Ukraina od pewnego czasu odnotowuje wzrost zdolności samonośnej artylerii. Francja, Niemcy i Holandia prywatnie ogłosiły nadchodzącą dostawę samobieżnych haubic. Ukraina zawarła również umowy na dostawy ekspresowe z Polską i Czechami. Za niecały miesiąc Ukraińcy otrzymają też amerykańskie i być może angielskie wyrzutnie rakietowe o zasięgu 70 km.
Pojemność zwiększona o ponad 16%
Przed rozpoczęciem rosyjskiej ofensywy Ukraina dysponowała nieco ponad 600 samobieżnymi haubicami. Jednak od kwietnia różne kraje wspierające Ukrainę zaczęły oferować różnego rodzaju ciężki sprzęt, w tym haubice samobieżne. Dostawy te szczególnie wzrosły w ostatnim czasie: ukraińskie wojsko odnotowało lub wkrótce (niektóre dostawy są w toku) wzrost o ponad 16%. Ta liczba może wydawać się głupia, ale:
- Ten wzrost nastąpił w ciągu zaledwie kilku miesięcy
- Dostarczony materiał jest nowoczesny, w przeciwieństwie do wielu części ukraińskich z lat 60. i 70. (niektóre są nadal nowoczesne)
- Jest to niewielki wzrost, ponieważ niektóre kraje nie podają dokładnych wskazań (przy niepewności co do dokładnej liczby dodatkowych CAESar i M109 liczba ta może zbliżyć się do 25%).
Musimy również wziąć pod uwagę logistyczne korzyści tych haubic: wszystkie są zaprojektowane zgodnie ze standardami NATO, ze standardem 155, a zatem pociski 155 mogą być używane z państw członkowskich sojuszu, ale także od partnerów ze standardami NATO lub podobnymi.
Na liście znajdują się również dwa systemy wyrzutni rakiet z wieloma wyrzutniami rakiet, które zwiększą głębokość uderzeń; Francuski i czeski CAESar Zuzana 2, polski Krab i niemiecki PzH mają zasięg od 30 (pociski standardowe) do 55 km (pociski napędzane). Jednak dzięki nadchodzącej dostawie HIMARS i M270, Ukraina zwiększy swoje zdolności do wykonywania głębokich uderzeń o zasięgu do 70 kilometrów.
CEZAR. nowy francuski
Minister Sił Zbrojnych Katarzyna Colonna podczas swojej wizyty na Ukrainie 30 maja wyjaśniła: „[…] To szybko przełożyło się na działanie. Minister Kuleba szczególnie przypomniał o przybyciu karabinów CAESar; Inni oczekują. Zazwyczaj nie rozmawiamy o tych sprawach otwarcie lub otwarcie. Rozmawiamy o tym w gronie przyjaciół. […]”.
Ponadto ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba stwierdził, że „[ces obusiers] Okazały się niezawodną i skuteczną bronią. […] Ale to nie jedyna broń, która przyjeżdża z Francji i jesteśmy wdzięczni za każdą brońPrzypominamy, że Ukraina otrzymała już 6 CAESar z Francji.
Ciężarówka wyposażona w system artyleryjski (CAESar) produkcji Nexter we Francji. Słynie ze zdolności do ukrywania się na polu bitwy: jej zdolność przechodzenia, bardzo dobry ruch podwozia (podwozie 6×6) i niezwykle szybkie przeładowanie sprawiają, że w niecałe trzy minuty haubica była na miejscu, oddała 6 strzałów i wróciła do akcji ( proces mówi Strzelaj i idź szybko). Rzeczywiście, system CAESar jest trudny do zniszczenia ogniem baterii wroga.
Ta nawigacja również musi być połączona z bardzo dużą precyzją. Ta opcja jest oczywiście niedostępna w przypadku modeli będących obecnie w eksploatacji. Z drugiej strony, jeden z prototypów zbudowanych w październiku 2002 roku został przedstawiony amerykańskiej artylerii, której spodobało się: wszystkie wystrzelone pociski eksplodowały w promieniu maksymalnie 50 metrów wokół celu, uderzając bezpośrednio w 20% pocisków.
Osiem czeskich zuzan 2
Słowacja nadal dostarcza wiele ciężkiego sprzętu. Słowacki minister obrony 2 czerwca potwierdził w tweecie, że Ukraina zamówiła 8 dział samobieżnych Zuzana 2. W przeciwieństwie do CAESar działo jest zainstalowane w 360-stopniowej wieży. W przeciwieństwie do wielu haubic, lufa jest umieszczona w przedziale oddzielonym od załogi, a ładowanie odbywa się za pomocą automatycznego ładowacza.
Zuzana 2 posiądzie umiejętność Efekt wielu tras jednocześnie (MRSI): Zmieniając uniesienie działa, siłę ładunku miotającego i prędkość przeładowania, działo może wystrzelić w cel wiele pocisków, które eksplodują jednocześnie. Tak więc efekt szoku jest znacznie większy w przypadku pojedynczego izolowanego pistoletu, ale daje również zdolność Strzelaj i idź szybko bardzo skuteczna.
Standardowy eksport do Polski
Polska przekazała Ukrainie już w maju 18 samobieżnych haubic Krab i przeszkoliła w ich użyciu 100 ukraińskich dział. Teraz Ukraina zamówiła w Polsce 54 Kraby, za 700 mln dolarów, największy kontrakt eksportowy polskiego sprzętu wojskowego od dwudziestu lat.
Krapp to haubica samobieżna 155 mm. Jest produkowany przez polską firmę PGZ i łączy w sobie:
- Południowokoreańskie podwozie samobieżne K9
- Brytyjska samobieżna wieża AS-90M
- – działko 155 mm niemieckiej firmy Rheinmetall (zasięg: 30 km, może przelecieć do 40 km przy użyciu pocisków miotających)
Jest wolniejszy i cięższy (67 km/h, 48 t) niż ZUZANA 2 (80 km/h, 31 t) czy CAESAR (100 km/h, 17,7 t) przede wszystkim dzięki swojej osłonie.
niemieckie i holenderskie czołgi PzH2000
6 maja, Reuters Poinformował, że Niemcy szkolą około dwudziestu ukraińskich artylerzystów na dostawę 7 dział samobieżnych PzH 2000. Holandia również ogłosiła kolejną dostawę PzH 2000, ale bez podania dokładnej liczby przekazanych pojazdów. Ten system artyleryjski należy do najcięższych w Europie, waży około 58 ton. Wyposażony jest również w armatę 155 mm, która ma zasięg 30 km, z wydłużeniem 40 km dla granatów o napędzie pomocniczym. Zawiera również zdolność MRSI, automat ładujący (20 pocisków w mniej niż 2 minuty), a przede wszystkim bardzo gruby pancerz. Pomimo swojej masy, jego silnik pozwala mu osiągnąć prędkość 60 km/h na drodze i 45 km/h w terenie (CAESar, już bardzo mobilny, może jeździć w terenie z prędkością 50 km/h). w Ten tweet 2 czerwca niemieckie Federalne Ministerstwo Obrony potwierdziło, że trwają szkolenia Ukraińców.
M109 . obudowa
Od 2 czerwca na Ukrainie sfilmowano cztery M109 (tweetuj tutaj). Żaden kraj nie ogłosił jeszcze dostawy tego typu haubicy samobieżnej. Jednak wydaje się, że te modele pochodzą z Norwegii i będą to M109A3GN. Niektóre źródła zapowiadały dostawę ponad 20 norweskich M109, ale liczba ta nie została jeszcze potwierdzona.
Istnieją również belgijskie M109. Komponent naziemny został odłączony od zdolności artylerii samobieżnej do 2008 roku, łącznie 64 samoloty M109A4BE. Haubica ta została sprzedana w 2015 roku prywatnej firmie specjalizującej się w odsprzedaży sprzętu wojskowego (w tym 36 sprzedanych w Brazylii). Ukraina zainteresowała się tą haubicą od czasu jej odnowienia i odsprzedaży. Niestety dana firma go odsprzedała. ale według Belgijska Agencja Prasowa, powołując się na RTBF, minister obrony Belgii Ludivine Dedonder, przyjmijmy, że haubice zostały zakupione przez Ukrainę lub w każdym razie dostarczone na Ukrainę. Jest więc prawdopodobne, że będzie to 26 samobieżnych haubic ukraińskich sił zbrojnych.
M270 i HIMARS do głębokich ujęć
Mówi się, że Wielka Brytania jest bliska przekazania Ukrainie nieokreślonej liczby wyrzutni rakiet M-270 (MLRS). Jest to 25-tonowy pojazd gąsienicowy zdolny do wystrzeliwania rakiet 227 mm o zasięgu do 70 kilometrów. Amerykanie już zapowiedzieli szkolenie ukraińskiej artylerii na dostawę czterech pocisków M142 High Mobility Missile (HIMARS). Konkretnie, HIMARS to lżejsza wersja M270, o masie 16 ton, wykorzystująca ten sam kosz rakietowy 227 mm, ale zamontowana na podwoziu 6×6 ciężarówki FMTV M1140.
Te dwa pojazdy mogą przenosić dwa pociski ATACMS (zasięg 300 km) lub ich następcę, pocisk Precision Strike (zasięg 500 km). Stany Zjednoczone zdecydowały się jednak nie dostarczać tych dwóch rakiet, aby uniknąć eskalacji konfliktu, zwłaszcza jeśli jeden z nich został wystrzelony na Rosję. Zasięg pocisku wynoszący 70 km (227 mm) nadal zapewnia Ukraińcom głęboką zdolność do zwalczania baterii. Odwrotnie, MLRS mogą oddalić się od strefy ostrzału i części rosyjskich jednostek artyleryjskich, jednocześnie wspierając siły ukraińskie w ich natarciu.
Ten artykuł dotyczy tylko cięcia artylerii samobieżnej, a zatem nie uwzględnia broni odcinającej M777, FH-70 itp. Oferowany również przez wiele krajów.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce