Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zespół niespokojnego odbytu: rzadkie nowe powikłanie COVID-19 odkryte w Japonii – © Infos-Israel.News

Japońscy lekarze stoją w obliczu nowej komplikacji po chorobie COVID-19 – „zespołu niepokoju odbytu” – zespołu neurologicznego, który powoduje silny dyskomfort w tym obszarze podczas snu i odpoczynku.

77-letni Japończyk, który miał dość łagodnego koronawirusa, z wyjątkiem objawów neurologicznych, takich jak bezsenność i lęk, wrócił do gabinetu lekarskiego jakiś czas po wyzdrowieniu. Skarżył się na silny dyskomfort w okolicy odbytu. Ponadto jego stan poprawiał się, gdy angażował się w aktywność fizyczną – spacery, gimnastykę, prace domowe, a pogarszał się, gdy odpoczywał. Ponadto objawy nasilały się wieczorem.

Podczas badania pacjent ujawnił łagodną postać hemoroidów, ale to nie wyjaśniało objawów, ponieważ przy hemoroidach przeciwnie, przy stresie, bólu i dyskomfortu nasilają się i ustępują wraz z odpoczynkiem. Dalsze badania nie wykazały żadnych nieprawidłowości w jelitach, pęcherzu moczowym, układzie rozrodczym ani rdzeniu kręgowym.

🟦 Ogłoszenie 🟦

Eksperci stwierdzili, że wykryte powikłanie jest rzadką postacią „zespołu niespokojnych nóg” – dobrze znanego zespołu neurologicznego, w którym pacjenci odczuwają silny dyskomfort w kończynach dolnych. Zwykle występuje w spoczynku i zmniejsza się wraz z ruchem. Aby złagodzić swój stan, pacjenci zmuszeni są do wykonywania ruchów, które im ułatwiają, co często prowadzi do zaburzeń snu. Zespół ten występuje u około 10% populacji we wszystkich grupach wiekowych, ale częściej występuje u osób w średnim i starszym wieku.

Koronawirus może powodować różne zaburzenia neurologiczne, od utraty węchu i bezsenności po objawy demencji i majaczenia. Wcześniej lekarze odnotowali już kilka przypadków „zespołu niespokojnych nóg” po cierpieniu na COVID-19, ale tak rzadką postać zaobserwowano po raz pierwszy. Pacjentce przepisano lek stosowany w leczeniu napadów padaczkowych i napadów paniki, zwykle na niespokojne nogi.

Reklama

🟦 Ogłoszenie 🟦

READ  Lot-et-Garonne: noszenie maski ponownie jest obowiązkowe od jutra w dziesięciu gminach