Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowa era robotycznych eksploracji Księżyca rozpoczyna się od trzech misji

Nowa era robotycznych eksploracji Księżyca rozpoczyna się od trzech misji

Amerykański program powrotu na Księżyc cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na misje załogowe. Jednak jednocześnie planowanych jest kilka misji robotycznych, które mają przygotować na przybycie i osiedlenie się ludzi, aby stworzyć warunki niezbędne do bezpiecznego życia i pracy na Księżycu. W 2024 roku planowane są trzy amerykańskie misje na Księżyc.

To również Cię zainteresuje

[EN VIDÉO] Przeciągnij w kosmos: Powrót na Księżyc Chociaż kapsuła Oriona właśnie wróciła na Ziemię, jest to szansa na powrót…

W ramach programu Artemis mającego na celu powrót ludzi na Księżyc w 2024 r. nastąpi wystrzelenie Artemis II. Misja ta wyśle ​​​​załogę czterech astronautów, aby pokonali trasę w kształcie kolejki górskiej wokół Księżyca i Ziemi. Nie będzie zdjęć na Księżycu, prywatna rezerwacja na sprzęcie Artemis III, ci astronauci jako pierwsi zainstalują naszego satelitę na misji Apollo 17 w grudniu 1972 roku, czyli ponad 50 lat temu. .

Amerykanie wracają na Księżyc: raport potwierdza nasze obawy dotyczące Artemidy III

Robotyczna eksploracja Księżyca zmienia epokę dzięki bezprecedensowym partnerstwom publiczno-prywatnym

W oczekiwaniu na to uruchomienie kilka zadań RobotykaRobotyka Jest realizowany w ramach programu Komercyjne usługi w zakresie ładunków księżycowych Oczekuje się, że sonda (Commercial Lunar Payload Services, CLPS) NASA dotrze na Księżyc. Uruchomiony w 2018 roku program umożliwia prywatnym firmom dostarczanie na Księżyc sprzętu naukowo-technologicznego w imieniu NASA, a także innych zainteresowanych firm i organizacji badawczych.

Z ekonomicznego punktu widzenia program ten ma na celu optymalizację kosztów NASA poprzez zlecanie prywatnym operatorom wszelkich operacji umożliwiających dostarczenie ładunków na powierzchnię Księżyca. Z naukowego punktu widzenia głównym celem misji CLPS jest eksploracja zasobów – szczególnie tych na Antarktydzie – i testowanie różnych technologii Isru. (wykorzystanie zasobów serwisu). Do chwili obecnej NASA podpisała kilkanaście kontraktów CLPS, z czego ponad połowa dotyczy Antarktydy.

READ  Wirus ruletki - wersja

Trzy misje CLPS na Księżyc w 2024 r

Pierwszą misją, która wyruszy, będzie lądownik Peregrine firmy Astrobotic, który będzie na pokładzie pięciu instrumentów naukowych, japońskiego łazika Yaoki oraz przedmiotów-niespodzianek, takich jak prochy zmarłego. Został wystrzelony w poniedziałek 8 stycznia z pokładu nowej wyrzutni Vulcan należącej do ULA, która odbyła swój dziewiczy lot. W lutym po misji IM-1 podąży lądownik Nova-C firmy Intuitive Machines, który będzie przewoził ładunki dla NASA i innych klientów. Uruchomi go A Sokół 9Sokół 9 Do SpaceXSpaceX.

Trzecią misją – ostatnią w tym roku – będzie wystrzelenie na statek kosmiczny lądownika Griffin firmy Astrobotic Sokół GrubySokół Gruby Z SpaceX. Lądownik wyląduje w pobliżu południowego bieguna Księżyca i dotrze do należącej do NASA sondy kosmicznej Viper. Viber, skrót od substancje lotne poszukujące w łaziku polarnym, Otrzyma zadanie poszukiwania źródeł zamarzniętej wody, które mogłyby wesprzeć przyszłe misje załogowe na Księżyc.

Pierwsze lądowanie Japonii na Księżycu

Tymczasem misja SlimaJapońska Agencja KosmicznaJapońska Agencja Kosmiczna JAXA wyląduje na Księżycu 19 stycznia. Chociaż ta misja demonstracyjna technologii nie jest częścią programu Artemis NASA, jest interesująca, ponieważ zapowiada lekki lądownik księżycowy i toruje drogę do eksploracji Księżyca. Układ SłonecznyUkład Słoneczny, z możliwością lądowania tam, gdzie chcą agencje, a nie tylko tam, gdzie jest to łatwe. W Obraca się po orbicieObraca się po orbicie Sonda krąży wokół Księżyca od 25 grudnia i obecnie sporządza mapę miejsca lądowania. Celem misji Slim jest lądowanie z dokładnością zaledwie 100 metrów wewnątrz krateru Scioli, który znajduje się w większym kraterze zwanym Cyrillus.