Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: wybuch bomby w Kijowie, centrum handlowe w Polsce w piątek… Aktualizacja sytuacji w poniedziałek rano

Wojna na Ukrainie: wybuch bomby w Kijowie, centrum handlowe w Polsce w piątek… Aktualizacja sytuacji w poniedziałek rano

Kluczowy
Centrum handlowe w Kijowie zostało zbombardowane po tym, jak Ukraina odmówiła Rosji ostatniego ostrzeżenia o poddaniu się w Mariupolu. W poniedziałek 21 marca La Dépêche informuje o ewolucji sytuacji na froncie ukraińskim.

Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi mówi, że ponad jedna czwarta z dziesięciu milionów mieszkańców Ukrainy została wysiedlona w wyniku „niszczącej” wojny w Rosji.

Od niedzieli 20 marca do poniedziałku 21 marca zbombardowano centrum biznesowe w Kijowie, a Ukraina odrzuciła ostatnie ostrzeżenie Rosji o poddaniu się w Mariupolu. Wysyłanie Podsumowuje ważne dla Ciebie wiadomości w poniedziałek rano.

W wyniku wybuchu bomby w pobliżu centrum handlowego w Kijowie zginęło co najmniej sześć osób

W wyniku wybuchu bomby w pobliżu stolicy Ukrainy, Kijowa, od niedzieli zginęło co najmniej sześć osób. Centrum handlowe w Retro w północno-zachodniej Queue zostało uderzone bardzo potężnym uderzeniem, które zmiażdżyło pojazdy i pozostawiło szeroki na wiele metrów rów przed spalonym dziesięciopiętrowym budynkiem, który nadal dymił.

Cała południowa strona dużego centrum handlowego została zniszczona, wraz z klubem gimnastycznym, który znajdował się na parkingu. Gruz, wraki pojazdów, poskręcany gruz, gruz na setki metrów na peronie. W poniedziałek rano strażacy i żołnierze zajęci byli poszukiwaniem ofiar wśród gruzów. W nocy służby ratunkowe zwracają uwagę, że „wrogi ogień” podpalił kilka obiektów centrum handlowego na Podolskim. Udostępnili materiał z kamery monitorującej, który pokazał dużą eksplozję i chmurę w kształcie grzyba, po której następowały mniejsze eksplozje.

Ukraina odrzuca ostatnie ostrzeżenie Rosji przed poddaniem się w Mariupolu

Ukraina nie „złoży broni” i nie opuści oblężonego miasta Mariupol. W nocy z niedzieli na poniedziałek przemawiał do ukraińskich mediów w odpowiedzi na ostateczne ostrzeżenie ze strony Rosji wystosowane przez jego wicepremiera. „Nie ma mowy o poddaniu się ani o złożeniu broni. Poinformowaliśmy już o tym stronę rosyjską” – powiedziała Irina Vereshchuk gazecie Ukraińska „Prawda”.

READ  Polska – Inflacja i perspektywy: analiza przekrojowa przeprowadzona przez OECD i BNP Paribas

Czytaj więcej:
Ukraina odrzuca ostatnie ostrzeżenie Rosji przed poddaniem się w Mariupolu

„To celowa manipulacja i prawdziwi zakładnicy” – dodał. Rosyjskie Ministerstwo Obrony wezwało Ukrainę do „złożenia broni” i zażądania „pisemnej odpowiedzi” na jej ostateczne ostrzeżenie przed 5 rano w poniedziałek w imię ochrony obywateli i infrastruktury miasta Mariupol. „Wzywamy oficjalne władze w Kijowie, by były uczciwe i odstąpiły od zmuszania bojowników do poświęcenia się i zostania „męczennikami mariupolinskimi” – powiedział Michaił Mijintsev, dyrektor Rosyjskiego Centrum Bezpieczeństwa Narodowego. Wyjaśnienie wydane przez Ministerstwo Obrony Rosji.

– Opuść ręce – powiedział. „Wybuchła straszna katastrofa humanitarna (…) zapewniająca wszystkim, którzy złożą broń, opuszczenie Mariupol z pełnym bezpieczeństwem”.

Żeleński postrzega Jerozolimę jako „idealne miejsce do znalezienia pokoju”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński Jerozolima została oceniona jako „idealne miejsce do znalezienia pokoju” poprzez zainicjowanie rozmów z Rosją, którą nazywa nocą z niedzieli na poniedziałek. „Premier Izraela Naphtali Bennett próbuje znaleźć sposób na negocjacje z Rosją i jesteśmy mu wdzięczni za wszystkie jego wysiłki, prędzej czy później, Możemy rozpocząć dyskusję z Rosją. Może w Jerozolimie. To idealne miejsce na znalezienie spokoju. Jeśli to możliwe” – powiedział w telegramie głowa państwa.

Czytaj więcej:
Wojna na Ukrainie: Gelensky chce rozmawiać z Putinem, ponieważ Rosja oskarża go o zbombardowanie szkoły

Naftali Bennett starał się zainicjować mediację między Ukrainą a Rosją, krótko po rozpoczęciu inwazji udał się do Moskwy na spotkanie z Putinem i zintensyfikował rozmowy telefoniczne z prezydentem Żeleńskim.

Biden pojedzie w piątek do Polski, aby porozmawiać o Ukrainie

Biały Dom ogłosił w niedzielę, że prezydent USA Joe Biden spotka się w piątek w Warszawie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, aby omówić rosyjską okupację Ukrainy.

„Prezydent porozmawia ze Stanami Zjednoczonymi, naszymi sojusznikami i partnerami, jak zareagować na kryzys humanitarny i praw człowieka wywołany niepotrzebną i niesprowokowaną wojną Rosji z Ukrainą” – powiedział Biały Dom w oświadczeniu. Przyjedzie do Belgii po spotkaniu z przywódcami NATO, G7 i UE.

READ  Polska: W czasie kryzysu migracyjnego do zakazanego marszu przyłączyli się działacze skrajnej prawicy