Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Yvonne Pepe, dziennikarka i autorka, zmarła w środę 3 sierpnia

Yvonne Pepe, dziennikarka i autorka, zmarła w środę 3 sierpnia

Francuska dziennikarka, krytyczka i pisarka Yvonne Pepe zmarła w środę 3 sierpnia 2022 roku w wieku 90 lat. Spojrzenie wstecz na jej życie i ważną rolę, jaką odegrało dziennikarstwo kulturalne.

Pionier dziennikarstwa kulturalnego

W 1971 roku, kiedy została uznana za dziennikarkę i powieściopisarza, Jacques Fauvette, nowy dyrektor Le Monde, wybrał ją na kierowanie właśnie stworzonym przez siebie serwisem: pierwszą „usługą kulturalną”. Następnie stawia ją na równi z usługami „zewnętrznymi”, „politycznymi” i „gospodarczymi”. Oprócz bycia pionierem nowego serwisu w jednym z pierwszych mediów publicznych, czyni ją to pierwszą na świecie kobietą szefową serwisu (w redakcji tylko 11% kobiecości).

Yvonne Bebe od dawna twierdzi, że jest pionierką na pozycji kobiet w miejscu pracy. Mówiąc o swojej młodości, zwierzyła się Ariane Shemen w 2014 roku” Było to społeczeństwo awangardowe, w którym dziewczęta nie wyobrażały sobie życia bez pracy.Claire Divario, która zwerbowała ją do swojego oddziału, również utrzymuje, że nigdy nie twierdziła, że ​​jest feministką w ścisłym lub radykalnym sensie. Jedyne, co naprawdę ją wkurzyło, to to, że zarabia mniej niż szefowie wydziałów płci męskiej„i jeśli” Cierpiała tyle męskich upokorzeń na świecie, cierpiała systematyczne zaloty, bo była piękna i inteligentna. ». Nawet dzisiaj mężczyźni nie mogą nie zwracać uwagi na jej urodę lub komentować rozmiar jej spódnic.

Awangardowa, była też na swój sposób robienia interesów. Przyjaciel reżyserów Nowej Fali, zwłaszcza Godard, wymyślił sposób na darmową i świeżą prasę. ” Była bardzo ciekawa wszystkiego, co mogła skubać nasze najdziksze myśli. Ale potem musiałeś to zrobić Pamiętaj o Colette Godard. Jego umiejętności dziennikarskie zabiorą go na wywiad z największymi (wywiady, które można znaleźć w: Piętnastu wspaniałych mężczyzn(2008, Gallimard): Bergman, Buñuel, Bresson, Godard, Fellini, Handke, Truffaut, Yamamoto, Pierre Boulez, Orson Welles… Miłośniczka kina i literatury, ale umie pokazać różnorodność kulturową i eklektyzm. ” Dla mnieŻaden wielki artysta nie zaufał takiej głębi jak Yvonne Pepe. Pamięta swojego przyjaciela Gillesa Jacoba. Mówi się, że w Le Monde dwa wywiady z nią w ciągu roku zmieniły wszystko na temat wartości usługi. Trzeba powiedzieć, że wychowała się w awangardzie. Urodziła się 18 sierpnia 1931 roku w Pas-de-Calais, córka historyka Jeana Pepe, a wychowywała ją głównie matka Ruta Asia i jej teść, historyk filmu Georges Sadoul, którzy sprowadzili ją do kontakt z nią. Buñuel, Aragon, Cartier-Bresson i Elsa Triolet bardzo wcześnie.

READ  Ukraiński Prokurator Generalny odkrył do tej pory ponad 1200 ciał w obwodzie kijowskim

Ale ta wolność i szczerość, które uczyniłyby ją „ekstremalną dziennikarką”, kosztowały ją miejsce w Le Monde. Kiedy Andre Fontaine został nowym dyrektorem w 1985 roku, uznał go za bardzo elitarnego – debata, która wciąż wzbudza we wszystkich magazynach kulturalnych. Musiała odejść z redakcji w 1986 roku, za nieco wspólną zgodą. Claire Divario i Herve Guibert zrezygnowali w tym samym czasie na poparcie.

Jak most między dwoma wiekami, który wszystko oddziela.

Gdyby jego kariera dziennikarska miała się skończyć po Le Monde, jak potwierdza piękna fraza Claire Divario”Yvonne znała cały świat, ale trzymała się z dala od całego życia paryskiego i towarzyskiego. Była dziewczyną świata, a nie kobietą świata.Mimo to pozostanie płodną pisarką, zauważono ją już w 1967 r., gdy miała zaledwie 36 lat, zdobywczyni nagrody Interallié za swoją pierwszą powieść Tak, życzę (1967, Grasset) nadal publikuje historie o rozczarowaniach dwóch pokoleń – własnych i jej rodziców – lub o swoich przeżyciach w Le Monde (życie odzyskane gdzie granatowy atrament).

Urodziła się w latach 30. XX wieku jako matka pochodzenia żydowskiego i polskiego, a z tytułem 2017 znalazła się jako Christophe Collier” Jak most między dwoma wiekami, który wszystko dzieli Podczas wywiadu z okazji wydania swojej powieści, nirwana, Ufa swojej relacji z czasem i historią „Myślę, że nieświadomie chciałem przekazać coś z innego stulecia. […] Aby wysłać, musisz urzeczywistnić niewiadome. Musisz poczuć nieznane. […] JestUważaj, aby nie wytrzeć do czysta łupka. Powinniśmy dbać o przeszłość nie po to, by ją odtwarzać, ale jako przykład, by iść naprzód. Nie zdając sobie z tego sprawy, według mojej wersji, gdybym połączyła babcię i jej wnuczkę, gdybym ujął tę konfrontację w słowa, powinienem pomyśleć o przyszłości, gdybyśmy zdecydowali się ją zbudować. »

Zdjęcie: Yvonne Baby Nirvana Cover

READ  Mateusz Morawiecki, nowy czarny dom Brukseli