Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ziemia przyspieszyła swój obrót (i pobiła swój własny rekord)

Myślisz, że dwadzieścia cztery godziny? około. Jak informowaliśmy pod koniec lipca Godzina i data na stronieA 29 czerwca 2022 r. Ziemia zakończyła swój obrót w ciągu 24 godzin minus 1,59 milisekundy, co jest ostatnim w serii rekordów prędkości od 2020 r..

Jak wyjaśnia Forbes,Naukowcy od dawna wierzyli, że Ziemia zwalnia, co skłoniło Katedra Systemów Obrotu Ziemi i Referencji Międzynarodowych (IERS), z siedzibą w Paryżu, aby od czasu do czasu narzucać światu „sekunda przestępna”.

ostatni, Nazywany również „dodatkowa sekunda” lub „sekunda przestępna”, Wikipedia mówi nampozwala skoordynowanemu czasowi uniwersalnemu (UTC) pozostać jak najbliżej faktów astronomicznych i „Niedziele”.

Ale w ostatnich latach naukowcy zauważyli coś przeciwnego: przyspieszenie obrotu Ziemi. W 2020 r. obliczyli najkrótsze 28 dni od lat 60., poprzedniego rekordu prędkości datowanego na 19 lipca 2020 r., kiedy Ziemia potrzebowała 24 godzin minus 1,4602 milisekund, aby zakończyć swój pełny obrót.

cenny czas

Skąd takie przyspieszenie, które może być częścią długiego czasu, a nie już zauważalne spowolnienie?

Nauka nie daje (w tej chwili) dokładnej i definitywnej odpowiedzi na to pytanie, ale topnienie i malejący ciężar lodowców na biegunach, ruchy w płaszczu Ziemi, aktywność sejsmiczna lub inny ruch zwany „Chandler Wobble” Wyjaśnienia mogą być możliwe.

Oczywiście to przyspieszenie nie zdenerwuje twoich włosów, nie popsuje twojego harmonogramu kolacji ani nie sprawi, że poczujesz zawroty głowy.

Jednak ułamek sekundy wystarczy, aby spowodować problemy z dokładnością GPS (Pół milisekundy odpowiada 26 centymetrom na równiku.Oblicz Forbesa chodź ciekawa geometria) lub zegary wewnętrzne oraz odpowiednią koordynację komputerów i serwerów.

Aby spojrzeć na to z odpowiedniej perspektywy, IERS może wkrótce podjąć decyzjęujemna sekunda przestępnaW przeciwieństwie do tego, co zrobiono w ostatnich dziesięcioleciach.