Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zapomnij o dyskach SSD, ta technologia może przechowywać dane przez 10 000 lat!

Zapomnij o dyskach SSD, ta technologia może przechowywać dane przez 10 000 lat!

Wyobraź sobie, że możesz wygrawerować swoje zdjęcia, filmy lub dokumenty na płycie kwarcowej odpornej na ogień, wodę, zarysowania i czas. To właśnie oferuje Microsoft w ramach swojego projektu Silica, który wykorzystuje wiązki laserowe do rejestrowania danych cyfrowych w kwarcu. Technologia ta umożliwia przechowywanie do 7 TB danych na nośnikach o rozmiarze DVD, które mogą przetrwać 10 000 lat bez utraty jakości.

Już wcześniej przedstawiliśmy Państwu Project Silica w 2019 r., inicjatywę firmy Microsoft, której celem jest przechowywanie danych cyfrowych w kwarcu. Technologia rozwija się i dziś możliwe jest przechowywanie do 7 terabajtów danych na kwarcowej płycie wielkości płyty CD przez 10 000 lat.

Uratuj Supermana

Aby zademonstrować możliwości oferowane przez Project Silica, Microsoft przeprowadził demonstrację we współpracy ze słynnym studiem filmowym Warner Bros. Razem udało im się przechowywać film Supermana z 1978 r., który trwa 2 godziny i 22 minuty, na kwarcowej płycie o boku 7,5 cm i grubości 2 mm. Film ten, uważany za klasykę kina i element dziedzictwa kulturowego, udało się zachować dla przyszłych pokoleń, bez ryzyka zniszczenia lub utraty.

©Microsoft

Doświadczenie to pokazuje zainteresowanie projektu Silica ochroną dzieł sztuki, którym często zagrażają starzejące się media lub klęski żywiołowe. Szkło może zatem stać się nowym medium przekazu kultury i pamięci, zapewniającym trwałość danych.

W zeszłym roku norweska firma wykorzystała technologię Microsoft, aby zachować część światowego dziedzictwa muzycznego przez następne tysiąc lat.

Zrównoważone i ekologiczne wsparcie

Główną zaletą projektu Silica jest to, że zapewnia on sposób przechowywania danych w dłuższej perspektywie, bez obawy, że ulegną zniszczeniu lub staną się przestarzałe. Tak naprawdę kwarc jest bardzo odpornym materiałem, który wytrzymuje wysokie temperatury, wstrząsy, zarysowania czy działanie środków chemicznych.

« Można go włożyć do wrzącej wody, wstawić do piekarnika, można nawet zarysować jego powierzchnię, a mimo to bezpiecznie przechowuje zawarte w nim dane „, wyjaśnia Ant Rostron, zastępca dyrektora laboratorium w Microsoft Research Cambridge.

Nie wymagają też prądu ani klimatyzacji do przechowywania, w przeciwieństwie do dysków twardych czy taśm magnetycznych. W ten sposób szkło zmniejsza ślad środowiskowy związany z przechowywaniem danych, które obecnie stanowi znaczące źródło zużycia energii i produkcji odpadów.

Poza tym jest to metoda uniwersalna, niezależna od konkretnego formatu czy programu do czytania. Wystarczy laser i algorytm, aby uzyskać dostęp do danych, niezależnie od typu pliku i systemu operacyjnego. Dzięki temu wsparciu unika się problemu przestarzałości technologicznej, która często uniemożliwia odczyt danych zapisanych na przestarzałych lub niekompatybilnych nośnikach.

Gra światła i pamięci

Projekt Silica opiera się na procesie zwanym mikroholografią, który polega na wykorzystaniu laserów do tworzenia wzorów 3D w szkle. Wzorce te nazywane są wokselami i reprezentują fragmenty informacji (0 lub 1), które składają się na dane cyfrowe.

Każdy woksel powstaje w wyniku przecięcia dwóch wiązek lasera: wiązki piszącej, która lokalnie modyfikuje strukturę szkła, oraz wiązki skanującej, która znosi efekt tej pierwszej, z wyjątkiem punktu przecięcia. Woksele ułożone są zatem w nakładających się na siebie warstwach na różnych głębokościach, tworząc rodzaj trójwymiarowego kodu kreskowego.

Aby odczytać dane zapisane w tych panelach „Wielki jak statek”Należy zastosować inny laser, który oświetla płytkę kwarcową i wytwarza wzór świetlny na czujniku. Wzór ten jest następnie analizowany przez algorytm AI, który rekonstruuje oryginalne dane z wokseli. Proces ten pozwala na przechowywanie dużej ilości danych na małej przestrzeni, zapewniając jednocześnie wysoką dokładność i długą żywotność.

Jaki jest mikroskopijny kod QR ukryty na dole ekranu Twojego iPhone’a?

Dopóki ten rodzaj przechowywania nie stanie się pewnego dnia bardziej powszechny, będziemy mieli do czynienia z dyskami SDD, kluczami USB i innymi kartami microSD przez kilka kolejnych lat.

READ  Sorare z dumą ogłasza wydanie kart kolekcjonerskich World Cup

źródło :

Microsoftu