Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego geje i biseksualni mężczyźni są bardziej dotknięci chorobą?

ospa małp („małpia ospa” w języku angielskim) nie spowodowała żadnych zgonów w Europie, ale choroba postępuje. Z prawie 17 000 przypadków na całym świecie dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podniósł 23 lipca najwyższy poziom alarmowy dla małpiej ospy. Zdrowie publiczne we Francji (SPF) A określony 1567 pacjentów w kraju od maja; 3% z nich było hospitalizowanych. Ta epidemia różni się od fal obserwowanych do tej pory w dziesiątkach krajów afrykańskichA W szczególności poprzez profil pacjentów: przypadki dotyczą prawie wyłącznie mężczyzn i większość z nich miała stosunki seksualne z innymi mężczyznami – „MSM”.

Przeczytaj także: Ospa małp: w jaki sposób jest przenoszona i jakie są jej objawy?
Zdjęcia przedstawiające przykłady wysypki ospy małpiej zostały zebrane z Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w Wielkiej Brytanii.

Dlaczego MSM jest nadreprezentowany wśród pacjentów? Po pierwsze, pamiętaj, że numery SPF niekoniecznie są niekompletne. Badanie jest na początkowym etapie i komplikuje fakt, że objawy są niespecyficzne. „Ten wirus zachowuje się jak świetna imitacja opryszczki lub kiły, więc diagnozę łatwo przeoczyć., potwierdza Benjamin Davido, specjalista chorób zakaźnych w szpitalu Raymond Poincaré w Garches (Hauts-de-Seine). Oprócz objawów zwykle zgłaszanych w rejonach endemicznych, u niektórych pacjentów rozwijają się nowe schorzenia, takie jak dusznica bolesna lub zapalenie odbytnicy (zapalenie błony śluzowej odbytnicy).

„Każdy, kto ma bliski kontakt fizyczny z inną osobą, która cierpiała na małpią ospę, jest zagrożony, niezależnie od orientacji seksualnej” – mówi Yannick Simonin.

Ospa małpy przenoszona jest przez bezpośredni kontakt, w tym przez błony śluzowe i zmiany skórne lub przez kontakt ze skażonymi powierzchniami lub przedmiotami. Może być również przenoszony przez kropelki z dróg oddechowych, na niewielką odległość i podczas długotrwałej ekspozycji twarzą w twarz. „Każdy, kto ma bliski kontakt fizyczny z inną osobą, która miała ospę małpią, jest zagrożony, niezależnie od orientacji seksualnej” Yannick Simonin, wykładowca specjalizujący się w pojawiających się wirusach na Uniwersytecie w Montpellier, potwierdza i wzywa „Uważaj, aby nie stygmatyzować społeczności LGBT” : „Małpia ospa jest nie tylko związana z tą społecznością, chociaż przypadki są obecnie wykrywane w nadmiarze. »

Niezależnie od orientacji seksualnej głównym czynnikiem występowania pozostaje wielu partnerów seksualnych: 74% zgłoszonych przypadków zgłasza posiadanie więcej niż dwóch partnerów seksualnych w ciągu trzech tygodni przed wystąpieniem objawów. Spośród zbadanych przypadków 26% jest zarażonych wirusem HIV.

READ  Bilet do kosmosu został odcięty za 28 milionów dolarów
Przeczytaj wywiad: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Ospa małp: „Jeżeli pozwolimy rozpowszechniać wiadomości piętnujące homoseksualistów, będzie to miało konsekwencje dla zdrowia publicznego”

„Brakuje nam pełnych informacji, ale dane zamiast tego potwierdzają jedno zdarzenie poprzedzające, a następnie rozpowszechnienie, szczególnie w społeczności MSM po bardzo rozpowszechnionych zdarzeniach”., mówi pan Simonin. Tak więc ogniska w Hiszpanii i Belgii mogą być przyczyną bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa w społeczności LGBT. Sto pozytywnych przypadków wykryto po paradzie gejowskiej w Yumbo w Maspalomas na Wyspach Kanaryjskich, podczas gdy kolejna epidemia pojawiła się w tym samym czasie na festiwalu Darklands w Belgii na początku maja. Jednak małpia ospa rozprzestrzeniała się już przed tymi świątecznymi wydarzeniami. Podczas gdy pacjent zero jest nieznany, hiszpańskie władze zdrowotne zidentyfikowały bezobjawowe przypadki choroby w Madrycie już w kwietniu, zgodnie z raportami. El País.

Czy małpia ospa jest chorobą przenoszoną drogą płciową?

Oprócz wysokiego ryzyka zakażenia przypisywanego bliskim kontaktom, społeczność naukowa uważnie obserwuje rozwój wirusa w infekcję przenoszoną drogą płciową (STI). Badania we Włoszech i Niemczech wykazały obecność wirusa w nasieniu niektórych pacjentów, chociaż naukowcy nie ustalili jego zaraźliwego charakteru. Dane SPF dostarczyły dalszych dowodów: 78% pacjentów miało wysypkę odbytu. Pamiętaj, że wirusolog Yannick SimoninInfekcja przenoszona drogą płciową to choroba przenoszona podczas kontaktów seksualnych i niekoniecznie oznacza obecność wirusa w wydzielinach płciowych.. Jak wyjaśnia, „Obecna hipoteza jest taka, że ​​przeniesienie tego wirusa podczas stosunku płciowego w dużej mierze odbywa się na poziomie zmian na błonie śluzowej, w szczególności na poziomie okolicy odbytu i narządów płciowych”.

Szczepionka, która jest skuteczna w 85%, jest obecnie jedynym sposobem zapobiegania ospie małpiej. Nie wystarczy nosić samą prezerwatywę, co odróżnia m.in. ospę małpią od chorób przenoszonych drogą płciową

Benjamin Davido dodaje: „Te zmiany są zaraźliwe i zaraźliwe. Mogły wystąpić mutacje w wirusie, które zmieniły łańcuchy transmisji. Więc nie jest wykluczone, że ten wirus może stać się chorobą przenoszoną drogą płciową.” Oświadczenia obarczone w tej chwili niepewnością. Sześciokrotnie dłuższa sekwencja genomu wirusa niż SARS-CoV-2 powinna umożliwić potwierdzenie ewolucji dróg transmisji, jak pokazano na Ten artykuł Opublikowano w czasopiśmie charakter temperamentu. Jednak Yannick Simonin waży: Możliwe jest również, że ten sposób przenoszenia został znacznie niedoceniony w regionach, w których wirus ten jest endemiczny i nie został stosunkowo zbadany. » Szczepienia są kluczem do powstrzymania epidemii. Według Benjamina Davido, „Protokół izolowania znacznika – test – nie jest odpowiedni dla tej epidemii. Jesteśmy w fatalnym okresie. Wzywam do zakończenia szczepień osób zagrożonych do początku roku szkolnego.” Szczepionka, która jest skuteczna w 85%, jest obecnie jedynym sposobem zapobiegania ospie małpiej. Nie wystarczy nosić samą prezerwatywę, co odróżnia między innymi ospę małpią od chorób przenoszonych drogą płciową.

READ  Co musisz wiedzieć o Escherichia coli

Oprócz zidentyfikowanych przypadków kontaktu, Naczelny Urząd Zdrowia rozszerzył w dniu 11 lipca szczepienie zapobiegawcze mężczyznom uprawiającym seks z mężczyznami, transpłciowym partnerom wielopłciowym, prostytutkom i profesjonalistom pracującym w miejscach konsumpcji seksualnej. W związku z wstrzymaniem szczepień przeciwko ospie od 1984 r. po zwalczeniu choroby, kraj zachował dawki, aby chronić się przed atakiem bioterrorystycznym. Chociaż ich liczba jest zaklasyfikowana do tajnej obrony, Generalny Departament Zdrowia (DGS) wydał w połowie lipca 7500 dawek, a następnie 5000 dawek. Polecane przez Informacje o FrancjiDGS ogłosił, że 30 000 dawek zostało już usuniętych ze strategicznych zapasów, z czego 20 000 znajduje się już w terenie.

„Skalowanie szczepień w tej chwili nie wydaje mi się konieczne, zwłaszcza, że ​​nie wiemy, ile dawek jest dostępnych, więc priorytetem jest tak naprawdę szczepienie osób zagrożonych”, mówi wirusolog Yannick Simonin. Na portalach społecznościowych mnożą się zeznania i mnożą się stowarzyszenia walczące z AIDS, Aides et zachowanieDomagali się przyspieszenia kampanii szczepień.

W końcu wirus może przenosić się z ludzi na zwierzęta i przekształcić się w chorobę odzwierzęcą. „Możemy stworzyć rodzaj rezerwuaru dla tego wirusa w Europie, który zachowa go przez znacznie dłuższe okresy i uczyni Europę obszarem endemicznym”.Potwierdza to Simonen, który zaleca osobom z chorobą unikanie kontaktu ze zwierzętami domowymi.