Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wytrwały łazik marsjański musiał przestać pobierać próbki skał

Łazik Mars Perseverance został zmuszony do zaprzestania zbierania próbek i wszędzie zapraszano małe kamyczki.

Zbiór sondy próbek skał marsjańskich wytrwałość Mars Właśnie natknąłem się na problem. NASA stwierdziła, że ​​robot musi mieć Przestań zbierać próbki Po tym, jak szczątki częściowo zablokowały karuzelę (element, który przechowuje odzyskane kawałki i przekazuje probówki do wewnętrznego przetwarzania). Łazik napotkał tę anomalię 29 grudnia, ale zespół misji postanowił poczekać do 6 stycznia, aby wysłać polecenie wyjęcia wiertła, oddzielenia ramienia robota od karuzeli i zrobienia zdjęć, aby zweryfikować, co się stało.

Łazik „Mars Perseverance” zmuszony do zaprzestania zbierania próbek

Wspomniane zaczepy byłyby małymi kamyczkami wypadającymi z tuby na wylocie wiertła, dokładnie uniemożliwiając prawidłowe ustawienie tych bitów na karuzeli. Przechowywanie jest absolutnie niezbędne dla NASA, jeśli ma być w stanie pobrać te próbki na Ziemi.

W każdym razie nie oznacza to końca pobierania próbek. Louise Gandora, starszy inżynier ds. próbek NASA/JPL, wyjaśniła, że ​​karuzela została zaprojektowana do pracy z odpadami. I to nie pierwszy raz, kiedy zespół musiał je posprzątać. Louise Jandura stwierdziła, że ​​operatorzy poświęcą teraz cały czas niezbędny na pozbycie się tych kamieni, przestrzegając ustalonych protokołów.

Małe kamyczki są wszędzie mile widziane

To nie pierwszy raz, kiedy rydwan wytrwałości ma problemy. Robot nie powiódł się podczas pierwszej próby pobrania próbki, a śmigłowiec Ingenuity napotkał problem podczas szóstego lotu. Tymczasem to wszystko doskonale obrazuje wyzwania tego typu zadań – nawet pozornie proste zadanie, takie jak zbieranie i przechowywanie próbek, może być problematyczne. A ponieważ Mars jest daleko od naszej niebieskiej planety, poprawki nigdy nie są łatwe ani pewne.