Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Potwierdzono epidemię zapalenia oskrzelików u dzieci, oto jak rozpoznać objawy

Potwierdzono epidemię zapalenia oskrzelików u dzieci, oto jak rozpoznać objawy

Thanassis Zoufouilis/Getty Images

Thanassis Zoufouilis/Getty Images

Zapalenie oskrzelików to wirusowa infekcja dróg oddechowych atakująca małe oskrzela.

Zapalenie oskrzelików – tylko dwa obszary nadal sobie z tym radzą. Minęły dwa tygodnie, odkąd epidemia zapalenia oskrzelików rozprzestrzeniła się w dużej części Francji, po przyspieszeniu na początku listopada.

A nawet jeśli Zdrowie publiczne Francja W środę 15 listopada wskazał na stabilizację lub nawet spadek monitorowanych wskaźników (wizyty ratunkowe, konsultacje z lekarzami SOS), a rząd uznał za wskazane pod koniec tygodnia przypomnieć „Dobre działania, aby chronić swoje dziecko”.

Zapalenie oskrzelików to wirusowa infekcja dróg oddechowych, która atakuje małe oskrzela i dotyka najmniejsze. Chociaż jest to na ogół łagodna choroba, każdego roku nadal dotyka 30% dzieci w wieku od 1 miesiąca do 2 lat. Do HuffPostLiberalny pediatra Andreas Werner, który jest także prezesem Francuskiego Stowarzyszenia Pediatrii Ambulatoryjnej (AFPA), omawia znaki ostrzegawcze, które powinny ostrzegać rodziców.

Objawy zapalenia oskrzelików

„Dzieci chore na zapalenie oskrzelików często mają suchy kaszel. To najłatwiejszy objaw, na który można zwrócić uwagę”.Pediatra wyjaśnia. Oprócz tego występują inne objawy: przyspieszony oddech, trudności z wydechem, któremu towarzyszy świszczący oddech, przeziębienie, a czasem gorączka. Objawy te mogą wskazywać, że Twoje dziecko ma zapalenie oskrzelików.

Ale lekarz uspokaja: „Dopóki dziecko dobrze śpi, dobrze się odżywia i bawi się uśmiechając, nie ma się czym martwić. Nawet jeśli kaszle i ma objawy. Większość przypadków zapalenia oskrzelików nie jest poważna.

Z drugiej strony, jeśli Twoje dziecko ma trudności z jedzeniem, być może tak właśnie jest „Oznaka powagi”. Jeśli temu objawowi nie towarzyszy katar lub trudności w oddychaniu, „Żadnego zapalenia oskrzelików”.Lekarz potwierdza.

READ  Zapalenie oskrzelików, grypa i Covid: maski, szczepienia, gesty barierowe… Jakie są środki, aby potrójna epidemia nie zepsuła świąt na koniec roku?

Inne oznaki powagi według Andreasa Wernera: „Zatrzymanie oddechu, dyskomfort, fakt, że dziecko już nic nie je… to znak, że należy udać się na pogotowie. Często jednak rodzice konsultowali się już z lekarzem, zanim dotarli do tego punktu.

Czynniki ryzyka

Aby zmniejszyć ryzyko dla noworodka, możesz przyjąć pewne zachowania. „Dziecko, które pierwszą zimę spędza w żłobku, ma prawie 100% ryzyko zachorowania na zapalenie oskrzelików”.ostrzega pediatra, który radzi unikać towarzystwa lub miejsc, w których przebywają ludzie, takich jak supermarkety.

Wymienia również pewne środki podobne do tych stosowanych w przypadku Covida: wietrzenie pomieszczeń, dokładne mycie rąk i noszenie maski, gdy jesteś rodzicem, a nawet sprzątanie wszystkiego, co miało kontakt z innym dzieckiem.

Niektóre z nich są również bardziej zagrożone niż inne, na przykład dzieci w wieku poniżej 6 tygodni. Pediatra stwierdza, że ​​u dzieci urodzonych z poważnymi problemami lub chorobami (na przykład serca lub układu oddechowego) lub urodzonych przedwcześnie, istnieje również większe ryzyko rozwoju krytycznych postaci zapalenia oskrzelików.

Kiedy dziecko choruje na zapalenie oskrzelików?

Andreas Werner udziela również porad, jeśli Twoje dziecko cierpi na zapalenie oskrzelików. Zaleca się dokładne umycie nosa i podzielenie posiłków: „Lepiej podawać noworodkowi dwanaście małych posiłków zamiast zwykłych sześciu”. Jeżeli ze względu na opiekę nad chorym dzieckiem musisz przerwać pracę, możesz skorzystać z wyznaczonych dni urlopu.

W zeszłym roku zapalenie oskrzelików spowodowało epidemię, jakiej nie widziano od ponad dziesięciu lat, w wyniku czego dziesiątki tysięcy niemowląt trafiło do szpitali. Epidemia jest obecnie niższa niż w tym samym czasie w 2022 r., ale kilka wskaźników – konsultacje u prywatnych lekarzy, wizyty na izbie przyjęć – przyspieszyło w zeszłym tygodniu, by powrócić do i tak już wysokiego poziomu z 2021 r.

READ  Thomas Pesquet utknął w kosmosie na kilka dni z powodu pogody

Jednym z głównych pytań jest to, jaki wpływ może mieć nowy lek zapobiegawczy, Bifortus firmy Sanofi. Początkowo był on oferowany wszystkim dzieciom urodzonym od lutego, a obecnie jest zarezerwowany dla oddziałów położniczych do czasu dostępności nowego asortymentu.

Zobacz także na HuffPost :