Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

(Wywiad Yonhop) s.  Polska chce więcej inwestycji od Korei: minister finansów

(Wywiad Yonhop) s. Polska chce więcej inwestycji od Korei: minister finansów

SEUL, 6 kwietnia (Yonhap) – Polska postrzega Koreę Południową jako swojego głównego partnera gospodarczego i chce dalej wzmacniać stosunki dwustronne poza silną energią odnawialną po upadku epidemii Kovit-19 – powiedział minister finansów.

Polski minister finansów, finansów rozwoju i polityki regionalnej Tadeusz Koskinski powiedział, że jest zadowolony ze znaczącej obecności czołowych firm koreańskich w sektorze produkcyjnym w Polsce i zachęcił je do poszukiwania nowych możliwości biznesowych w sektorach transportu i energetyki.

„Uważam Koreę Południową za jednego z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski w Azji” – powiedział Koskinski w niedawnym wywiadzie dla agencji informacyjnej Yonhap. „Nasze zyski handlowe rosły dynamicznie przed epidemią i mamy nadzieję, że w przyszłości z powodzeniem będziemy kontynuować nasze dwustronne stosunki handlowe i inwestycyjne”.

Od momentu nawiązania strategicznego partnerstwa w 2013 roku koreańskie firmy intensywnie inwestują w różnych sektorach w Polsce, w tym w akumulatorach do pojazdów elektrycznych, elektronice, inżynierii, częściach samochodowych i przemyśle chemicznym.

Korea Południowa jest obecnie największym inwestorem azjatyckim w Polsce, z łączną wartością koreańskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Europie sięgającą 2,2 mld USD w 2019 r., Według Narodowego Banku Polskiego.

Kozkinski powiedział, że oczekuje „efektywnej współpracy” w sektorach e-mobilności i cyberbezpieczeństwa oraz w wielu obszarach i zachęca koreańskie firmy do większych inwestycji w Polsce.

Fabryka akumulatorów elektrycznych LG Cem Ltd. to największa inwestycja, która rozpoczęła produkcję w 2018 roku w pobliżu południowo-zachodniego Wrocławia, co czyni Polskę największym eksporterem akumulatorów litowo-jonowych w Europie.

Koreańska firma zainwestowała około 4 bilionów dolarów (3,5 miliarda dolarów) w polskie obiekty od 2020 roku i planuje wydać dodatkowe 8820 miliardów do przyszłego roku, wynika ze sprawozdania finansowego jej pełnego właściciela, LG Energy Solution.

Inwestycja LG na dużą skalę przyciągnęła inne koreańskie firmy i podwykonawców oraz stworzyła nowe miejsca pracy w Polsce.

Poza sektorem prywatnym, koreańskie firmy państwowe badają nowe możliwości biznesowe w projektach transportowych i energetycznych w Polsce.

W lutym oba kraje podpisały porozumienie w sprawie zacieśnienia współpracy z Centralnym Portem Portowym (CCP) w Polsce, planowanym węzłem transportowym integrującym transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

Projekt zakłada przebudowę Lotniska Mydła w Warszawie oraz budowę nowego lotniska Solidarity Transport Airport, położonego 45 kilometrów od stolicy Warszawy, obsługującego 45 milionów pasażerów rocznie.

W ramach współpracy z rządem krajowym, Incheon International Airport Corporation, państwowa brama do Korei Południowej, została wybrana na konsultanta strategicznego nowego projektu lotniska w Polsce na najbliższe trzy lata.

Koskinski powiedział, że projekt lotniska stanowi „ważny krok w strategicznym partnerstwie” z Koreą Południową w budowie KPCh.

Ponieważ kraj europejski stara się zmniejszyć swoją zależność od węgla, Korea Południowa szuka również możliwości w polskim przemyśle atomowym.

Polski program jądrowy zakłada budowę sześciu reaktorów w dwóch lokalizacjach do 2043 r., A pierwszy reaktor ma zostać uruchomiony do 2033 r.

W nadziei, że po wybudowaniu elektrowni atomowej Baraka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich uda się pokonać swoją drugą zagraniczną inicjatywę, państwowa Korea Hydro and Nuclear Power zaoferowała pomoc w realizacji pierwszego polskiego programu jądrowego.

„Oczekujemy, że oferta Korei będzie konkurencyjna i spełni wymagania polskiego programu jądrowego” – powiedział.

Kozkinsky z zadowoleniem przyjął więcej inwestycji koreańskich firm, które mogłyby poprawić konkurencyjność polskiego przemysłu i stworzyć wysokiej jakości miejsca pracy, zwłaszcza że kraj europejski stara się poradzić sobie ze spowolnieniem gospodarczym epidemii.

„Inwestycje, które wzmacniają ekosystem gospodarczy najbardziej zaawansowanymi technologiami, są ważne dla każdego kraju i Polski i uważam, że koreańskie firmy oferują pod tym względem to, co najlepsze” – powiedział Koskinski. „Dlatego chcemy zachęcić ich do większych inwestycji w Polsce, zwłaszcza teraz, gdy każdy potrzebuje środków, aby pobudzić wzrost gospodarczy i osłabiony epidemią wzrost gospodarczy”.

READ  Polscy truckerzy blokują ukraińską granicę w proteście przeciwko „nieuczciwej konkurencji”.