SEUL, 6 kwietnia (Yonhap) – Polska postrzega Koreę Południową jako swojego głównego partnera gospodarczego i chce dalej wzmacniać stosunki dwustronne poza silną energią odnawialną po upadku epidemii Kovit-19 – powiedział minister finansów.
Polski minister finansów, finansów rozwoju i polityki regionalnej Tadeusz Koskinski powiedział, że jest zadowolony ze znaczącej obecności czołowych firm koreańskich w sektorze produkcyjnym w Polsce i zachęcił je do poszukiwania nowych możliwości biznesowych w sektorach transportu i energetyki.
„Uważam Koreę Południową za jednego z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski w Azji” – powiedział Koskinski w niedawnym wywiadzie dla agencji informacyjnej Yonhap. „Nasze zyski handlowe rosły dynamicznie przed epidemią i mamy nadzieję, że w przyszłości z powodzeniem będziemy kontynuować nasze dwustronne stosunki handlowe i inwestycyjne”.
Od momentu nawiązania strategicznego partnerstwa w 2013 roku koreańskie firmy intensywnie inwestują w różnych sektorach w Polsce, w tym w akumulatorach do pojazdów elektrycznych, elektronice, inżynierii, częściach samochodowych i przemyśle chemicznym.
Korea Południowa jest obecnie największym inwestorem azjatyckim w Polsce, z łączną wartością koreańskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Europie sięgającą 2,2 mld USD w 2019 r., Według Narodowego Banku Polskiego.
Kozkinski powiedział, że oczekuje „efektywnej współpracy” w sektorach e-mobilności i cyberbezpieczeństwa oraz w wielu obszarach i zachęca koreańskie firmy do większych inwestycji w Polsce.
Fabryka akumulatorów elektrycznych LG Cem Ltd. to największa inwestycja, która rozpoczęła produkcję w 2018 roku w pobliżu południowo-zachodniego Wrocławia, co czyni Polskę największym eksporterem akumulatorów litowo-jonowych w Europie.
Koreańska firma zainwestowała około 4 bilionów dolarów (3,5 miliarda dolarów) w polskie obiekty od 2020 roku i planuje wydać dodatkowe 8820 miliardów do przyszłego roku, wynika ze sprawozdania finansowego jej pełnego właściciela, LG Energy Solution.
Inwestycja LG na dużą skalę przyciągnęła inne koreańskie firmy i podwykonawców oraz stworzyła nowe miejsca pracy w Polsce.
Mały rywal LG w Crosstown, SK Innowacyjna firma rozwija fabrykę separatorów baterii w Polsce, która rozpocznie produkcję jeszcze w tym roku. Jej spółka zależna SKEE Technology Co. W zeszłym miesiącu ogłosił plany zainwestowania 1,13 biliona dolarów.
Poza sektorem prywatnym, koreańskie firmy państwowe badają nowe możliwości biznesowe w projektach transportowych i energetycznych w Polsce.
W lutym oba kraje podpisały porozumienie w sprawie zacieśnienia współpracy z Centralnym Portem Portowym (CCP) w Polsce, planowanym węzłem transportowym integrującym transport lotniczy, kolejowy i drogowy.
Projekt zakłada przebudowę Lotniska Mydła w Warszawie oraz budowę nowego lotniska Solidarity Transport Airport, położonego 45 kilometrów od stolicy Warszawy, obsługującego 45 milionów pasażerów rocznie.
W ramach współpracy z rządem krajowym, Incheon International Airport Corporation, państwowa brama do Korei Południowej, została wybrana na konsultanta strategicznego nowego projektu lotniska w Polsce na najbliższe trzy lata.
Koskinski powiedział, że projekt lotniska stanowi „ważny krok w strategicznym partnerstwie” z Koreą Południową w budowie KPCh.
Ponieważ kraj europejski stara się zmniejszyć swoją zależność od węgla, Korea Południowa szuka również możliwości w polskim przemyśle atomowym.
Polski program jądrowy zakłada budowę sześciu reaktorów w dwóch lokalizacjach do 2043 r., A pierwszy reaktor ma zostać uruchomiony do 2033 r.
W nadziei, że po wybudowaniu elektrowni atomowej Baraka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich uda się pokonać swoją drugą zagraniczną inicjatywę, państwowa Korea Hydro and Nuclear Power zaoferowała pomoc w realizacji pierwszego polskiego programu jądrowego.
„Oczekujemy, że oferta Korei będzie konkurencyjna i spełni wymagania polskiego programu jądrowego” – powiedział.
Kozkinsky z zadowoleniem przyjął więcej inwestycji koreańskich firm, które mogłyby poprawić konkurencyjność polskiego przemysłu i stworzyć wysokiej jakości miejsca pracy, zwłaszcza że kraj europejski stara się poradzić sobie ze spowolnieniem gospodarczym epidemii.
„Inwestycje, które wzmacniają ekosystem gospodarczy najbardziej zaawansowanymi technologiami, są ważne dla każdego kraju i Polski i uważam, że koreańskie firmy oferują pod tym względem to, co najlepsze” – powiedział Koskinski. „Dlatego chcemy zachęcić ich do większych inwestycji w Polsce, zwłaszcza teraz, gdy każdy potrzebuje środków, aby pobudzić wzrost gospodarczy i osłabiony epidemią wzrost gospodarczy”.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Donald Tusk potępił plany Niemiec dotyczące wprowadzenia kontroli granicznych
Archeolodzy odkryli w Polsce liczący 2300 lat hełm celtycki
W Polsce wycieczka-niespodzianka na koniec nocy