eksportu nowych produktów

Lista rosyjskich produktów objętych zakazem importu do Unii Europejskiej została rozszerzona do: samochody, luksusowe zegarki ale przede wszystkim półprzewodniki, specjalistyczne chemikalia czy katalizatory. Cel: „Erozja bazy technologicznej i przemysłowej Rosji”. Również na tej liście są Wyroby stalowe, cement, wyroby gumowe i drewno. Produkty te są dodatkiem do premium rosyjskiej wódki i owoców morza, które są już zakazane.

  • Trzy nowe rosyjskie banki wyłączone z międzynarodowego systemu finansowego SWIFT

Nowy pakiet sankcji europejskich obejmuje także wykluczenie trzech nowych rosyjskich banków z międzynarodowej sieci finansowej, w tym Sbierbanku, głównej instytucji bankowej Rosji. Siedem rosyjskich banków zostało już wykluczonych z tego systemu przez Europejczyków. Ale Sbierbank, już na celowniku ostrych środków amerykańskich i brytyjskich, Europejczycy jak dotąd przetrwali. Jednak fundacja powiedziała we wtorek, że jej wykluczenie z międzynarodowego systemu finansowego Swift będzie miało tylko ograniczony wpływ. Działamy jak zwykle – główne ograniczenia już istnieją»General Bank napisał w oświadczeniu. Wykluczenie Swifta nie zmienia sytuacji dla rozliczeń międzynarodowych. Operacje wewnętrzne w Rosji nie są zależne od Swifta, będą wykonywane przez bank normalnie.»

  • Trzy rosyjskie kanały publiczne zostały zablokowane
READ  Solesmes: Affival zainwestuje w tym roku 1,3 mln euro

Trzy rosyjskie kanały telewizyjne, w tym Russia 24 i Russia RTR, mają zakaz nadawania w krajach UE. Bojkotowanie tych rosyjskich mediów dodaje do W marcu zeszłego roku Russia Today (RT) i Sputnik otrzymały zakaz dalszego nadawania swoich programów i informacji.

Jak zakaz Unii Europejskiej dotyczący Rosji i Sputnika stał się problemem francuskim

  • 60 dodatkowych osób na czarnej liście UE

Unia Europejska podjęła również działania wobec nowych osób uznanych za odpowiedzialne za zbrodnie wojenne na Ukrainie. Kolejne sześćdziesiąt osób jest obecnie karanych zakazem wjazdu do Unii Europejskiej i zamrożeniem ich aktywów. Wśród nich był zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha Cyryl. Aby osiągnąć porozumienie, ostatecznie, na prośbę Budapesztu, jego nazwisko zostało usunięte z europejskiej czarnej listy. Od początku wojny na Ukrainie ukarano setki rosyjskich osobistości, a sam Władimir Putin jest już celem sankcji, jak jego białoruski odpowiednik Aleksander Łukaszenko czy Igor Sieczin, szef koncernu naftowego Rosnieft’.

(z agencjami)