Została koronowana na Australian Open z pierwszym podwójnym tytułem Aryny Sabalenki

Aryna Sabalenka nie jest pierwszą zawodniczką ze swojego kraju, która zdobyła tytuł Wielkiego Szlema w grze pojedynczej – wyprzedziła ją Wiktoria Azarenka – ale przejdzie do historii jako pierwsza zawodniczka, która wygrała turniej wielkoszlemowy pod neutralną flagą, w kontekście wojna na Ukrainie. O chrzciny w finale wielkiego konkursu singlowego 24-letnia Białorusinka w sobotę 28 stycznia pokonała Kazachstankę Elenę Rybakinę (4-6, 6-3, 6-4) nie mając prawa do jej hymn. Lub do jego flagi podczas ceremonii wręczenia trofeów na Rod Laver Arena.

Zwycięstwo jako nagroda za odwagę, a nie doświadczenie na tym plakacie, który przedstawia pałkarzy siedzących na mniej więcej tej samej wysokości (1,84 m dla Rybakiny; 1,82 m dla Sabalenki), ale z radykalnie różnymi podbródkami: szczupły dla Kazachów (urodzonych w Moskwie), silny dla Białorusinów. W skrócie dwa archetypy współczesnego tenisa.

Elena Rybakina spełniła jednak oczekiwania, zdobywając swój pierwszy wielkoszlemowy tytuł na Wimbledonie w lipcu 2022 roku. Zwycięstwo pod nosem i brodą członków czcigodnego All England Club, którzy w tej edycji nie zdecydowali się już na banowanie zawodników z Rosji i Białorusi, w odpowiedź na inwazję na Ukrainę pod koniec lutego 2022 r. przez Rosję przy pomocy Mińska. Tym samym zwyciężczyni tego dnia, Arina Sabalenka, została pozbawiona możliwości rozegrania tego prestiżowego turnieju na trawie.

Przeczytaj także: Elena Rybakina, koronacja pokonuje Wimbledon

siła uderzenia

W sobotę dwaj bardziej doświadczeni gracze zdominowali finał. Białoruska Kazachka zablokowała ukośny bekhend i zrobiła różnicę swoją kontrą, jej główną bronią, ponieważ jej przeciwnik zawsze był na drucie. Po pierwszym przyznaniu się do zaangażowania na początku seta, 5H Puchar Świata doszedł do siebie przy stanie 4:4, po czym w następnym meczu ponownie wpadł w pułapkę: odpalił serwis po czwartym podwójnym błędzie, zostawiając pierwszego seta Rybakinie (6-4).

READ  Od inwazji na Ukrainę Rosja zarobiła 158 mld euro na eksporcie węglowodorów

Wynik meczu już się kształtował, ale w drugim secie napięcie gwałtownie się zmieniło. Serw Kazachstanu chybił, Sabalenka skorzystała z okazji i odleciała 4:1, tracąc nawet w następnym meczu trzy podwójne break pointy, które były równoznaczne z K.-O. Czy to jej rekord przeciwko Białorusinowi – który prowadził w finałowym spotkaniu 3:0 – dogonił ją? Rybakina stracił swoją pierwszą piłkę i kontrolę nad meczem, kiedy jego przeciwnik podwoił swoją aplikację i agresywność, usuwając agresywność i determinację poniżej decybeli. Białorusin zmarnował dwa sety przy stanie 5:2. Ale kilka minut później została logicznie nagrodzona za swoją śmiałość i wróciła jednym setem dookoła (6-3).

Sabalenka, która od czasu przejścia Sereny Williams na emeryturę nie miała sobie równych w kobiecej sile w ataku, ruszyła do ataku już w trzecim meczu.H Usiadł. Rozpoczęty w firmie wyburzeniowej białoruski gracz rozłożył grę od linii bazowej, łącząc ciężar i głębokość piłek. W przeciwieństwie do skrajnie pasywnej Rybakiny: przy każdym ciężkim serwie 23-latka obroniła trzy break pointy przy stanie 3:3, zanim ostatecznie zrezygnowała z zaangażowania, gdy pierwsza piłka ją powaliła. Sabalenka nie zawahała się jednak, potwierdzając przełamanie przy stanie 5:3. Jego przeciwnik próbował opóźnić cios topora, odbierając z meczu trzy punkty, ale czwarty punkt należał do Sabalenki, która rozciągnęła się totalnie na Rod Laver Arena.

„Pracowałem ciężko”

Sabalenka wygrała już Australian Open w 2021 roku w deblu (remisowała z Belgijką Elise Mertens) i zdecydowanie była nowicjuszką na tych szerokościach geograficznych w grze pojedynczej, ale jej obecność w finale nie była zaskoczeniem, ponieważ w ostatnich latach nikt nie umknął jej prowadzeniu miesięcy. . W finale turnieju Masters na koniec roku – wygrała go Francuzka Caroline Garcia – zwyciężczyni w Adelajdzie na początku stycznia, Białorusinka nie odpuściła najniższego seta w sezonie aż do meczu finałowego.

READ  Maroko i Polska: 60% wzrost wymiany gospodarczej w 2021 (dyrektor)
Przeczytaj zdjęcie: Caroline Garcia zdobywa tytuł WTA Masters, zwieńczenie smaku zemsty

Dokładnie dwanaście miesięcy temu, w tym samym miejscu, miała 5 latH Sam Puchar Świata pogratulował sobie pod koniec trzeciej rundy braku udziału Tylko dziesięć podwójnych błędów.. W sobotę popełniła siedem przewinień, w tym jedno przy swoim pierwszym serwisie w meczu i drugie na punkcie meczowym. Ale wolałaby się uśmiechać za każdym razem, niż dać się ponieść frustracji.

Codziennie nowa krzyżówka, sudoku i znalezione słowa.

gracz

Często zdradzana przez swój temperament w ważnych meczach, będąc na szczycie światowego tenisa przez pięć lat, Sabalenka zdołała okiełznać swoje uczucia podczas Australian Open: „Staram się mniej krzyczeć po swoich błędach. Staram się powstrzymać, zachować spokój i od razu myśleć o następnym punkcie.”I Powiedziała, że ​​w tym tygodniu. (…) Szczególnie staram się mieć mniej negatywnych myśli. »

24-latka zawsze uważała, że ​​jej błędy w konfrontacjach były psychologiczne. Zło było tak głębokie, że zeszłej wiosny straciła gest służby. Od tego czasu zdecydowała się zwolnić swojego psychiatrę, wypróbowując nową usługę w okresie letnim i korzystając z okresu poza sezonem, aby wykonać techniczny „reset”. „Pracowałem tak ciężko…Odeszła po półfinale. Próbowałem wszystkiego, wiele rzeczy zmieniłem, aż zacząłem pracować z biomechanikiem. Od tego czasu jest coraz lepiej i lepiej. »

Przed finałem zdobyła 89% wygranych serwisów od początku turnieju. W sobotę zwróciła egzemplarz godny gratulacji jury (17 asów i 51 zwycięskich ruchów).

W poniedziałek w rankingu zostanie oficjalną wicemistrzynią świata numer jeden, Polką Igą Świątek, którą wyprzedziła Rybakina w 1/8 finału w Melbourne.