Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

50 lat temu sonda Pioneer 10 odkryła księżyce Jowisza

50 lat temu sonda Pioneer 10 odkryła księżyce Jowisza

Zaledwie 50 lat temu sonda Pioneer 10 stała się pierwszym obiektem stworzonym przez człowieka, który przeleciał Marsa, wszedł do tak zwanej zewnętrznej części Układu Słonecznego i zbliżył się do Jowisza.

opublikowany


Czas czytania: 1 minuta

Sonda Pioneer 10 w pobliżu Jowisza.  Impresja artysty (John J. Mapanglo/AFP)

Na początku grudnia 1973 roku, niecałe dwa lata po premierze, Mała amerykańska sonda Pioneer 10 Lecąc nad Jowiszem, zaledwie 130 000 kilometrów nad jego atmosferą, jest najbliższym przedmieściem w skali kosmicznej.

W filmie opublikowanym przez NASA kilka miesięcy później zdjęcia przesłane przez sondę ujawniły nigdy wcześniej nie widziane szczegóły warstw chmur nad Jowiszem. Pioneer 10 przesyła także zdjęcia Io, Ganimedesa, Kallisto i Europy: zaczęto wykrywać księżyce gazowego giganta. „Kiedy przeleciał nad nimi Pioneer 10, zaczęliśmy widzieć, jak to jest” – powiedział. mówi François Forget, astrofizyk i dyrektor ds. badań w Narodowym Centrum Badań Naukowych. „Musieliśmy jednak poczekać jeszcze kilka lat i misje, które po nich nastąpiły (Voyager 1 i Voyager 2), aby naprawdę odkryć, czym są te księżyce”.

„Następnie odkryliśmy, że księżyce planet-olbrzymów to prawdziwe światy, interesujące same w sobie. To prawie nowa nauka!”

François Forgest, astrofizyk

Informacje we Francji

Europejska sonda, która wyleciała zeszłej wiosny, ponownie odwiedzi te skaliste i lodowe księżyce w 2031 roku. Jej poprzednik, Pioneer 10, tego nie zrobił. Nie ma już oznak życia Od 2003 roku niewątpliwie tonie na skraju Układu Słonecznego, miliardy kilometrów od nas.