Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zastrzyki, balsamowanie… metody stosowane do pochówku Elżbiety II

Zastrzyki, balsamowanie… metody stosowane do pochówku Elżbiety II

Elżbieta II zostanie pochowana w najbliższy poniedziałek w zamku Windsor, 11 dni po jej śmierci w Balmoral w Szkocji. Niezwykle duże opóźnienie rodzi pytania.

Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września w Balmoral w Szkocji i zostanie pochowana w poniedziałek 19 września w podziemiach kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor na obrzeżach Londynu. W międzyczasie jego szczątki zostaną przetransportowane na odległość ponad 800 kilometrów, a przede wszystkim minie jedenaście dni.

Nietypowa sytuacja rodzi pytania, choć pytanie jest jednym z najbardziej wrażliwych: jak zadbać o dobrą kondycję utrzymania organizmu przez tak długi okres? René Dejessen, prezes Francuskiego Instytutu Balsamowania, odpowiada BFMTV.com.

wyjątkowe opóźnienie

Przede wszystkim ten okres utajenia między śmiercią zmarłego a jego pochówkiem – czyli tutaj w grobie – jest niezwykły, co potwierdził specjalista na podstawie francuskiego przykładu: „Istnieją terminy prawne: sześć dni roboczych między śmierci i pochówku oraz dziesięciu dni wyjątkowych, aw tych przypadkach należy poprosić o zwolnienie z prowincji lub departamentu.”

Zacznijmy od tego, że w przypadku pogrzebu ich króla władze brytyjskie nie napotkały takich trudności. Niewiele mówiła o środkach podjętych w celu ochrony ciała królowej po jej śmierci. Nie wiemy, dzięki prasie brytyjskiej, że królewski sarkofag był pokryty ołowiem. Pierwszą ochroną jest nie wystawianie ciała na zbyt dużo powietrza.

René Dejessen, sceptyczny w tej kwestii, stwierdza: „Mówimy o ołowiu, ale przede wszystkim powinniśmy mówić o hermetycznym sarkofagu. W każdym razie jest to metalowy sarkofag, który chroni ciało przed powietrzem i wilgocią”.

Płyny konserwujące i drenaż

Oprócz tej fizycznej ostrożności, kluczowa będzie tutaj praca firm pogrzebowych. „Przystąpimy do zabiegu balsamowania, najpierw poprzez dotętnicze wstrzyknięcie płynów konserwujących na bazie formaliny. Te płyny naprawią tkanki” – zapowiada prezes Francuskiego Instytutu Balsamowania, dodając, że proces jest trochę jak oczekiwanie. pięć lub dziesięć dni, z wyjątkiem tego ostatniego, profesjonalista będzie musiał użyć produktów „bardziej skoncentrowanych”.

READ  Rosja kontynuuje naloty na ogłoszonej w poniedziałek nowej sesji rozmów między Kijowem a Moskwą

Proces polega więc na wstrzykiwaniu tego płynu do naczyń krwionośnych, zwłaszcza tętnic, w celu spowolnienia skutków rozkładu.

Ekspert może następnie uruchomić drugi etap, etap wymiany. „Zamierzamy usunąć część płynu fizjologicznego znajdującego się w ciele”, kontynuuje René Dejjessen. To uzasadnia tę ostatnią interwencję, przypominając, że „nasze ciała składają się w 70% z wody”. Fakt, który łączy królową i zwykłych ludzi.

Z tymi operacjami, zdaniem naszego eksperta, sytuacja jest podobna do trzymania przez pięć, sześć dni, więcej niż jedenaście. Następnie królowa spocznie przy nieznanym publicznie pomniku Jerzego VI, znajdującym się w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor.

Będzie u boku swoich rodziców, siostry i nieżyjącego już męża Filipa, którego szczątki muszą zostać przeniesione, aby do nich dołączyć, ponieważ obecnie leżą w królewskim skarbcu, pod kaplicą.

Robin Werner Dziennikarz BFMTV