Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ziemia będzie zawierać w swoich wnętrznościach pozostałości zaginionej planety

Ziemia będzie zawierać w swoich wnętrznościach pozostałości zaginionej planety

Ziemia może zawierać w swoich wnętrznościach pozostałości starożytnej planety

W płaszczu Ziemi, po obu stronach jądra, znajdują się… Dwie ogromne masy materii, których gęstość różni się od gęstości reszty płaszcza. Odkryto je w latach 80. XX wieku podczas badania propagacji fal sejsmicznych na naszej planecie. Od czasu tego odkrycia toczy się dyskusja na temat pochodzenia tych specyficznych mas skalnych. Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Nature możliwe jest, że pozostałości innej planety zniknęły.

4,5 miliarda lat temu, kiedy Ziemia była jeszcze kulą stopionej skały, zderzyła się z innym ciałem niebieskim wielkości Marsa., rodzaj prymitywnej planety zwanej Theia. To gigantyczne uderzenie wyrzuciłoby w przestrzeń kosmiczną szczątki, które zgodnie z najbardziej prawdopodobną hipotezą doprowadziłyby do powstania Księżyca.

Autorzy badania nie kwestionują tego scenariusza. Uzupełniają to. Sugeruje to ich symulacja komputerowaMożliwe, że równolegle z powstawaniem Księżyca znaczna część szczątków Thei została zakopana i zgromadzona w płaszczu Ziemi. Według naukowców dzisiejsze pozostałości Thei stanowią od 2 do 3 procent masy naszej planety.

Więcej informacji: Artykuł ukazał się w czasopiśmie Natura Pełniejszy zapis niż nasi przyjaciele w Kultura Francji

Suplement pomaga uniknąć niektórych chorób

To właśnie ujawniło niedawne badanie przeprowadzone na naczelnych. Od dawna uważano, że wyrostek robaczkowy, mały narząd połączony z okrężnicą, jest reliktem ewolucji i nie ma określonej roli.Co może powodować problemy w przypadku stanów zapalnych: słynne zapalenie wyrostka robaczkowego. Jednak w ostatnich latach kilka badań zmieniło sytuację.

READ  PSWA, odpowiedź Pentagonu na wojnę kosmiczną

Dwa lata temu francuscy badacze wykazali, że gatunki ssaków z wyrostkiem robaczkowym żyją dłużej niż te bez niego. Aby spróbować wyjaśnić wpływ wyrostka robaczkowego na długowieczność, ten sam zespół przeszukał dokumentację medyczną ponad 1200 naczelnych z 45 różnych gatunków. To się pojawiło Gatunki zawierające wyrostek robaczkowy są mniej podatne na biegunkę zakaźną i mniej niebezpieczne niż gatunki naczelnych, które jej nie zawierają. Ta zakaźna biegunka może być śmiertelna. Zatem posiadanie akcesorium, przed którym można chronić, jest prawdziwą zaletą z ewolucyjnego punktu widzenia. Pozostaje teraz zrozumieć, jakie jest działanie ochronne tego małego, wciąż bardzo tajemniczego narządu.

Więcej informacji: Artykuł ukazał się w czasopiśmie Natura Komunikat prasowy dot CNRS

Po raz pierwszy sfotografowano oszałamiającego ssaka

To bardzo powściągliwe i ciekawskie zwierzę. Ma kolce jeża, pysk mrówkojada i nogi kreta. Kolczatka długodzioba Attenborough Wraz z dziobakiem jest jednym z pięciu gatunków ssaków składających jaja.

Ostatni raz widziano go ponad 60 lat temu w odległych górach Indonezji. Od tego czasu zniknął z radarów. Uważano nawet, że gatunek ten wymarł. Jednak ekspedycja naukowa przeprowadzona w indonezyjskich górach Papui umożliwiła po raz pierwszy sfotografowanie przedstawiciela tego gatunku. Widzimy, jak idzie spokojnie. Aby dostać te zdjęcia W ciągu miesiąca badacze rozmieścili 80 fotopułapek. Widzieli, jak zwierzę pojawiło się ostatniego dnia, na ostatnich zdjęciach ostatniej karty pamięci. Miejmy nadzieję, że nie będzie to ostatnia kolczatka długodzioba Attenborough.

READ  Mała przestrzeń: 44m2 Jasne, miękkie i organiczne na wysokościach Belleville

Więcej informacji: film na stronie internetowej wysyłka I artykuł na stronie Oxford University