Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zdrowie: Zimowe miejsca dla Covida

Zdrowie: Zimowe miejsca dla Covida

Redakcja doradzaCharente: Długi Covid, ich codzienne piekło

Jednak mało znana przewlekła choroba Covid dotyka tysiące ludzi. Od miesięcy żyją w medycznej otchłani. Stan zdrowia często wymaga od nich całkowitej zmiany swojego życia.

Tak w każdym razie stwierdził Laurent Fillol, epidemiolog i dyrektor regionalny Zdrowie publiczne FrancjaOrganizacja śledząca teraz wirusa: „Pandemia już za nami. Ale wirus nadal istnieje i rozprzestrzenia się przez cały czas, nawet jeśli występuje szczyt sezonowy. » Należą do nich nadejście pierwszych chłodów, osłabienie układu odpornościowego i spędzanie większej ilości czasu w pomieszczeniach zamkniętych w kontakcie z innymi ludźmi.

„Nawet jeśli testy nie są już obowiązkowe, w ciągu ostatnich kilku tygodni nadal zauważamy niewielki, ale wyraźny rozwój”. W 47. tygodniu, od 20 do 26 listopada, w Charente odbyło się 20 wizyt na izbie przyjęć z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem. O dwa więcej niż w 46. tygodniu, kiedy w 45. tygodniu, na początku listopada, odnotowano 17 kręgów. Ale w zeszłym tygodniu nie było wizyty na oddziale intensywnej terapii w Charente.

„W miarę upływu czasu i rozprzestrzeniania się infekcji wirusy mutują i dostosowują się. W przypadku Covida wydaje się to mniej niebezpieczne.” Opracowuje Laurenta Fillola, który dodaje: „Chociaż Covid pozostaje najczęściej monitorowaną chorobą zakaźną na świecie, z największą liczbą wskaźników i danych, istnieje hipoteza, na którą nie znamy jeszcze odpowiedzi: czy ciężkość Covid zmniejsza się dzięki szczepieniom, czy dzięki zmniejszeniu dawki szczepionki” możliwości? Wirus? » Jednakże monitorowanie to ewoluowało. Rozwój Covida, obecnie uznawanego za chorobę sezonową i nie tylko, monitoruje francuski Urząd ds. Zdrowia Publicznego Regionalna Agencja Zdrowia (ARS).

Covid jest teraz częścią naszego życia i musimy się do tego przyzwyczaić.

Sprzedaż testów rośnie

Kolejnym wskaźnikiem jest liczba pozytywnych testów. W Charente Instytut Zdrowia Publicznego Nowej Francji-Akwitanii odnotował 69 przypadków spośród 359 osób zbadanych w 47. tygodniu, co oznacza wskaźnik wyniku pozytywnego na poziomie 19,2%. W poprzednim tygodniu było to 17,9%, a w 45. tygodniu 15,6%. „Ale ponieważ liczby te są małe, wzrost można łatwo zauważyć », Niuans Laurent Filiol.

Redakcja doradza

READ  Globalne ocieplenie. Futurystyczny satelita do pomiaru CO2 jest testowany z kosmosu w Tuluzie

Marine Grosset, lekarz chorób zakaźnych W szpitalu JirakOdbicie potwierdza: Dodał: „Od połowy listopada weszliśmy w szczyt epidemii. » Choroba towarzysząca zapaleniu oskrzelików, grypie i innym infekcjom żołądka i jelit. Ustawmy kwadraturę koła chorób jesienno-zimowych.

Za oknem farmaceuci Charente również zauważyli poruszenie. „Od pierwszej połowy listopada wyprzedaliśmy wiele testów”. zauważa Jane Lazard, dyrektor Paso Pharmacy. Szczepi także przeciwko wirusowi koronowemu i grypie. „Zwłaszcza osoby powyżej 65. roku życia, osoby z grupy ryzyka lub pracownicy służby zdrowia”.. Jean-Marc Guillemot, farmaceuta w Benet, wybrany do krajowego członkostwa farmaceutów, potwierdza: „Przeprowadzamy więcej testów i istnieje ogromne zapotrzebowanie na autotesty”., potwierdza profesjonalizm. przypomnienie: „Trzeba ją tłuc, ale najważniejsze jest stosowanie gestów barierowych. W razie najmniejszych wątpliwości zakładamy maskę!”

Nigdy więcej tęsknoty za szkołą

Wzrost zachorowań na Covid jest widoczny „Wyraźnie wracam” Według Cedrica Lazaro, wicedyrektora Liceum Zawodowego i Kolegium św. Marty w Angoulême, w placówkach oświatowych. „Nawet jeśli niekoniecznie mamy powód, powiedziano nam, że nie ma już Covida. » Przy nieobecności 47 uczniów w zeszłym tygodniu na 600. Na początku miesiąca było ich 35, a przed przerwą jesienną 25. „Od połowy listopada co tydzień nieobecnych jest u nas mniej więcej 40 uczniów”.

Cédric Lazaro to pamięta „Uczeń może nadal uczęszczać na zajęcia, jeśli jest zakażony koronawirusem, ale musi nosić maseczkę”. Jednak w swojej organizacji nie widzi niczego. Ta sama zasada dla nauczycieli „W zeszłym tygodniu dwóch nauczycieli było nieobecnych. W przeciwnym wypadku pracują w maseczce. »

Gesty maski i bariery to te, które pojawiają się podczas rozmów z pracownikami służby zdrowia. Dobre praktyki szybko wyszły z użycia: „Jeśli jesteś chory, jeśli to możliwe, korzystaj ze środków ochronnych, maseczek i telepracy”. – nalega Gilles Raymond, lekarz pierwszego kontaktu w L’Isle-d’Espagnac i przewodniczący związku zawodowego MG16. „Odruch musi być automatyczny!”