Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ziemia kręci się coraz szybciej i nikt nie wie dlaczego

Ziemia obraca się raz na 24 godziny. To jest metoda używana przez plik Czas trwania Dziś. Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Ponieważ nasza planeta nie jest całkowicie statyczna. Z biegiem czasu kręci się coraz wolniej. Zwykle trwa to w milisekundach. Ale od kilku lat wydaje się, że Ziemia wręcz przeciwnie, chce Kręć się coraz szybciej.

W rezultacie 29 czerwca 2022 r. był najkrótszym dniem w historii zegary atomowe. Przeszło to zupełnie niezauważone, ponieważ dzień, o którym mowa, trwał tylko 1,59 milisekundy krócej niż 24 godziny klasyka. To wciąż mniej niż rekord za najkrótszy dzień, który został ustanowiony… 19 lipca 2020 r. Wtedy pytanie brzmiało 1,47 milisekundy poniżej 24 godzin. Rekord ten został ponownie pobity 26 lipca 2022 r. Z dniem krótszym o 1,50 milisekundy.

Kwestia oscylacji osi obrotu Ziemi?

Ale co się dzieje z ziemią? Kilka czynników może spowodować Vitesse wokół której kręci się nasza planeta. The siły pływowe, klimat i topniejący lód polarny lub ruchy wewnętrzneatmosfera z naszej ziemi. Nawet ruch naszych satelitów. Mechanizm jest trudny do demontażu. Nikt nie ma jeszcze pewności co do pochodzenia obecnego przyspieszenia.

Niektórzy uważają, że jest to związane z oscylacją Chandlera. Ta oscylacjaOś obrotu Ziemi prowadzić do nieregularnego ruchu bieguny geograficzne na powierzchni kuli ziemskiej. Około trzech do czterech metrów. Ale między 2017 a 2020 rokiem ta fluktuacja po prostu zniknęła.

Bez względu na pochodzenie skracania się dni, jeśli zjawisko będzie się utrzymywało, konieczne będzie rozważenie wprowadzenia ujemnej sekundy przestępnej. Aby nasze zegary były zsynchronizowane ze słońcem. Z niebezpieczeństwem tego „ponownie pomiń” Stwarza to pewne problemy dla naszych systemów komputerowych. Ale według ekspertów jeszcze nas tam nie ma. Jest już 70% szansa, że ​​w ciągu dnia osiągnęliśmy minimum…

Ziemia przyspieszyła swój obrót w 2020 roku!

W 2020 roku, po raz pierwszy od rozpoczęcia pomiarów 50 lat temu, Ziemia wiruje szybciej niż zwykle. Naukowcy przewidują, że tak samo będzie w 2021 roku. Czy skorzystamy z sekundy przestępnej, aby zresetować czas? Zadaj pytanie.

Artykuł z Natalia Meyer Opublikowano 01/15/2021

Wszyscy chcieliśmy jak najszybciej się z tym uporać. rok 2020. Wygląda na to, że nawet Ziemia zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby tak się stało. Zaczęło się kręcić trochę szybciej niż zwykle. Do tego czasu rekord najkrótszego dnia ustanowiono 5 lipca 2005 r. Wtedy nasza planeta przebiegła o 1,0516 milisekund mniej niż średnia 86 400 sekund dziennie. W 2020 roku ten rekord został pobity… 28 razy! 19 lipca ustanowił nowy rekord z krótszym dniem 1.4602 milisekund.

READ  Apple pozwala na wyciek iPhone’a 14 Pro i pierwszego składanego smartfona

Nie ma się czym martwić. Szereg okoliczności może spowodować Prędkość obrotowa Ziemi. Ruchy jego serca, oceany i atmosfera. I nawet więcej. Co więcej, 27 razy od 1972 r. konieczne było skorzystanie z sekundy przestępnej, aby zresetować czas astronomiczny i czas zapewniany przez zegary atomowe. W 2016 r. Sekundę dodano 31 grudnia o godzinie 23 godziny 59 minut 59 sekund.

Usunąć sekundy przestępne?

Ale podczas gdy społeczność międzynarodowa kwestionuje słuszność tej zasady, naukowcy po raz pierwszy kwestionują, czy konieczne jest cofnięcie drugiego skoku. Bo w 2021 czekają Ziemia obraca się co najmniej z taką samą prędkością.

Według ich obliczeń w 2021 r. przeciętny dzień powinien trwać o 0,07 milisekundy mniej niż średnia 86 400 sekund. 9 lipca może ustanowić nowy rekord z dniem krótszym niż 1,88 milisekundy. Przez cały rok był to plik zegary atomowe Może skumulować opóźnienie około 24 milisekund. Ale w zasadzie użycie sekundy przestępnej ma miejsce tylko wtedy, gdy różnica w długości dnia przekracza 400 milisekund. Tak więc w 2016 roku minęliśmy 490 milisekund.

Jeszcze jedna sekunda w 2016 roku: kiedy Ziemia zwalnia

Wiadomo, że nadszedł czasSrebrzysty. W celu zachowania spójności między czasem zegarów atomowych a dokładnym czasem obrotu Ziemi, który nie jest ustalony, 31 grudnia 2016 r. zostanie dodana dodatkowa tzw. sekunda przestępna.

Artykuł z Laurent Sacco Opublikowano 12/30/2016

Od 1972 r. Centralne Biuro Międzynarodowej Rotacji Ziemi i Służba Systemów Referencyjnych w Obserwatorium Paryskim sporadycznie dodawały sekundy z powrotem do UTC (UTC). Obrót Ziemi, który służy do wyznaczania czasu uniwersalnego (UT) z kierunku Ziemi w odniesieniu do gwiazdy, nie jest stabilna w czasie. Dlatego konieczne jest dokonanie korekt, jeśli chcemy zgodzić się na uniwersalny czas koordynowany (UTC), który jest bardziej stabilny, ponieważ zależy od zegary atomowe.

Należy jednak pamiętać, że zmienia się obrót Ziemi Nie robi się tego regularnie. Stąd doliczana sekunda czasu kosmicznego nie wynika ze stałego zmniejszania się prędkości rotacji naszej planety. W rezultacie to dodanie może następować przez kilka lat z rzędu lub odwrotnie, może być odkładane na czas nieokreślony. Możliwe, że pewnego dnia znowu będziemy pytać.

Już w 2012 roku trzeba było dodać sekundę przestępną. © euronews

Drugi skok jest obliczany…

Jednak od czasu wprowadzenia tego systemu musieliśmy dodać 26 sekund do UTC. Te dodatki są zazwyczaj zaplanowane na 1 stycznia lub 1 lipca o północy. 27mi Planowane jest przejście od 2016 do 2017 roku.

READ  Jaka jest twoja ulubiona nowość?

dodawanie sekunda przestępna Skazani na zniknięcie z powodu globalizacji wymiany z Internet I korzystanie z satelitów, zwłaszcza z GPS, nie przystosowuje się dobrze do czasu, który nie zależy wyłącznie od zegarów atomowych. Jednak zniknięciu UT na rzecz uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC) będą towarzyszyć inne problemy, które muszą zostać rozwiązane. Tymczasem praktyka sekundy przestępnej utrzymuje się co najmniej do 2023 roku.

Jedna sekunda w 2005 roku

Artykuł z Obserwatorium Paryskiego opublikowany 30.12.2005

1 stycznia 2006 r. o 1 w nocy zegary będą musiały zostać cofnięte na malutką sekundę. Wyjątkowo minuta między północą zajmie 59 minut i 1 godzinę o 1 sekundę dłużej niż zwykle, 61 sekund zamiast 60. Tak więc każdy zegarek, który obliczy zwykłe 60 sekund na tę minutę, zwróci „1 godzinę” z sekundą wcześniej, i będą musiały zostać poprawione, przynajmniej dla tych, którzy potrzebują legalnego czasu z dokładnością do sekundy.

W międzynarodowej skali czasu UTC ta dodatkowa sekunda lub sekunda przestępna, jak to się nazywa, nastąpi 31 grudnia 2005 roku tuż przed północą. Dlatego uczeni zwykle uważają, że należy do roku 2005. Ale we Francji, ze względu na różnicę czasu w porównaniu do UTC w godzinach dziennychzima (+1h), przybędzie już o 1 w nocy 1 stycznia…2006.

Ta druga ma miejsce w Obserwatorium Paryskim. Istotnie, główną rolę w tym wydarzeniu odgrywa Wydział Systemów Odniesienia Czasoprzestrzeni – SYRTE, poprzez swoje działania w dziedzinie rotacji Ziemi i pomiaru czasu.

Sama rotacja Ziemi, która determinuje upływ dni i nocy, na dłuższą metę zwalnia, głównie ze względu na skutki grawitacji księżycowej. Ponadto nasza planeta jest zaburzona przez jej wewnętrzne składniki (rdzeń, Płaszcz) i zewnętrzne (atmosfera i oceany).

Jednak współczesny czas mierzony jest środkami niewrażliwymi na ziemski nastrój, dzięki 250 zegarom atomowym należącym do kilku krajów świata, w tym 25 we Francji. Razem umożliwiają obliczanie uniwersalnego czasu koordynowanego – UTC (1).

Skoordynowany czas uniwersalny jest tak regularny, że pojawia się z prędkością, która zmienia się między nim a porą dnia i nocy określoną przez ruch obrotowy Ziemi.

To opóźnienie może być irytujące dla niektórych Aplikacjeumowa międzynarodowa podpisana w 1972 r., zgodnie z którą różnica między nimi nie powinna przekraczać jednej sekundy (2). C’est à cela que servent les secondes intercalaires : quand le décalage entre UTC et le temps lié à la rotation de la Terre s’approche d’une seconde, l’insertion d’une seconde intercalaire dans UTC permet de recaler ces deux między nimi.

READ  Dziewięć miesięcy użytkowania, dziewięć miesięcy frustracji

Obserwatorium Paryskie świadczy usługi naukowe zlecone przez organizacje krajowe i międzynarodowe. Pełniąc tę ​​funkcję, za przewidywanie i ogłaszanie tych sekund przestępnych odpowiedzialny jest komponent Międzynarodowej Służby Systemów Obrotu Ziemi i Systemów Odniesienia – IERS, zlokalizowany w SYRTE. Decyzja ta jest następnie wdrażana przez władze międzynarodowe i krajowe odpowiedzialne za nadawanie czasu.

Długotrwałe spowolnienie prędkości obrotu Ziemi od 1830 roku (na czerwono).
Różowa krzywa reprezentuje efekt płynnego jądra Ziemi.

Dla Francji jest to LNE-SYRTE (3) Kto odpowiada za to zadanie? Ten inny składnik SYRTE tworzy uniwersalny czas koordynowany Obserwatorium Paryskiego – UTC (OP). To precyzyjne odniesienie jest używane przez zegar mówiący France Telecom, znajdujący się w Obserwatorium Paryskim, do nadawania francuskiego czasu zgodnego z prawem; Można go posłuchać dzwoniąc pod numer 3699. Legalny czas oparty na UTC (OP) jest również transmitowany w sposób przejrzysty poprzez kodowanie na fali nośnej France Inter, dzięki czemu może być używany w dowolnym momencie przez laboratoria, przemysłowców, towarzystwa itp. , wszędzie w miejskiej Francji (4).
Trwające od kilku lat międzynarodowe dyskusje mogą potencjalnie doprowadzić do modyfikacji tego systemu. Uniwersalny czas koordynowany (UTC) zostałby wtedy oddzielony od obrotu Ziemi i nie musielibyśmy już dodawać sekund przestępnych.

Uwagi:

(1) Międzynarodowe Biuro Miar i Wag – BIPM, międzynarodowa instytucja z siedzibą w Sèvres, odpowiedzialna za obliczanie uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC). Nazywa się to „papierową” skalą czasową, zdefiniowaną przez opóźnienie do 6 tygodni. Każdy kraj, który musi mierzyć efektywny czas, musi stworzyć własną przybliżoną wersję UTC w czasie rzeczywistym. W przypadku Francji odniesieniem tym jest uniwersalny czas koordynowany Obserwatorium Paryskiego – UTC (OP).

(2) Do 1960 r. drugą jednostkę określano jako 86400. część średniej doby słonecznej 1900 r. Obecnie określa się ją jako 9 192 631 770 okresów promieniowania odpowiadających przejściu między dwoma nadsubtelnymi poziomami stanu podstawowego.kukurydza Z cez 133.

(3) Tworzy umowę ramową pomiędzy Krajowym Laboratorium Pomiarów i Badań – LNE, Obserwatorium Paryskim i Narodowym Centrum Badań Naukowych, w ramach SYRTE, LNE-SYRTE, które jest laboratorium odpowiedzialnym za tworzenie i udostępnianie krajowych odniesień do pomiarów czasu i częstotliwości.

(4) Partnerstwo między francuską Izbą Zegarmistrzostwa i Mikrotechnologii – CFHM i LNE obsługuje to medium w celu nadawania legalnego czasu.

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?