Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

ZD Tech: Dlaczego ceny kart graficznych (w końcu) spadają

Witam wszystkich i zapraszamy do ZD Tech, codziennego podcastu redakcyjnego ZDNet. Moje imię Chmury CeresDziś wam wyjaśnię Dlaczego ceny kart graficznych w końcu spadną?.

Po pięciu latach stale rosnących cen procesorów graficznych, procesorów graficznych, karta graficzna może nie być dostępna i może nie być dostępna dla wszystkich.

Ale zanim zrozumiem przyczyny tego spadku, muszę wyjaśnić, dlaczego ceny kart graficznych stale rosły w ciągu ostatnich pięciu lat.

Karty graficzne dla górnictwa

Po pierwsze, odkąd karty graficzne są wykorzystywane do kopania kryptowalut, kryptowaluta, począwszy od Bitcoina, jest ostatnio bardzo popularna. To nowe zastosowanie kart graficznych, które szybko się rozwija, doprowadziło w niektórych ostatnich okresach do realnego niedoboru procesorów graficznych.

Do tego dochodzi kolejny, nowszy, niedobór podzespołów elektronicznych potrzebnych do produkcji kart graficznych. Trudności z dostawami są bezpośrednio związane z pandemią COVID-19, która uderza w kraje azjatyckie, które produkują te niezbędne produkty do komputerów.

Rezultat: eksplozja cen. Średnia cena karty graficznej w latach 2011-2014 wynosiła 260 dolarów. Wzrost kryptowaluty podniósł ten limit do ponad 400 dolarów w latach 2015-2019. Następnie do 770 dolarów w 2021 roku.

Dlaczego więc ceny spadają teraz?

nowe żetony

Rzeczywiście, ponieważ fabryki pracują na pełnych obrotach. W 2021 r. sprzedano 50 mln kart, w porównaniu do 42 mln w 2020 r. Wyraźnie widać, że mimo trudności ekonomicznych moce produkcyjne rosną.

Z kolei spadek cen GPU wynika z faktu, że nowe dedykowane chipy umożliwiają kopanie kryptowalut, a nawet sztuczną inteligencję oraz wszystkie specyficzne zadania, które wcześniej były przypisane kartom graficznym. Na przykład Intel niedawno ogłosił, że jego kolejny układ ASIC, o nazwie Bonanza, będzie przeznaczony do kopania kryptowalut.

A po stronie AI pojawienie się nowej klasy procesorów, NPU – jednostki przetwarzania neuronowego – coraz bardziej odciąża karty graficzne od tego zadania.

READ  Jaka jest ta nowa stacja kosmiczna, która będzie orbitować wokół Ziemi w tym tygodniu?

Intel wkracza do walki

Wreszcie jest trzeci czynnik, który wyjaśnia spadek cen kart graficznych. Intel toczy w tym roku bitwę o dedykowane karty graficzne z AMD i Nvidią. I to, podczas gdy Intel do tej pory miał niewielką lub żadną obecność w tym sektorze.

Intel szacuje, że w tym roku wprowadzi na rynek około czterech milionów procesorów graficznych (GPU), co wystarczy, aby poważnie dać upust cenom kart graficznych.