Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wytrwały łazik przyniósł tlen na Czerwoną Planetę

W szczególności proces ten mógłby umożliwić produkcję tlenu, aby przyszli astronauci mogli oddychać na Marsie.

Artykuł autorstwa

opublikowany

Aktualizacja

czas czytania : 1 minuta.

Nowe osiągnięcie dzięki wytrwałości. Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) ogłosiła w środę (21 kwietnia), że sonda NASA po raz pierwszy na innej planecie przekształciła dwutlenek węgla z marsjańskiej atmosfery w tlen. Demonstracja odbyła się we wtorek i NASA ma nadzieję, że przyszłe wersje narzędzia eksperymentalnego utorują drogę do ludzkich eksploracji.

Proces ten może nie tylko wytwarzać tlen dla przyszłych astronautów, ale może również blokować duże ilości tlenu potrzebne do wystrzelenia rakiety w jej powrotny lot z Ziemi.

Mars Oxygen Resource Experience (Moxie) to złote pudełko wielkości akumulatora samochodowego, umieszczone z przodu po prawej stronie łazika. Wykorzystuje energię elektryczną i chemię do rozszczepiania cząsteczek dwutlenku węgla i wytwarzania tlenu z jednej strony i tlenku węgla z drugiej.

Instalacja Doo & nbsp;"Doświadczenie w korzystaniu z zasobów tlenu Marsa na miejscu" (Moxie) & nbsp;  dans le robot Perseverance, en mars 2019. (RYAN LANNOM / NASA / JPL-CALTECH / AFP)

W swoim pierwszym eksperymencie Moxie wyprodukował pięć gramów tlenu, wystarczających do oddychania przez 10 minut, aby astronauta wykonywał normalne czynności. Inżynierowie odpowiedzialni za Moxie przeprowadzą teraz więcej testów i spróbują zwiększyć ten wynik. Narzędzie zostało opracowane tak, aby było w stanie wytworzyć do 10 gramów tlenu na godzinę.

READ  Jasne, bliskie, zrównane z Ziemią i Słońcem... Jowisz w dzisiejszych czasach rzadko się ujawnia