Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Za niskie płace i inflacja: na świecie mnożą się strajki i demonstracje

Za niskie płace i inflacja: na świecie mnożą się strajki i demonstracje

Jeśli epidemia na poziomie międzynarodowym nadal ma poważne konsekwencje dla rynku pracy, to te związane z wojną na Ukrainie nasilają się. Sytuacja pracowników pogarsza się, nasilają się strajki i/lub demonstracje.

W Ekwadorze od 13 czerwca tysiące ludzi zmobilizowało się przeciwko rosnącym cenom, zwłaszcza paliwa. W ciągu ostatnich kilku dni największa tubylcza organizacja organizuje barykady i marsze w Quito, potępiając brak miejsc pracy, wysokie ceny produktów rolnych i spożywczych oraz, szerzej, ogólne pogorszenie warunków życia ekwadorskich robotników jako konflikt na Ukrainie trwa. W Tunezji, po niepowodzeniu negocjacji płacowych, mamy do czynienia z masowym strajkiem sektora publicznego, po którym następuje ponad 96 strajków %, które odbyło się 16 czerwca na zaproszenie Tunezyjskiego Powszechnego Związku Zawodowego. Trzy miliony pracowników podkreśliło rosnącą trudność w radzeniu sobie z przyspieszającą inflacją. Domagają się podwyżki wynagrodzenia do 10 %. Innym przykładem kraju wstrząśniętego gospodarczymi i społecznymi reperkusjami inwazji na Ukrainę jest Korea Południowa. Przez osiem dni, przed osiągnięciem porozumienia z rządem, opłacani kierowcy ciężarówek, powołując się na masowy i brutalny wzrost cen paliw, demonstrowali, aby podnieść płace i przeciwstawić się zniknięciu gwarantowanej płacy minimalnej w ich sektorze. Inflacja w Korei Południowej (5,4 % w maju ponad rok) nie był tak wysoki od czternastu lat.

Silna destabilizacja rynków pracy

W opublikowanym na początku maja raporcie Międzynarodowa Organizacja Pracy ostrzegała przed destabilizacją rynków pracy na Ukrainie iw krajach sąsiednich (głównie na Węgrzech, Mołdawii, Polsce, Rumunii i Słowacji). Według międzynarodowej organizacji od początku rosyjskiej agresji na Ukrainie zlikwidowano prawie 4,8 mln miejsc pracy, co może sięgnąć 7 mln, jeśli konflikt będzie trwał.

Na całym świecie kraje, których gospodarki były już kruche przed tą wojną, są coraz bardziej dotknięte i te sytuacje budzą obecnie obawy przed zagrożeniem głodem. W raporcie opublikowanym 16 czerwca Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła przed kryzysem żywnościowym, który dotyka już ponad 15 milionów Sudańczyków (40 % ludności). W tym wyniszczonym przez blisko dziesięć lat konfliktem zbrojnym inflacja sięgnęła 200 Cena tony pszenicy wzrosła o 180 % od początku 2022 roku.

READ  Francja się rozwija, ale może być lepiej

Wielka Brytania: Największy strajk brytyjskich pracowników kolei od trzydziestu lat

Strajk na niespotykaną od 1989 r. skalę w brytyjskim transporcie kolejowym (50 tys. pracowników). Od 21 czerwca na zaproszenie związku RTM pracownicy od kilku dni strajkują w związku z podwyżkami płac (co najmniej 7) %), podczas gdy inflacja prawdopodobnie osiągnie 11 % w 2022 r. Protestują również przeciwko pogarszającym się warunkom pracy i sprzeciwiają się perspektywie tysięcy zwolnień w sektorze kolejowym, który jest zagrożony projektem restrukturyzacyjnym. Chociaż strajk może objąć inne sektory transportu, ale także edukację, służbę zdrowia, a nawet pocztę, rząd ze swojej strony planuje zmienić prawo, tak aby mógł zastąpić strajkujących pracowników transportu kolejowego pracownikami tymczasowymi. Chce też podwyższyć kary finansowe dla związków w przypadku strajku sądu.