Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: wezwał Francuzów do opuszczenia Białorusi

Wojna na Ukrainie: wezwał Francuzów do opuszczenia Białorusi

W poniedziałek 13 lutego MSZ wystosowało apel do „Francuzów na Białorusi” o „bezzwłoczne opuszczenie kraju” przez Litwę, Polskę lub Łotwę.

Miejsce do pilnego wyjazdu. W poniedziałek MSZ zwróciło się do obywateli francuskich przebywających na Białorusi o „bezzwłoczne opuszczenie kraju”.

Ponieważ przestrzeń powietrzna jest zamknięta, Francuzi są proszeni o opuszczenie kraju drogą lądową, przez przejścia graniczne z Litwą, Polską lub Łotwą.

Pasażerowie przylatujący samolotem będą musieli „wystąpić o wizę wyjazdową w służbach białoruskiego MSW” – zaznaczyła. Komunikat prasowy Quai d’Orsay.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Białoruś zawsze była zwolennikiem Władimira Putina. Kraj pod przywództwem Aleksandra Łukaszenki jest tylną bazą rosyjskich sił zbrojnych. Jednak w ostatnich tygodniach Moskwa wysyłała wiele sygnałów, aby skłonić Mińsk do większych inwestycji w konflikt.

Amerykanie poprosili o opuszczenie Rosji

W tym kontekście Francja nie jest jedynym krajem zaniepokojonym losem swoich obywateli.

Ze swojej strony Stany Zjednoczone wezwały w poniedziałek swoich obywateli do natychmiastowego opuszczenia Rosji z powodu wojny na Ukrainie. Waszyngton obawia się arbitralnych aresztowań w odpowiedzi na militarne wsparcie dla Kijowa.

Ambasada USA w Moskwie informuje, że obywatele USA byli już zatrzymywani na fałszywych podstawach przez rosyjskie służby bezpieczeństwa.

READ  Plus belle la vie en avance : résumé de l'épisode du lundi 24 stycznia 2022 [SPOILERS] - Seriale informacyjne à la TV