Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zniesienie godziny policyjnej na Reunion, Finlandia Zaszczepione norki

12:29: W Rumunii nowy pożar szpitala zabija 9

Nowy pożar w szpitalu w Rumunii, trzeci w ciągu niespełna roku, pochłonął życie dziewięciu pacjentów z Covid-19 w Konstancy (południowy wschód).

„Dziewięć pacjentów zginęło w pożarze, który wybuchł na oddziale intensywnej terapii Szpitala Chorób Zakaźnych w Konstancy”, powiedział Generalny Inspektorat ds. Humanitarnych, rumuńskie miasto na wybrzeżu Morza Czarnego.

„Strażacy są nadal w szpitalu, ale pożar został ugaszony” – powiedział rzecznik lokalnego inspektoratu Razvan Barkuni. Według niego trzeba było ewakuować stu pacjentów.

Minister zdrowia Atila Cheki powiedział, że przyczyny pożaru nie są obecnie znane, dodając, że wszczęto dochodzenie.

12:01: Stade de France jest zamknięte

Prowincja Seine-Saint-Denis ogłosiła zamknięcie Stade de France, gdzie w czwartek podano ponad pół miliona dawek szczepionki Covid-19.

Centrum, zarządzane wspólnie przez Regionalną Agencję Zdrowia (ARS) Ile-de-France, prowincję, radę prowincji, miasto Saint-Denis i paryską straż pożarną, zostało otwarte 6 kwietnia w celu powstrzymania łańcuchów zanieczyszczeń. biedny departament, szczególnie dotknięty nadmierną liczbą zgonów związanych z epidemią.

11:13: Czwarty z rzędu rekord zgonów w Rosji

Nowy rekord liczby zgonów i gwałtownie rosnących infekcji: Rosja w piątek nadal była wstrząśnięta niebezpieczną czwartą falą Covid-19, faworyzowaną przez wariant delta i wyczerpującą kampanię szczepień.

Według raportu rządu czwarty dzień z rzędu kraj odnotował rekordową liczbę zgonów, z 887 zgonami związanymi z wirusem w ciągu ostatnich 24 godzin. Dzień wcześniej zginęło 867 osób.

11:10: Całkowite zniesienie godziny policyjnej na Reunion i ponowne otwarcie klubów nocnych

Po poprawie sytuacji zdrowotnej na wyspie Reunion prefektura ogłosiła w piątek całkowite zniesienie godziny policyjnej i ponowne otwarcie klubów nocnych od poniedziałku.

Działania „łagodzące” zostały podjęte przez wojewodę „w świetle korzystnych danych zdrowotnych” dotyczących województwa.

W poniedziałek wejdzie w życie również zniesienie opomiarowania w sklepach i zniesienie obowiązku noszenia maski w placówkach ogólnodostępnych.

10:03: W Syrii szpitale mocno ucierpiały z powodu wybuchu przypadków Covid

Urzędnicy poinformowali w piątek, że liczba przypadków Covid-19 gwałtownie wzrosła w ostatnich tygodniach w Syrii i osiągnęła krytyczny poziom, a placówki opieki zdrowotnej są przepełnione i nie są w stanie poradzić sobie z sytuacją.

READ  Kijów podejrzewa, że ​​Czerwony Krzyż jest „partnerem” Rosji w losach uchodźców

Na niektórych obszarach najbardziej dotkniętych konfliktem, który wybuchł w 2011 roku, infrastruktura zdrowotna jest niewystarczająca, podstawowe środki medyczne i dawki szczepionek niedostępne.

Wraz z rosnącą liczbą infekcji w całym kraju, obszary najbardziej dotknięte ostatnią falą pandemii to te, które w północnej Syrii pozostają poza kontrolą rządu.

W regionie Idlib, gdzie prawie połowa populacji liczącej ponad trzy miliony ludzi została przesiedlona w wyniku konfliktu, liczba odnotowanych dziennych infekcji gwałtownie wzrosła i obecnie często przekracza 1000 dziennie.

9:17: Sri Lanka znosi część ograniczeń anty-Covid-19

Sri Lanka częściowo zniosła środki powstrzymujące wprowadzone przez prawie sześć tygodni w piątek, aby powstrzymać zaciekłą falę Covid-19, jednocześnie utrzymując nocną godzinę policyjną i zakaz dużych zgromadzeń.

Zabronione są również podróże między prowincjami. Liczba osób biorących udział w weselach i pogrzebach będzie ograniczona do maksymalnie 10-15 października. Imprezy sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

8:53: 1692 zamknięte semestry we Francji

W piątek Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o zamknięciu 1692 klas z powodu zakażenia koronawirusem, w tempie 0,32%. Obecnie zamknięty jest semestr pierwszej sprawy, ale od przyszłego tygodnia rozpocznie się proces w szkołach podstawowych na dziesięciu wydziałach.

Gdy w klasie wystąpi pozytywny przypadek, wszyscy uczniowie zostaną przetestowani. Osoby, które wykażą pozytywny wynik testu na obecność wirusa, zostaną odesłane do domu i wezmą udział w zdalnych kursach. Przeczytaj więcej tutaj.

8:39: Unia Europejska rozszerza kontrolę eksportu szczepionek

Bruksela przedłuży do końca grudnia swój mechanizm monitorowania eksportu szczepionek anty-Covid produkowanych w Unii Europejskiej, aby zagwarantować dostawy do 27 krajów w obliczu „niepewności” podsycanych pojawieniem się nowych zmiennych – zapowiedziała Komisja Europejska w czwartek.

W praktyce mechanizm ten wymaga, aby przed jakimkolwiek eksportem szczepionek poza UE przez laboratorium, uzyskać zielone światło z państwa członkowskiego, z którego wysyłane są dawki. Następnie komisja musi potwierdzić tę decyzję.

10%

W czwartek biuro WHO ogłosiło, że 15 z 54 krajów afrykańskich w pełni zaszczepiło co najmniej 10% swojej populacji przeciwko wirusowi Covid-19, podczas gdy połowa krajów kontynentu zaszczepiła tylko 2% lub mniej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dla Afryki. Dziewięć krajów, w tym Republika Południowej Afryki, Maroko i Tunezja, osiągnęło cel 10% na początku września, a sześć kolejnych przyspieszyło, aby go osiągnąć do końca miesiąca dzięki zwiększonym dostawom szczepionek, według regionalnego biura WHO. Wśród mistrzów szczepień na kontynencie Seszele i Mauritius zaszczepiły ponad 60% swojej populacji, Maroko 48%, a Tunezja, Komory i Wyspy Zielonego Przylądka ponad 20%.

READ  Sytuacja w Siewierodoniecku pozostaje chaotyczna, ponieważ według Kijowa „walki uliczne trwają”

6:52: Po dziewięciu miesiącach bez plaży, najpierw popłyń do Hawańczyków

„To najlepsza wiadomość od dwóch lat”, cieszy się Ana Gloria, która kąpie się w Bacuranao we wschodniej Hawanie. Pozbawieni plaż w stolicy Kuby przez dziewięć miesięcy z powodu koronawirusa, nie wstydzą się zabawy.

W czwartek rano 17-latka zaczęła się nią bawić z matką i chłopakiem. „Nie mogłem się doczekać ponownego otwarcia!” Powiedziała, że ​​jest zadowolona, ​​że ​​może cieszyć się „plażą, plenerem, słońcem, piaskiem”.

W środowy wieczór władze Hawany ogłosiły ponowne otwarcie plaż i basenów – te ostatnie mają pojemność 50% – oraz Malecon, słynną nadmorską ulicę stolicy i miejsce spotkań wszystkich mieszkańców Hawany. .

Kilka dni temu Kubańczycy zaczęli już zbliżać się do powrotu do normalnego życia, kiedy osiem z 15 prowincji kraju, w tym Hawana, ponownie otworzyło restauracje, bary i inne miejsca publiczne o ograniczonej pojemności.

6 Q36: pPrzedłużono odosobnienie w Nowej Kaledonii, 129 zmarłych w ciągu trzech tygodni

Obowiązujące od 7 września w Nowej Kaledonii odosobnienie zostało przedłużone o dwa tygodnie, ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa Covid-19, który w ciągu trzech tygodni zabił prawie 130 osób, w piątek prezydent RP poinformował w piątek. samorząd.

Luis Mapu, działacz niepodległościowy, zapowiedział, że do 10 października zostanie utrzymany surowy zakaz zamykania szkół i niepotrzebnych firm, godzina policyjna od 21:00 do 5 rano oraz certyfikowane podróżowanie.

Zapowiedział też, że „jeśli wskaźniki będą się rozwijać pozytywnie, dostosowania do stopniowego ożywienia gospodarki” będą stosowane do 17 października przed ewentualnym wdrożeniem legitymacji zdrowotnej.

Dziesięć osób zmarło z powodu wirusa Corona w ciągu ostatnich 24 godzin, co daje całkowitą liczbę zgonów od początku kryzysu, powiązaną z formułą delta, do 129.

6:15: Australia ponownie otworzy swoje granice „w nadchodzących tygodniach” po 18 miesiącach zamknięcia

READ  Kopuła grzewcza: w niedzielę spodziewane jest przekroczenie 46 stopni Celsjusza w Hiszpanii i 50 stopni Celsjusza w Maroku

Premier Australii Scott Morrison powiedział w piątek, że Australia zacznie ponownie otwierać swoje granice w przyszłym miesiącu, po 18 miesiącach uniemożliwiania obywatelom podróżowania za granicę bez pozwolenia.

Scott Morrison powiedział, że Australijczycy, którzy zostali zaszczepieni, mogą wrócić do domu i wyjechać za granicę „w nadchodzących tygodniach”, gdy cele szczepień na poziomie 80% zostaną osiągnięte.

Czas oddać życie Australijczykom. „Przygotowujemy się do tego, a Australia będzie gotowa do startu już niedługo” – powiedział Scott Morrison.

5:50: Koniec maski w szkole podstawowej tylko dla uczniów na 47 oddziałach od poniedziałku

Obowiązek noszenia maski w szkole podstawowej zostanie zniesiony od poniedziałku tylko dla uczniów, a nie nauczycieli, na 47 oddziałach mniej dotkniętych pandemią Covid-19.

Czy twoja przysięga ma znaczenie? Zapoznaj się z naszą listą.

5:47: Kolejny spadek liczby pacjentów szpitali

Według danych Public Health France liczba pacjentów zakażonych Covid-19 i leczonych w szpitalu nadal spadała w czwartek. W ten sposób agencja zdrowia zidentyfikowała 7565 osób hospitalizowanych z powodu Covid-19 – w tym 238 przyjęć w ciągu 24 godzin – w porównaniu z 7726 w środę. W oddziałach intensywnej opieki, które przyjmują najcięższych pacjentów, liczba pacjentów wyniosła 1414 (w porównaniu do 1466), przy 58 nowych przyjęciach.

Wskaźnik dodatniości również utrzymywał się na stałym poziomie 1,2%, a 5 204 nowych przypadków potwierdzono w czwartek od poprzedniego dnia.