Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chiny uruchamiają nowy moduł stacji kosmicznej

Chiny uruchamiają nowy moduł stacji kosmicznej

Precyzyjny proces. Chiny Drugi z trzech jednostek swojej stacji wystrzelił w kosmos w niedzielę moje miejsce W budowie, krytyczny krok w kierunku zakończenia instalacji.

Maszyna o nazwie Wentian, ważąca około 20 ton i bez astronauty na pokładzie, została wystrzelona przez rakietę Long March 5B o godzinie 14:22 (8:22 w Paryżu) z centrum startowego Wenchang na tropikalnej wyspie Hainan ( południe). ) Według zdjęć z telewizji przemysłowej.

„całkowity sukces”

Setki entuzjastów zgromadziło się na pobliskich plażach, aby zrobić zdjęcia bombowcowi unoszącemu się w powietrze w chmurze białego dymu. Après environ huit minutes de vol, « Wentian s’est séparé avec succès de la fusée pour se placer dans l’orbite prévue », s’est félicitée l’agence przestrzenne chargée des vols habités (CMSA), «fiant Total cc” quali Ta jednostka laboratoryjna ma około 18 metrów długości i 4,2 metra średnicy i powinna zostać zadokowana w Tianhe, pierwszej jednostce stacji, która weszła już na orbitę od kwietnia 2021 roku.

Proces dokowania jest nie lada wyzwaniem dla załogi, gdyż wymaga wielu następujących po sobie manipulacji, z dużą precyzją, w szczególności z użyciem ramienia robota. „Po raz pierwszy Chiny musiały zadokować razem tak duże pojazdy”, wyjaśnia Jonathan McDowell, astronom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Stanach Zjednoczonych. „To delikatny proces”. Platforma, która będzie musiała zostać powtórzona wraz z przybyciem nowej jednostki laboratoryjnej później w 2022 roku. Ostatecznie „pozwoli to stacji być bardziej wydajną, z przestrzenią i mocą do przeprowadzania większej liczby eksperymentów naukowych” – podkreśla Jonathan McDowell.

” Najszybszy „

Wyposażony w trzy części sypialne, toaletę i kuchnię, Wentian będzie pełnił rolę zapasowego pomostu sterowania dla stacji w przypadku awarii. Jednostka zawiera również miejsca na eksperymenty naukowe i zawiera śluzę powietrzną, która stanie się preferowanym spacerem kosmicznym. Chińska stacja kosmiczna, nazwana po chińsku Tiangong („Niebiański Pałac”), ale znana również pod akronimem CSS (co oznacza „chińska stacja kosmiczna” w języku angielskim), powinna być w pełni operacyjna do końca roku.

READ  Jakie są granice wiedzy?

Po Wentianie w ten weekend trzej astronauci misji Shenzhou-14, obecnie przebywających na stacji kosmicznej, powitają tam trzecią i ostatnią jednostkę, Mingtian, w październiku. Wtedy stacja miałaby swój ostateczny kształt w kształcie litery T i byłaby zbliżona rozmiarami do nieistniejącej już rosyjskiej sowieckiej stacji Mir. Jego żywotność powinna wynosić co najmniej 10 lat, jeśli nie 15 lat. „CSS zakończy wtedy budowę w zaledwie półtora roku, co jest najszybszym tempem w historii dla standardowej stacji kosmicznej” – powiedział Chen Lan, analityk Go Taikonauts.com, który specjalizuje się w chińskim programie kosmicznym. Dla porównania, zbudowanie Miru i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zajęło odpowiednio 10 i 12 lat. »

Księżyc i Mars

Ukończenie Tiangong pozwoli również Chinom na przeprowadzenie po raz pierwszy przekaźnika załogi na orbitę. Ta sztafeta powinna odbyć się w grudniu, kiedy astronauci Dla Shenzhou -14 misja, obecnie na stacji kosmicznej, ustąpi miejsca Shenzhou-15. Następnie Tiangong przez kilka dni będzie gościł sześciu członków załogi. Chiny zostały zmuszone do budowy własnej stacji z powodu odmowy przez Stany Zjednoczone zezwolenia na udział w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Azjatycki gigant od kilkudziesięciu lat zainwestował miliardy euro w swój program kosmiczny. Chiny wysłały swojego pierwszego astronautę w kosmos w 2003 roku. Na początku 2019 roku po drugiej stronie Księżyca wylądował pierwszy na świecie statek kosmiczny. W 2020 roku zwrócił próbki z Księżyca i ukończył system nawigacji satelitarnej BeiDou, konkurent amerykańskiego Global Positioning System (GPS). W 2021 r. Chiny wylądowały na Marsie małego robota i planują wysłać ludzi na Księżyc do 2030 r.