Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zapierające dech w piersiach zdjęcia Marsa zimą

Podobnie jak Ziemia, Mars zimą pokrywa się cienką warstwą lodu, podkreślając piękno jego krajobrazów. Zamrażanie i rozmrażanie skutkuje również dziwnymi i niesamowitymi strukturami na powierzchni planety, dodając nową warstwę tajemnicy do tego wciąż w dużej mierze nieznanego świata.

Jak wyjaśniono w poprzednim artykule (patrz poniżej), plikzimazima delikatnie się kończyPółkula północnaPółkula północna Marsz. W tym okresie zwykła żółć pokrywająca marsjański krajobraz ustępuje cienkiej białej zasłonie, niebieskawej, mieniącej się w słońcu. Te kontrasty kolorystyczne podkreślają piękno oszałamiających płaskorzeźb marsjańskich, których szczegóły zostały nam ujawnione przez Mars Reconnaissance Orbiter i Mars Reconnaissance Orbiter. jego aparat HiRISEktóry od 2006 roku bada powierzchnię Marsa.

Lodowate pola wydmowe

Powierzchnia Marsa nie jest monotonna. the wiatrywiatry Ci, którzy podróżują po planecie, są w ten sposób ukształtowani Wydmy o różnych kształtachktóre zimą noszone są na śniegu.

Ale kiedy wraca dobra pogoda i wzrasta temperatura, ta cienka warstwa lodu zaczyna parować. To fenomen sublimacjasublimacja Suchy lód przechodzi bezpośrednio ze stanu stałego do stanu gazowego, bez przechodzenia przez fazę ciekłą. the GazGaz Następnie węgiel ucieka w małej postaci GejzeryGejzery Przebija się przez skorupę lodową, pozostawiając ją za sobą Dziwne niebieskawe ślady stóp. W ten sposób piaski uwolnione z zamarzniętych kajdan pojawiają się poniżej, pozostawiając na ziemi ciemniejsze ślady, wciąż naznaczone przez zimę.

Dziwne wzory zostały wyrzeźbione przez zamrażanie i rozmrażanie

To powtarzające się co roku zjawisko zamrażania i rozmrażania może malować dziwne wzory na marsjańskiej glebie, która następnie wydaje się mieć delikatną teksturę. W rzeczywistości, gdy Ziemia zamarza, zawarta w niej woda rozszerza się i dochodzi do wielu pęknięć. Kiedy lód się topi, twardnieje i ucieka przez te szczeliny.

READ  Tunezja walczy o szansę opublikowania CubeSata

Ale na pewno tak jest na wyższych szerokościach geograficznychgdzie warstwa lodu opiera się przez cały rok, marsjańska przyroda prezentuje swoje najbardziej imponujące obrazy.

Jeśli te obrazy sprawiają, że marzymy, przedstawiają również kilka struktur, które nadal intrygują naukowców. Tak jest w przypadku osadów tarasowych, zaznaczonych promienistymi liniami, obserwowanych na dnie tego krateru położonego na równinach Półwyspu Arabskiego. Ponownie, ten wzór wydaje się być związany z sublimacją lodu, który stopniowo rzeźbił dno krateru przez tysiące lat.


Dzisiaj, 26 grudnia 2022 roku, dla Marsjan jest nowy rok. Oficjalnie trzydziesty siódmy rok, który rozpoczyna się wraz z nadejściem wiosny na północnej półkuli Marsa. Nawiązując do naszej właśnie rozpoczynającej się zimy na północnej półkuli Ziemi, oto kilka zdjęć wspaniałej i wyjątkowej marsjańskiej zimy.

Artykuł Xaviera Demeersmana opublikowany 26 grudnia 2022 r

Mars jest teraz nadal ładny i mieni się w nocy, świecąc jak rubin spoczywający na niebie w tym miesiącu, kiedy czerwona planeta jest najbliżej Ziemi (1Werset grudnia dzieliło go zaledwie 81,4 mln km). W odległości 91 milionów km od Ziemi mija ona również naszego sąsiada pory rokupory rokuale na dłuższy okres, około sześciu miesięcy każdy.

Odzyskaj niewidzialny Mars z księżycem na najpiękniejszych zdjęciach

Zimowe krajobrazy nie mają nic wspólnego z ziemskimi, ale mimo to są wspaniałe i „niepowtarzalne”, jak te zdjęcia NASANASA Wykonane przez jej sondy kosmiczne podczas kolejnych zim. Zimna pora roku na Marsie oznacza, że ​​ma nawet poniżej średniej ujemne temperatury (co nie jest daleko od czegoStany Zjednoczone przetrwały w ostatnich dniach): do -123°C na biegunach. Oczywiście to właśnie w tych dwóch obszarach odcisk zimy jest najgłębszy i najbardziej zauważalny, nawet przerysowanie płaskorzeźb.

READ  Uszkodzenie wahadłowca Sojuz, astronauci będą musieli pozostać w kosmosie przez kolejne 6 miesięcy

Nowy Rok na Marsie!

W dniu 26 grudnia 2022 r. dnRównonoc wiosennaRównonoc wiosenna w’Północna półkula Marsaoficjalnie otwiera się pod numerem 37H Ogólne (musieliśmy zacząć 1 dzień). Pierwsza jest datowana na 11 kwietnia 1955 r., po tym, jak naukowcy postanowili wybrać przejście Marsa w punkcie wiosennym, aby rozpocząć kalendarz. Tak więc zima (154 dni ziemskich) kończy się w tej części Marsa, podczas gdy lato (178 dni) trwa do 12 stycznia wPółkula południowaPółkula południowa. Jednak względne „umiarkowanie” lata w Australii nie usunęło całego lodu z czapy. Zmiany są wyraźnie widoczne z kosmosu.

w teleskopyteleskopy Na Ziemi zmiany te są znacznie trudniejsze do zaobserwowania i śledzenia zgodnie z nachyleniem planety, ale dla nich sondy na orbicie są i będą na pierwszym planie oglądania spektaklu. PłaszczPłaszcz od suchy lódsuchy lód Pogrubia się na południu i zanika na północy, gęstniejąc mrożonymrożony Zostawcie równiny i wiatry i burzeburze Obudź się, krajobraz zrelaksowany i przekształcony przez topienietopienie lody itp.

Tyle piękna, które naukowcy mogą odkryć z niespotykaną dotąd rozdzielczością przez dwie dekady. Są nawet gejzery gazowe, które Cię zaskoczą MRO (NASA) i Mars Express (ESA) mają wiele takich zdjęć. Występują podczas sublimacji lodu w różnych warstwach leżących poniżej. Proces polegający na przekształcaniu krajobrazu tych regionów pod koniec każdej zimy (od 12 do 16 procAtmosferaAtmosfera Mars zamienia się w lód), co zmienia równowagę gazów w atmosferze tak, że wracają do niej kolektywkolektyw Wiosną zmienia się diametralnie NaciskNacisk i bodźce Burze planetarne. Może ciekawośćciekawość Wytrwałość wkrótce to zobaczy.

Mars Express daje nam świetne zdjęcie Czerwonej Planety