Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Żółw olbrzymi uchwycony na filmie po raz pierwszy łapie ptaka

Kilka tygodni temu wytropiłem gigantycznego ewoluującego żółwia na Seszelach i zabiłem i połknąłem w całości pisklę. Ten rodzaj zachowania, który nie został jeszcze udokumentowany, został opisany w badaniu opublikowanym w: aktualna biologia.

Idzie powoli przed rybitwą (Anous tenuirostris) siedzącą na pniu drzewa, trzymając jej głowę przed połknięciem. Jest to dorosła samica żółwia olbrzymiego (Aldabrachelys gigantea). Wydarzenie odbyło się 30 lipca 2020 roku, w godzinach popołudniowych, na wyspie Fregaty położonej na Oceanie Indyjskim kilkaset kilometrów na północny wschód od Madagaskaru.

Film ze spotkania, nakręcony przez Annę Zorę, wiceprezes wyspy ds. ochrony i zrównoważonego rozwoju, może być nieco niepokojący. Wszakże gady te do tej pory uważane były za roślinożerców. Uważa się również, że dieta wegetariańska ukształtowała ich ekosystemy. Niektórzy ludzie czasami spożywają muszle ślimaków lub kości martwych ptaków kozy A nawet inne żółwie. A jeśli tak naprawdę te żółwie olbrzymie od czasu do czasu uzupełniają swoją dietę świeżym mięsem?

Zgłoszono kilka przypadków, ale nic konkretnego

Zachowanie wydaje się być już świadome, o czym świadczy zbliżający się żółw. – Patrzy prosto na rybitwę i celowo odwraca się w jej stronę bez żadnych wątpliwości.Justin Gerlach, biolog z University of Cambridge, powiedział w oświadczeniu. „To było bardzo, bardzo dziwne i zupełnie inne niż normalne zachowanie żółwia”.

Według biologa w przeszłości były doniesienia o żółwiach jedzących ptaki i inne zwierzęta, ale jak dotąd żaden z nich nie został w pełni udokumentowany. Tak więc zawsze było niemożliwe ustalenie, czy żółw bezpośrednio zabił zwierzę, czy po prostu “usiadł” i stwierdził, że jest “odpowiednio zmiażdżony”.

Podobnie jak podświetlony W rzeczywistości James Gibbs, herpetolog z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku i prefektury Galapagos, te gady nawiązały dziwny związek z ptakami.

„Żółwie czasami stoją i rozciągają wszystkie kończyny, aż wróble przyjdą pozbyć się kleszczy”., on tłumaczy. „Przez lata słyszałem, że niektóre żółwie spadają i spłaszczają ptaki tylko po to, by je pożreć. Ale to były tylko opowieści i po spędzeniu tam tylu lat, sam ich nie widziałem”.

Pojawiło się wiele pytań

Takie zachowanie byłoby więc bardzo rzadkie, w wyniku niezwykłej kombinacji kilku okoliczności. „Aby skutecznie upolować żółwia, musi on być szybszy od swojej ofiary, co ogranicza możliwości”Justin Gerlach potwierdza. „Gdyby rybitwa uciekła, z łatwością uciekła, ale jest to gatunek gniazdujący na drzewach, a ziemia jest dla niej niebezpiecznym miejscem”..

Chociaż takie zachowanie jest rzadkie, nadal rodzi wiele pytań. Ile żółwi robi w ten sposób? Czy jest to niewielka, czy duża część populacji? A jak często? Czy to tylko pyszna odmiana ich menu, czy też czerpią z tego coś wielkiego?

READ  Biden nie zobowiązuje się do zawarcia umowy handlowej z Wielką Brytanią