Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zapada na dengę i zaczyna mieć 18-godzinną erekcję: trudna sytuacja nastolatka, który nie mógł sobie wyobrazić takiego objawu

Zapada na dengę i zaczyna mieć 18-godzinną erekcję: trudna sytuacja nastolatka, który nie mógł sobie wyobrazić takiego objawu

Zespół lekarzy z Burkina Faso opisał w czasopiśmie Urology Case przypadek 17-letniego mężczyzny, który był leczony w Wagadugu na oddziale nefrologii z powodu ciężkiej gorączki denga.

Ich uwagę szczególnie przykuł jeden z objawów, bezpośrednio powiązany z wirusem: niejednolita erekcja, która utrzymuje się przez 18 godzin, jest bezbolesna i trwała.

stan „nieprawidłowy”, Według lekarzy z Centrum Szpitala Uniwersyteckiego Wagadugu w Burkina Faso. W czasopiśmie Urology Case Reports z marca 2024 r. specjaliści ci opisują przypadek 17-letniej nastolatki. Młody człowiek cierpiał na ciężką gorączkę denga, chorobę zakaźną wywoływaną przez komary tygrysie.

„Zgłaszamy wyjątkowy przypadek samoistnie występującego priapizmu tętniczego u 17-letniego nastolatka, który niedawno został przyjęty na oddział nefrologii z powodu ostrej martwicy kanalików nerkowych po ciężkiej gorączce denga” – powiedział. Wyjaśniają to lekarze ze szpitala.

Priapizm tętniczy? Te zaburzenia erekcji objawiają się mimowolnym wzwodem prącia trwającym ponad cztery godziny i bez żadnej stymulacji seksualnej. Dzieje się tak często na skutek urazu odpowiedzialnego za rozregulowanie przepływu tętniczego w ciałach jamistych.

„Niekompletna, bezbolesna, trwała erekcja”

17-letni student nie miał żadnej historii medycznej. Był hospitalizowany przez 5 dni z powodu choroby nerek. „Przez około 18 godzin wykazywał niejednolitą, bezbolesną i uporczywą erekcję, która pojawiła się samoistnie, bez żadnej stymulacji seksualnej, bez pojęcia urazu lub jakiegokolwiek czynnika wyzwalającego, co skłoniło zespół medyczny do zasięgnięcia porady urologicznej”. Zidentyfikuj lekarzy.

Na penisa młodego mężczyzny założono worek z lodem. Po 48 godzinach zaobserwowano całkowity obrzęk, bez dalszych skutków. Pacjentka zgłosiła się do urologa na kontrolę w wieku 3 i 6 miesięcy. Ciała jamiste były elastyczne, a erekcja prawidłowa.

Nieszczelne naczynia krwionośne odpowiedzialne za priapizm

Chociaż priapizm tętniczy często występuje po urazie lub operacji prącia, jak możemy to wyjaśnić u tej nastolatki?

READ  Chiny zatankowały stację kosmiczną wraz z wystrzeleniem Tianzhou-2

Denga to gorączka krwotoczna charakteryzująca się zwiększoną przepuszczalnością naczyń, co powoduje nieszczelność naczyń krwionośnych.. „Te przecieki naczyniowe i objawy krwotoczne, gdy pojawiają się w tętnicach jamistych, mogą ominąć tętnice spiralne (Tętnice umożliwiające erekcję, przyp. red.) Przechodzi bezpośrednio z tętnicy jamistej do krwi ciał jamistych. Spowoduje to nieuregulowany przepływ krwi tętniczej do ciał jamistych, powodując priapizm o wysokim przepływie. Dane autorów artykułu.

„Ten przypadek daje nam wyjątkową okazję do pogłębienia wiedzy na temat złożonych interakcji między dengą a priapizmem, poszerzając w ten sposób granice naszej wiedzy medycznej. Zauważamy, że ciężka denga może również powodować priapizm, zarówno tętniczy, jak i żylny”, – podsumowują lekarze.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w latach 2000–2019 liczba przypadków gorączki denga wzrosła dziesięciokrotnie, z 500 000 do 5,2 miliona. W roku 2019 odnotowano bezprecedensowy wzrost – przypadki zgłoszono w 129 krajach. W 2022 r. we Francji znacznie wzrosła liczba rodzimych przypadków dengi – 66 przypadków rodzimych i 378 przypadków importowanych.

Oczekuje się, że tendencja wzrostowa utrzyma się w 2023 r., kiedy komar tygrysi odpowiedzialny za przenoszenie wirusa dengi rozprzestrzeni się na zdecydowaną większość francuskich departamentów.