Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiny prawie ukończyły swój „niebiański pałac” na orbicie okołoziemskiej

Chiny z powodzeniem połączyły swoje pierwsze laboratorium ze swoją stacją kosmiczną Tiangong. Druga jednostka ma przybyć w październiku. Wtedy zostanie ukończony.

W Niebiańskim Pałacu znajdowała się teraz kolejna „Sala”. Od 25 lipca chińska stacja kosmiczna Tiangong (po chińsku „Niebiański Pałac”) gościła dodatkowy moduł o nazwie Wentian, który zapewnia trzem obecnym astronautom na pokładzie (dwóm mężczyznom i kobiecie) więcej miejsca do życia, ale także działa. Ponieważ Wentian pełni rolę laboratorium, w którym różne załogi mogą przeprowadzać swoje eksperymenty.

Wentianowi zajęło około trzynastu godzin, aby dotrzeć do Tiangong, który okrąża Ziemię na wysokości prawie 400 kilometrów nad poziomem morza. Jednostka opuściła Chiny 24 lipca dzięki rakiecie Long March 5 z bazy startowej Wenchang, położonej w najbardziej wysuniętej na południe części kraju, na wyspie Hainan. Po kilkugodzinnej podróży z powodzeniem dołączył do Jednostka centralna Tiangong, zwana Tianhe.

Pocisk Long March 5 jest w pełni wznoszący. // źródło : Serwis informacyjny w Chinach

Prawie kompletna stacja kosmiczna

Tym krokiem Chiny prawie zakończyły montaż Tiangong. Została tylko jedna jednostka do rozmieszczenia, rodzaj bliźniaka Wentiana: Mengtian. To znowu będzie laboratorium. Jej uruchomienie planowane jest na październik 2022 r. Trzej astronauci znajdujący się obecnie na pokładzie – Cai Zhuzhi, Qin Dong i Liu Yang – jako pierwsi będą pracować nad ostateczną wersją stacji, której misja zakończy się w grudniu.

Dla chińskiego programu kosmicznego rok 2022 stanie się de facto dużym rokiem wraz z ukończeniem stacji kosmicznej Tiangong. Choć wciąż znacznie mniejszy niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (Tiangong ma podobne wymiary przestrzenne do byłej sowieckiej stacji kosmicznej Mir), struktura orbitalna jest żywym dowodem wielkiego postępu dokonanego przez Państwo Środka w podboju kosmosu.

Tiangong, który faktycznie odniósł sukces w dwóch powstających stacjach kosmicznych o tej samej nazwie, był już w stanie pomieścić załogi na długie okresy Przed komunikacją z Wentianem. W rzeczywistości astronauci mogą przebywać na stacji tak długo, jak jest to powszechnie obserwowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – około sześciu miesięcy. Obecne zlecenie z Cai Xuzhe, Chen Dong i Liu Yang, Shenzhou 14, przebiega zgodnie z tą osią czasu.

READ  Krypta marsjańska może nadawać się do zamieszkania, ale pod jednym warunkiem

Wentian to budowla o wysokości około 18 metrów i średnicy ponad 4 metrów. Waży 23 tony i ma własną blokadę dostępu do przestrzeni na wycieczki. To także przez ten korytarz przyszli astronauci będą wchodzić i wychodzić z Tiangong. Wentian ma również mechaniczne ramię, takie jak Tianhe, i zapewnia elastyczność Tiangong, ponieważ ma wszystko, co jest potrzebne do obsługi stacji, jeśli to konieczne.

Zobacz świat zprzestrzeń kosmiczna