Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zaburzenia snu po trzydziestce powodują problemy poznawcze

Zaburzenia snu po trzydziestce powodują problemy poznawcze

Badanie wykazało, że osoby, które miały problemy ze snem w wieku 30 i 40 lat, były dwukrotnie bardziej narażone na problemy z pamięcią i myśleniem. Opublikowano w czasopiśmie Journal of Neuroscience.

Wyniki, do których nawet się kwalifikuje „Problem zdrowia publicznego” W Stanach Zjednoczonych przez Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), CNN podaje w artykule.

Zapisz się bezpłatnie do codziennego biuletynu Slate.fr i nigdy nie przegapisz żadnego artykułu!

popieram

1 na 3 Amerykanów nie śpi wystarczająco dużo

„Nasze badania pokazują, że nie jakość snu jest najważniejsza, ale jego ilość dla zdrowia poznawczego w wieku od 30 do 40 lat”.„, wyjaśnia dr Yu Ling, profesor nadzwyczajny psychiatrii na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Ta obserwacja jest istotna, biorąc pod uwagę, że według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom jeden na trzech Amerykanów nie śpi wystarczająco dużo – innymi słowy od siedmiu do dziesięciu godzin na dobę – i że od 50 do 70 milionów Amerykanów cierpi na zaburzenia snu. Bezdech senny, taki jak bezdech senny. Lub bezsenność lub zespół niespokojnych nóg.

Według CDC może to ostatecznie prowadzić do zwiększonego ryzyka cukrzycy, zatrzymania akcji serca, demencji lub chorób układu krążenia. „Ponieważ objawy choroby Alzheimera zaczynają gromadzić się w mózgu na dziesięciolecia przed pojawieniem się objawów, zrozumienie związku między snem a funkcjami poznawczymi na wczesnym etapie życia ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia roli problemów ze snem jako czynnika ryzyka choroby”.dodaje dr Yu Ling.

Studia długoterminowe

Badanie zostało przeprowadzone w pierwszej dekadzie XXI wieku przez badaczy na kilkuset osobach. Następnie w latach 2015-2016 526 z nich wzięło udział w testach pamięci, funkcji wykonawczych, płynności, a nawet szybkości przetwarzania.

Średnio spali sześć godzin na dobę, a jedna piąta z nich odczuwała zaburzenia w czasie snu. Osoby, które miały najwięcej problemów ze snem, dziesięć lat później miały również większe trudności z ukończeniem testów.

READ  Spanie maksymalnie sześć godzin w wieku od 50 do 70 lat zwiększa ryzyko rozwoju demencji

Zdaniem autorów badania konieczna jest kontynuacja badań „Ocena związku między zaburzeniami snu a funkcjami poznawczymi na różnych etapach życia i ustalenie, czy istnieją krytyczne okresy życia, w których sen jest najsilniej powiązany z funkcjami poznawczymi”.. „Przyszłe badania mogą otworzyć nowe możliwości zapobiegania chorobie Alzheimera w późniejszym życiu”.