Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zabezpieczenia biometryczne w kontroli dostępu

Kontrola dostępu z roku na rok wchodzi na coraz wyższy poziom. Wiele firm wprowadza nowe rozwiązania w celu skuteczniejszej ochrony danych oraz pracowników. Jakie technologie są obecnie warte uwagi? W jaki sposób działają zabezpieczenia biometryczne? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Kontrola dostępu – dlaczego tak ważna?

W porządku, zanim zastanowimy się jak wprowadzić skuteczną kontrolę dostępu, pomyślmy najpierw czym ona jest. Być może znasz to pojęcie ze słyszenia, jednak żeby w pełni zrozumieć, o czym będziemy pisać w dalszej części poświęćmy teraz chwilę na głębsze zrozumienie zagadnienia.

O systemie kontroli dostępu możemy mówić wtedy, gdy:

  • nie każda osoba ma dostęp do określonych danych czy miejsc,
  • osoby są weryfikowane pod kątem tożsamości i posiadanych uprawnień,
  • system przypisywania ról pracownikom może być dynamicznie zmieniany.

To tylko niektóre z kryteriów, które posiada każdy system kontroli dostępu. Dzięki niemu administrator jest w stanie zarządzać systemem i określać czy dana osoba jest w stanie wykonać daną akcję lub uzyskać dostęp do danych.

Kontrola dostępu jest kluczowa pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa firmie. Dotyczy to zarówno tajemnic handlowych, jak i szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Celem dobrze skonfigurowanego systemu jest minimalizowanie liczby szans, kiedy niepowołane osoby będą działać na szkodę firmy.

Zabezpieczenia w kontroli dostępu

Podstawowe zabezpieczenia ograniczające dostęp do miejsc jest oczywiście klucz. W świecie wirtualnym zwykle jest to hasło. Jak jednak wiesz, nie zawsze są to skuteczne środki, które zagwarantują Ci bezpieczeństwo w każdej sytuacji.

Można oczywiście stosować kombinacje powyższych metod – dwie kłódki będą raczej bardziej skuteczne niż jedna, a trzy niż dwie. Problem leży jednak w dwóch kwestiach:

  • powielanie metod ochrony nie sprawia, że stają się one odporne na taki sam rodzaj ataki (szlifierka kątowa bez trudu przetnie dowolną liczbę kłódek),
  • zwiększanie liczby zabezpieczeń zmniejsza wygodę korzystania z serwisu (pamiętanie o kluczach, otwieranie, zamykanie…).
READ  Nintendo planuje wprowadzić swoją nową konsolę 3 czerwca 2021 roku

Z tego choćby wynika, że w praktyce kombinacje podobnych zabezpieczeń stosuje się wyłącznie w krytycznych systemach, w których wygoda użycia nie jest kluczowa, ponieważ są one bardzo istotne i rzadko używane.

Alternatywą dla tego podejścia jest stosowanie różnych rodzajów zabezpieczeń. W cyberświecie mamy całkiem szeroki wybór. W ostatnim czasie do głosu coraz częściej dochodzą zabezpieczenia biometryczne, które wchodzą w skład systemów takich jak Nedap Security Management PL.

Zabezpieczenia biometryczne i kontrola dostępu

Dlaczego świat kieruje się w stronę zabezpieczeń biometrycznych? Zasada jest prosta – hasło można złamać, telefon z unikalnym kodem można ukraść. Linie papilarne, budowa oka czy naczyń krwionośnych są jednak tak unikatowe, że szansa obejścia tego zabezpieczenia jest dość niewielka.

Popularne systemy kontroli dostępu, wykorzystujące zabezpieczenia biometryczne stosuje się choćby:

  • na lotniskach,
  • w strategicznych miejscach w firmie oraz w instytucjach rządowych,
  • w szpitalach.

Podsumowanie

Systemy kontroli dostępu pozwalają określić czy dana osoba będzie w stanie wykonać określoną operację. Zadaniem administratora jest takie dobranie metod, by korzystanie z systemu było zarówno bezpieczne, jak i wygodne.

Popularne sposoby zabezpieczeń, wykorzystywane w kontroli dostępu z biegiem lat stają się mniej bezpieczne. Z tego powodu coraz więcej firm sięga po alternatywne rozwiązania, przygotowane specjalnie na potrzeby współczesnych czasów. Jednym z nich jest biometryczna kontrola dostępu.