Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Zakażenie inwazyjne”, kilka zgonów we Francji… Dlaczego paciorkowce Bakteria niepokoi władze służby zdrowia

„Zakażenie inwazyjne”, kilka zgonów we Francji… Dlaczego paciorkowce Bakteria niepokoi władze służby zdrowia

podstawowy
Służby zdrowia ostrzegają przed nienormalnie wysokim nawrotem zakażeń paciorkowcami grupy A. We Francji dwoje dzieci zmarło po zarażeniu tą bakterią.

Słowa używane przez władze sanitarne są zjawiskiem niezwykłym. W ciągu ostatnich 15 dni wyjątkowo duża liczba dzieci została zarażona Streptococcus typu A, mikroorganizmem odpowiedzialnym za szkarlatynę. Ta obserwacja została po raz pierwszy dokonana w Wielkiej Brytanii, gdzie co najmniej dziewięcioro dzieci zmarło po zakażeniu w ostatnich dniach.

Pilny DGS ocenia przypadki inwazyjnych zakażeń paciorkowcami grupy A u dzieci, „w większej liczbie niż normalnie”.

„Może nie wynika to z pojawienia się bardziej zjadliwego szczepu”, ale dochodzenia są w toku. pic.twitter.com/54miN2AKdm

– Nicholas Berrod (@nicolasberrod) 6 grudnia 2022 r

We Francji ta sama uwaga. Liczne przypadki pediatryczne zakażenia paciorkowcami grupy A […], w większej liczbie niż zwykle, odnotowano w różnych regionach – Occitane, Auvergne-Rhône-Alpes, Nouvelle-Aquitaine – w ciągu ostatnich 15 dni, wyjaśnia Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia w liście skierowanym do pracowników służby zdrowia. zdrowie kraju. Przypadki te spowodowały hospitalizacje na oddziale intensywnej terapii co najmniej ośmiorga dzieci bez możliwych do zidentyfikowania czynników ryzyka, z których dwoje zmarło. Zgłoszono trzy przypadki u dorosłych, z których jeden zmarł.

Ostatnia dziewczynka ma 3 lata Zmarł 28 listopada na anginę bakteryjną w Landisie.

Szacunkowa śmiertelność na poziomie 10%.

Epidemiolodzy zdrowia publicznego we Francji i Krajowe Centrum Referencyjne (CNR) zbadali to zjawisko i potwierdzili, że te infekcje nie mają z nim nic wspólnego: nadzwyczajny wzrost liczby przypadków związanych z różnymi szczepami.

Przeczytaj także:
Skażenie Streptococcus A: Gorączka, ból gardła, nudności… Objawy, na które należy zwrócić uwagę

Pierwotnie paciorkowce typu A mogły być przyczyną kilku chorób – na ogół łagodnych – takich jak dusznica bolesna, szkarlatyna, a nawet liszajec. Bakterie te mogą być również przyczyną poważnych infekcji inwazyjnych, takich jak bakteriemia, martwicze infekcje skóry, infekcje połogowe, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych… „Szacuje się, że śmiertelność spowodowana inwazyjnymi infekcjami paciorkowcowymi A wynosi około 10% wszystkich chorób łącznie”. odnosi się do Instytutu Pasteura na jego stronie internetowej.

READ  Laura. Bezdech senny: czy można z tego powodu umrzeć?

Przeczytaj także:
Infekcje, zgony. Co wiemy o bakterii Streptococcus A, która spowodowała śmierć sześciorga dzieci w Wielkiej Brytanii?

W związku z tym Generalna Dyrekcja Zdrowia wzywa do „monitorowania pojawiania się wszelkich objawów klinicznych […] Aby umożliwić wczesną diagnozę i leczenie.” Na koniec organizacja podkreśla potrzebę respektowania gestów bariery w celu ochrony przed wszelkimi infekcjami.