Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sonda przesyła pierwsze zdjęcia południa Księżyca

Sonda przesyła pierwsze zdjęcia południa Księżyca

Zaczynają przychodzić pocztówki z Odyseusza. Amerykańska sonda przesłała swoje pierwsze zdjęcia Księżyca, pomimo jego wywrócenia się podczas lądowania na powierzchni Księżyca, jak ujawniła w poniedziałek amerykańska firma Intuitive Machines, która udostępniła dwa zdjęcia.

Pojazd o wysokości ponad czterech metrów wylądował na powierzchni Księżyca w czwartek o godzinie 23:23 czasu GMT (w piątek o 12:23 w Paryżu). Po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych od ponad 50 lat. To także pierwsza taka sytuacja w przypadku prywatnej firmy. Jednak zwroty akcji, zwłaszcza awaria systemu nawigacji, skomplikowały ostateczne lądowanie i sonda zamiast pionowo leżała na boku.

NASA zamierza przeprowadzać częstsze loty

„Odyseusz w dalszym ciągu komunikuje się z kontrolerami lotu Nova Control z powierzchni Księżyca” – oznajmiło w poniedziałek Intuitive Machines, publikując na X dwa zdjęcia, jedno przedstawiające lądujący statek kosmiczny, a drugie zrobione 35 sekund po jego przewróceniu. To ostatnie ukazuje regolit (księżycowy pył) krateru Malaparte, najbardziej wysuniętego na południe księżyca, na którym kiedykolwiek wylądował statek kosmiczny.

Urządzenie w szczególności transportuje instrumenty naukowe NASA, która w ramach misji Artemis chce zbadać południowy biegun Księżyca przed wysłaniem tam swoich astronautów. Amerykańska Agencja Kosmiczna zdecydowała się zlecić tę usługę prywatnym firmom. Strategia ta powinna pozwolić mu na częstsze wyjazdy i za mniejsze pieniądze. Ale także pobudzenie rozwoju gospodarki księżycowej, zdolnej do utrzymania stałej obecności człowieka na Księżycu, co jest jednym z celów programu Artemis.

Firma Intuitive Machines ujawniła w piątek, że jej inżynierowie zapomnieli ręcznie dezaktywować wyłącznik bezpieczeństwa, który ma zapobiegać uruchomieniu laserowego systemu naprowadzania urządzenia. Firma musiała polegać na systemie eksperymentalnym NASA.

Sonda LRO NASA znajdująca się na orbicie wokół Księżyca wykonała w sobotę zdjęcia lądownika w odległości 1,5 km od pierwotnie planowanego miejsca lądowania. Jednak zespół uniwersytecki odpowiedzialny za zewnętrzną kamerę, która początkowo miała zostać wyjęta z Odyseusza podczas jego opadania, ogłosił w weekend, że pozostaje „optymistyczny” co do możliwości wyniesienia EagleCam z lądownika i wykonania zdjęć z dużej odległości z czterech. metr.

Japońska sonda została ponownie aktywowana

Japońska agencja kosmiczna JAXA ogłosiła w poniedziałek, że japońska sonda SLIM, która od końca stycznia znajduje się na Księżycu, została ponownie aktywowana. Jest również umieszczony pod kątem, a jego skierowane na zachód ogniwa fotowoltaiczne nie otrzymują światła słonecznego.