Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna zjednoczyła Polaków i Ukraińców

Ponad 1,5 mln Ukraińców mieszkało w Polsce już przed okupacją rosyjską 24 lutego 2022 roku. Ci sąsiedzi, którzy czasem przychodzą co trzy miesiące, stworzyli cenny personel dla polskich pracodawców. Jednak Ukraińcy byli czasem pogardzani lub dyskryminowani.

Wojna pozwoliła na podjęcie decydującego kroku w stosunkach polsko-ukraińskich. Pedagog Andrzej Szeptycki wspomina Gazeta Wyborcza.

„polska pomoc” [envers les réfugiés] To dopiero zwieńczenie ostatnich trzydziestu lat procesu dobrej woli między obiema firmami.

W 1994 roku tylko 9% Polaków miało pozytywną opinię o Ukraińcach. W styczniu 2022 r. było to 43%, po czym liczba Ukraińców poprawiła się tylko w Polsce.

Współistnienie

Gazeta zwraca uwagę, że decyzja ta była w dużej mierze zasługą mediów. „Odgrywali tu ważną rolę, zwłaszcza w Polsce, szczegółowo i ze współczuciem dokumentując różne warunki”. [franchies] Ku demokratycznej i europejskiej Ukrainie : „Pomarańczowa Rewolucja” (2004), Euromidan Na Ukrainie tzw. rewolucja godna (2013-2014), obecnie [sa résistance face à] okupacja rosyjska”.

Co za zaćmienie mrocznych rozdziałów historii tych dwóch krajów. „Polacy przestali kojarzyć Ukrainę tylko z historią i rzezią Wołchini”, Komentarz Gazeta Wyborcza. Dotychczas, „Polacy i Ukraińcy nie mieszkali razem, ale żyli obok siebie”, Postęp w edukacji.

„Inwazja rosyjska była katalizatorem pojednania”, Kłóci się. „Według najbardziej przybliżonych szacunków […]Połowa z 3,5 mln obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski od 24 lutego, mieszka z Polakami lub Ukraińcami, którzy są swobodnie leczeni w Polsce. Ulga w smutku Gazeta Wyborcza.

READ  Polska, Niemcy i Izrael zostały przytłoczone rosnącym napływem uchodźców