W 2021 roku satelity śledzące egzoplanety odkryły Gliese 367 b, egzotyczną planetę krążącą blisko swojej gwiazdy, nieco mniejszą od Ziemi, ale o znacznie większej masie! W rzeczywistości składałaby się prawie wyłącznie z żelaza, jakby dzisiejsza planeta Ziemia odkryła swoje jądro dopiero w drodze wciąż tajemniczych procesów.
To również Cię zainteresuje
[EN VIDÉO] TESS, łowca egzoplanet, musi obserwować 200 000 gwiazd W ciągu dwóch lat misja TESS polega na obserwacji 200 000 gwiazd…
Odkrycie w 2021 roku dzięki TESS (Tranzyt satelity do badań egzoplanet), Gliese 367 b, nazywany Tahay, do dziś budzi ciekawość naukowców. Ponieważ jej orbita trwa zaledwie 7,7 godziny (w porównaniu do 365 ziemskich dni), faktycznie jest klasyfikowana jako planeta o bardzo krótkim okresie czasu. Ale planeta wciąż ma inne niesamowite cechy. Według nowych szacunków opublikowanych w czasopiśmie Listy do dzienników astrofizycznychJego promień nie będzie przekraczał 70% promienia Ziemi, a gęstość będzie w przybliżeniu dwukrotnie większa. Właściwości plasujące go w kategorii tzw. „superrtęci”. Ale ten dowód osobisty ujawnia zaskakującą wyjątkowość: dane te faktycznie sugerują, że planeta Tahai w rzeczywistości składałaby się prawie wyłącznie z czystego żelaza!
Planeta, z której pozostało tylko jądro!
To kompozycja wyjątkowa, delikatnie mówiąc, budząca wiele pytań. Dla badaczy Tahai będzie, że tak powiem, planetą, której serce zostało odsłonięte. Należy pamiętać, że stałe żelazne jądro stanowi jedynie niewielką część objętości Ziemi, z czego zdecydowaną większość stanowi jej płaszcz (ponad 80%). Wydaje się, że litosfera całkowicie zniknęła z Tahai. Ale z jakich powodów?
W swoim artykule naukowcy omawiają kilka scenariuszy. Pierwszym z nich jest powstanie planety, ponieważ pochodzi ona z bogatego w żelazo obszaru dysku protoplanetarnego. Jest to hipoteza, której nie potwierdza żaden model powstawania dysku protoplanetarnego. Jest zatem bardziej prawdopodobne, że planeta uformowała się w bardziej klasyczny sposób, zanim ewoluowała w kierunku swoich obecnych cech.
Starożytny gigant gazowy czy gwałtowne uderzenia?
Następnie istnieją dwa inne możliwe scenariusze. Pierwsza wskazuje, że planeta była pierwotnie gazowym olbrzymem, który uformował się w zewnętrznym obszarze układu planetarnego. Następnie stopniowa migracja w kierunku gwiazdy spowoduje erozję jej gazowej atmosfery, pozostawiając jedynie stałe żelazne jądro. Drugi scenariusz zakłada, że Tahai uformowała się podobnie do Ziemi w obecnym stanie, ale seria gwałtownych zderzeń spowodowała erozję jej jasnych, skalistych warstw zewnętrznych.
W tej chwili nie ma tak naprawdę preferowanej hipotezy. Być może analiza pozostałych dwóch planet w tym układzie pomoże rozwikłać zagadkę ewolucji Gliese 367 b. Znany również jako Zgubić się? Wydaje się, że Gliese 367 c i d mają bardziej klasyczny skład, mniejsze masy, ale bardzo krótkie okresy orbitalne (11,5 i 34 dni).
—
Nie przegap żadnego magazynu Futura, subskrybując! Ciesz się wygodą otrzymania magazynu bezpośrednio do swojej skrzynki pocztowej, po preferencyjnej cenie.
Właśnie odkryłeś najnowszy numer: Jak wszechświat na nas wpływa?
Wybierając ofertę subskrypcji na rok, otrzymasz kolejne 4 numery Mag’ Futura (148 stron do rozszyfrowania wielkich wyzwań dnia dzisiejszego i jutra) przez 1 rok za jedyne 4 euro miesięcznie.
Futura jest niezależnym i zaangażowanym medium naukowym i potrzebuje swoich czytelników, aby w dalszym ciągu dostarczali informacji, analiz i dekodowania. Aby zachęcić do takiego podejścia i odkryć nasze nadchodzące posty, subskrypcja pozostaje najlepszym sposobem na wsparcie nas.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Dwa badania potwierdzają, że zaburzenia funkcji poznawczych utrzymują się przez długi okres, do 1 roku po urazie
W Kalifornii wykryto dwa przypadki ptasiej grypy u ludzi
Kiedy i jak zauważamy to we Francji?