Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wyjaśnienie dają dwa nowe badania

Dwa badania opublikowane w poniedziałek wykazały, że zakażenie wirusem Covid-19 nie było odpowiedzialne za pojawienie się tych przypadków zapalenia wątroby.

Dwa badania naukowe rzuciły w poniedziałek nowe światło na tajemnicze przypadki zapalenia wątroby, niebezpiecznego zapalenia wątroby, które w ostatnich miesiącach dotknęło bardzo małe dzieci w wielu krajach, ale jak dotąd pozostaje niewyjaśnione.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w 35 krajach odnotowano nieco ponad 1000 przypadków i 22 zgony. Większość chorych dzieci ma mniej niż sześć lat, a około 5% z nich wymaga przeszczepu wątroby.

Oba badania, które nie zostały jeszcze zrecenzowane, wykazały, że infekcja Covid-19 nie była odpowiedzialna. Wirus koronowy nie został wykryty w wątrobach badanych dzieci chorych, a odsetek pojawienia się przeciwciał przeciwko Covid-19 był podobny jak u dzieci bez tego zapalenia wątroby.

Badania te, przeprowadzone przez naukowców odpowiednio ze Szkocji i Anglii, wskazują na inną przyczynę: powszechny wirus o nazwie AAV2 (wirus związany z nadnerczami 2), wykrywany na wysokim poziomie u chorych dzieci. Ten wirus zwykle nie powoduje choroby.

Wciąż jest wiele szarych obszarów

Nie może się replikować i potrzebuje do tego innego wirusa, którym jest adenowirus lub rzadko wirus opryszczki (HHV6). Naukowcy uważają, że współzakażenie dwoma wirusami (AAV2 i adenowirusem lub HHV6) jest obecnie najlepszym wyjaśnieniem tych przypadków zapalenia wątroby.

„Myślę, że to rozsądne wytłumaczenie tych przypadków” – powiedziała w oświadczeniu Deirdre Kelly, profesor hepatologii dziecięcej na University of Birmingham, która nie była zaangażowana w te badania. „Wydaje się, że główną rolę odgrywa koinfekcja”.

„Ale nadal nie jest zrozumiałe, dlaczego u niektórych dzieci rozwijają się ciężkie przypadki choroby wymagające przeszczepu. Czy jedną z możliwości może być koinfekcja więcej niż jednym wirusem?” Ona dodała.

Naukowcy również nie rozumieją dokładnie, dlaczego takie stany pojawiają się teraz. Jedna z hipotez głosi, że ograniczenia związane z koronawirusem przyniosły skutek, na przykład poprzez modyfikację zwykłego obiegu innych wirusów lub poprzez uniemożliwienie dzieciom tworzenia specyficznych mechanizmów obronnych przed wirusami, z którymi nie stykały się rzadziej.

READ  Wszystko, co musisz wiedzieć o peelingu do twarzy